Barona tuo intialaisia hoitajia Kuusamoon. https://www.kauppalehti.fi/uutiset/barona-palkkaa-satoja-intialaisia-hoitajia-paikkaamaan-pulaa-suomessa-ensimmaiset-saapuvat-pian-kuusamoon-siella-on-kuulemma-hyvin-kylmaa/85450b77-3326-46e6-b9f9-8111257d6a9f?ref=iltalehti:8163&utm_source=iltalehti.fi&utm_medium=almainternal&utm_campaign=kiintea_kauppalehti_ohjausboksi&utm_content=ohjausboksi
Intialaisia hoitajia Suomeen
Anonyymi
15120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ihanaa, että joku haluaa tulla Suomeen töihin,
intialaiset ovat niin ystävällisiä ja he ovat opiskelleet suomenkieltä
jo Intiassa ja saavat täydennyskoulutuksen Suomessa.
Tuleeko teho-osastolle sitten piikkimatot patjojen tilalle ja menehtyneet poltetaan roviolla ja Turussa lykätään Aurajokeen lipumaan.
Jos tulee osastolla paha hengenahdistus ja rytmihäiriöitä, niin miten se sanotaan heille Intian kielellä?
Kysy intialaiselta, kun se vaihtaa vaippojasi tai voihan se olla somalikin
joka vaippasi vaihtaa jos et halua p'skaan hukkua.
Ei ehkä heti huomenna osastolla....
EU- ja ETA maiden ulkopuolella suoritetun koulutus tunnustetaan Suomessa, jos koulutus on Valviran hyväksymä. Ennen hyväksyntää Valvira antaa tarvittaessa hakijalle vaatimuksen lisäopintojen suorittamisesta ja kuulustelusta ammattitaidon selvittämiseksi.
Lisäksi Valvira edellyttää EU- ja ETA- maiden ulkopuolelta tulevilta riittävää kielitaitoa ennen ammattioikeuksien myöntämistä.
Meillä on ollu vuosia maahanmuuttajia, näistä alalle halukkaita hoitoalalle olisi käytettävä hyväksi.
Pertikki
Ukrainalaiset+miehet+niin+valioluokkaa:)
Kuin+myös+naiset.
100%+eurooppalaisia!+Komeita+/+kauniita.
Montako tunnet ?
Ilmankos ukrainalaisilla "hyveellisillä ja korkeastikoulutetuilla" naisilla
(Iines-Ankka huulin) onkin paljon palstoja, jossa ne etsivät aviomiestä,
suomalainenkin kelpaa.
Thai-naisilla on samanlaisia palstoja. Höhlää rikasta elättäjää itselleen ja
suvulleen etsivät.
Niillä on tooosi "hyveelliset" kuvatkin netissä..... "kilttejä perhetyttöjä" selkeästi ;)
Pääasia ettei apinoita maahantuoda.
Tarvitaan kaikenkattava työttömyysrintama!
Naapurissa on apinatehdas.
Kaikki maahanmuuttajat eivät halua hoitoalalle, tosiasiassa aika harva haluaa...
Ei tässä muuten pulaa hoitajista olisikaan...
Muistakaa Vesa Keskisen Afrikan vätys. Siellä kävivät Kari Salmelaiset ja muut etsiskelemässä varastettua tila-autoa. Vaan löytynyt ei.
Hoitoala naisvoittoinen, maahanmuuttajissa olisi todennäköisest potenttiaallisesti iso määrä naisia joille voi olla löytää sopivaa työtä.
Kun suomalaiset naiset ei hirveen innokkaita hoitoalalle kun jatkuva pula alalle pyrkiviä, suomessa vuosia asuneet maahanmuuttajat osaa kieltä niin sekään ei este.
Tyhmää jatella ideologisesti, busseja ajaa tummaihonen niin työ kuin työ ei sillä väliä kuka sitä tekee, pääasia kun työ tulee tehtyä.