Ilmakompressorien säiliöillä on käyttöikä, eli kun tehty ja testattu ja kasattu niin sen jälkeen alkaa korroosiota kehittymään.
Yleensä 10v on max ikä.
Jos säiliö on kylmässä ja kuumassa, sisältä ei poista vettä ja ulkopinnassa on maalit rikki niin turvallinen ikä voi olla muutama vuosi. Esim kotikäytössä monella on kylmässä tallissa, katoksessa vuoden ympäri.
Räjähti 20L säiliö kylällä yhdellä, oli n 8bar ilmaa ja onneksi ei ketään autotallissa. Tavaraa oli lentänyt vaihdilla ja säiliössä repeämä.
Jos sinulla on kompura niin suosittelen että kukaan muu ei ole pihalla kun paineet päällä jos et tiedä miten ruostunut sisältä.
Ilmakompressorin säiliöllä on käyttöikä
Anonyymi
0
221
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 835354
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744709Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314660Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3692101- 951723
- 991607
- 2571507
- 3491197
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571032- 2001011