Heissan kaikki, auttakaa pulassa olevaa, muutaman viikon päästä olisi häät ja pitäisi häävirsi kirkkoon valita, mutta minulla ei mitään kokemuksia virsistä, joten aika pulassa olen. Mitä virsiä ihmiset olette häissänne laulaneet, oisko jotain tuttuja? Apua
Apua...Häävirsi...kääk
11
11241
Vastaukset
- syksyllä tapahtuu
Häävirsiä löytyy virskikirjasta, pappi ja kanttori voivat auttaa valitsemisessa. Jos haluat ennalta tutun virren (kuten minä), häihin sopii Soi kunniaksi luojan sekä etenkin näin kesän korvalla suvivirsi.
- Kukka
Ehdotomasti "Soi kunniaksi luojan"! Ainakin kannattaa vakavasti harkita. Se on vähän mollivoittoinen, mutta upe melodia ja samalla kiitätte luojaa avioliitostanne ja onnestanne jonka olette hänen ansiostaan saavuttaneet. Suvivirrestä tulee aina koulunpenkki mieleen ja sieltähän haluaa aina pois, itse en valitsisi. Siunausta liitollenne.
Ilmoittele mihin päädyit! - virsi kaunis
Meillä ei häissä veisattu.
- paulamirja
Hei! Tuo Soi kunniaksi Luojan (462) on kyllä suosituin häävirsi, ehkä siksi että se on juhlava ja tuttu, vieläpä Sibeliuksen säveltämä. Tässä muitakin ehdotuksia: 135, 239, 240, 241, 329, 514, 517, 571. Säkeistöistä voi valita itselle sopivia, ei tarvitse välttämättä laulaa koko vierttä.
- kesänä
Meille tulee virsi 241, lukuunottamatta säkeistöä 2. Aivan ihana!
- yksi hyvä virsi
eli virsi olisi 326: Sinulle kiitos, Isä maan ja taivaan... siitä vaikka säkeistöt 1,2, 3,7 ja 9. tai ihan mitkä omasta mielestä on hyvät. Mun mielestä toi virsi ois hyvä! ja toinen hyvä vois olla 461: Kiitä Herraa yö ja päivä...tää sopis semmosille luonnosta pitäville ihmisille, mutta tottakai myös muille.
- sen kaikki
osaa, joten kehtaavat sen myös laulaa.
Ei outoja virsiä!! - sirkkuliini
Meillä viime kesänä oli yksi virsi ja se oli nro 548. Alkaa sanoin "Tule kanssani Herra Jeesus...". On myös aika monelle tuttu entuudestaan ja helppo sävel. Meillä se oli ihan lopussa Isä Meidän ja Siunauksen välissä. "Tule askele askeleelta.." sopi mielestämme tilaisuuteen :)
- virsi
Meijän häissä laulettiin virsi kohdasta Avioliitto virsi Loi Herra kuvaksensa tomusta ihmisen lähelle....
- morsian vm-01
Itse en olisi halunnut välttämättä mitään virttä, mutta pappi ei "antanut periksi". Mietittiin pitkän aikaa ja lopulta papin avustuksella päädyttiin omalla rippileirillä laulettuun virteen, joka on hiukan ehkä "gospel-tyyppinen virsi.
Numeroa on muista, mutta se menee, että "herra kädelläsi asua mä saan" ...- ..............o_O............
Meillä ei kumpikaan oikein koe tuota virttä hääjuhlassa omaksi vaihtoehdoksi. Ehkä koitamme keksiä jotain muuta, jottei tarvitsisi lauleskella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1538293- 614541
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404323Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233952Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353453Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423440Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383358- 483123
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422851- 492624