Ajattelin jakaa kokemukseni Ciniasta. Hain heillä avoinna olevaa softakehittäjän työpaikkaa hiljattain ja kokemukseni oli melko negatiivinen.
Monesti IT-alan väkeä palkkaavat haluavat selvittää hakijan osaamista haastatteluin ja ehkäpä jonkinlaisin tehtävin. Omalla kohdallani keskustelu kääntyi hyvin nopeasti palkkaan. Sain soiton ylemmällä taholla olevalta pomolta, joka kertoi, että minun pitäisi tyytyä pienempään palkkaan, koska he palkkaavat paljon vastavalmistuneita tai valmistumassa olevia, ja kuulemma he osaavat lähes saman minkä senioritason kehittäjätkin, joten 10 vuoden kokemus ei tämän rekrytoijan mielestä ole mikään syy pyytää korkeampaa palkkaa. He eivät juurikaan olleet kiinnostuneet osaamisestani.
Cinialla on siis mielenkiintoinen peruste palkkaukseen. Enemmän olisin kuitenkin huolissani Cinian projektien laadusta, jos ohjelmoijien palkkataso on ainoa rekrytoimisperuste. Muutenkin jäi hieman sellainen opiskelijoiden/vastavalmistuneiden hyväksikäyttöfiilis. Toivottavasti edes he ymmärtävät pyytää reilusti nykyisessä työmarkkinatilanteessa, jossa kehittäjistä on pulaa.
Kokemuksia Cinian rekrystä
9
362
Vastaukset
- Anonyymi
2500 - 3000 € on vastavalmistuneiden devaajien palkkataso ja yhä useammalla on kovaa harrastustaustaa mm. pelien tekemisestä. En keksi oikein ainuttakaan syytä, mitä nelikymppinen vanhan liiton tekijä pystyisi tekemään paremmin, että hänelle pitäisi sen neljä tonttua maksaa.
- Anonyymi
Kyllä neljäkymppisenä pitää saada nyt jo sen neljä tonttua. Viisikymppisenä viisi tonttua. Kuusikymppisenä joulukuusen ja seitsenkymppisenä joulupukin. Kahdeksankymppisenä pääsee jo eläkkeelle.
- Anonyymi
"2500 - 3000 € on vastavalmistuneiden devaajien palkkataso"
Jos on ammattikoulupohjalta. Ammattikorkea/yliopistotasopohjalta sitten tonttu lisää per taso.
- Anonyymi
Onko IT-ala ainoa, jossa kokemuksesta ei ole hyötyä?
- Anonyymi
Myös seksityössä elää vahvana myytti siitä, että järvi kuluu soutaessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myös seksityössä elää vahvana myytti siitä, että järvi kuluu soutaessa.
Kerro lisää!
- Anonyymi
Kävin joskus vuosia sitten Cinialla haastattelussa, kun he erään kollegan kautta kontaktoivat minua suoraan. Kova kiire oli saada kokenut tekijä ihan tietynlaisessa osaamisprofiililla asiakasprojektiin. Palkkaa vaan ei haluttu maksaa, vaikka taisin ilmoittaa palkkatoiveekseni sen, mitä sain silloisesta hommastani. En sitten suostunut tulemaan ilmaiseksi töihin ja Ciniakin lopulta menetti koko tuon projektin. Vähän outo maku jäi tuosta...
- Anonyymi
Ei kai kukaan vaihda toiseen samalla palkalla?
- Anonyymi
Kävin myös itse ko. firmassa haastatteluissa 4-5 v sitten.
Täysin ajan hukkaa koko touhu. Minua haastatteli useamman kerran joku Manageri ja Lead Developeri.
Loppujen en päässyt oikein edes selville että mihin paikkaan oikein hakivat.
Jätin homman siihen, eikä perästäkään kuulunut mitään.
Outo paikka enkä sen jälkeen ole Cinian kyselyihin reagoinut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061