antennisignaali

Anonyymi

ostin uuden VU Duo 4K digiboxin ja tv kanavaa vaihdettaessa näkyy ruudussa

SNR: 57%
AGC: 99%

Mitä noi arvot tarkoittaa ?
onko ne jotain signaalin vahvuus ja laatu vai.....

paljonko noi arvot pitäis olla että kuva yleensä näkyy vai pystyykö noilla arvoillla mitään päätellä ?
Muistelen että edellisellä digiboxilla noi arvot oli kummatkin siinä 80-90%, mutta
se oli sen verran vanha digiboxi, ettei se näyttäny ollenkaan HD kanavia (procaster). Onko noi arvot pienemmät HD-kanavilla.... miten toi oikeen menee ?

On muuten hyvä boxi toi VU

1

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SNR on signaalin laatu ja AGC voimakkuus. Ei noista voi suoraan päätellä mitään, jos kuva näkyy niin kaikki hyvin. Joissakin skineissä näkyy myös BER bit error ratio. Jos se poikkeaa nollasta niin vielä pystyy korjaamaan virheet ja kun on tarpeeksi suuri niin näkyy virheitä kuvassa ja kun on riittävän suuri niin ei näy enää kuva. BER näkee myös signal finderista (käytän itse englanninkielistä). Siis setup- tuners & scanning - signal finder.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2786
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1614
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe