Näin kun hiihtokausi kääntyy loppua kohden, niin päätin laskea missä kellon mukaan mennään.
Hämmästys oli suuri, kun eiliselle oli täynnä 5000 km ja uusia tulee vielä toukokuussakin.
Joskus oli uutisissa, että Iivokin ylittää kausitasolla 5tkm. Missä määrissä menee pisimmät kertymät 1.9. 2021 - 23.4.2022 ?
Kauden kilometrit ?
14
1406
Vastaukset
- Anonyymi
Syyskuussa harvalle tuli, Sotkamon hallista puhumatta, vielä lumikilometrejä.
Evakossa etä"töissä" olleille on kertynyt tuo määrä ja ylikin. Iivo ja Krista eivät ole vielä julkaisseet tilastojaan, taitavat olla vieläkin yliperällä kasaamassa mättöä. - Anonyymi
Hiihtokausi jatkuu vielä kesäkuulle saakka meillä karavaanareilla. Kahden Kalan pilkin jälkeen hiihdellään Haltille pilkille. Ilman mitään Rainereita ja älyttömyyskelloja.
Kilometrit tulee ja menee, nautinto on pääasia. - Anonyymi
Kansallinen kisakausi päättyi vappuviikolle, jos "juhannuskisoja" ja rullahiihtoa ei lasketa.
Ammattitasolla lumella hiihdettyjä kilometrejä kertyy keskimäärin 4 - 10 T km/vuosi.
Tämä määrä siis siten, että kisatessa luullaan olevan palautuneena. - Anonyymi
Hyviä hankiaisia ja kersteitä jatkuu vielä pitkään Yliperän korvissa. Nyt on liikkeellä vain tosihiihtäjiä. Hurjimmat hiihtää vielä heinäkuussakin lumenjäämillä.
- Anonyymi
Heinäkuussa suomi lumeton.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heinäkuussa suomi lumeton.
no höpsis, Rukalla lunta riittää. Uutta hiihtokautta jo suunnitellaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
no höpsis, Rukalla lunta riittää. Uutta hiihtokautta jo suunnitellaan.
Rukan laskettelukausi avataan Saaruassa perjantaina 7.10.2022 klo 9:30
Juhanuksen tienoilla on kesälaskettelukausi, jota ei vielä tiedoteta. 7.10 pääsee myös pienelle sukselle ensilumenladulle.
- Anonyymi
jossain iltapäivälehdessähän uutisoitiin Joensuulaismiehestä, joka vietti aamuyöt suksilla ja hiihteli 100 km lenkkejä ilman juomapulloja, oliko saanut kasaan jo 18,500 km tälle talvelle ?
- Anonyymi
Jalkanen saavutti 12.506 km 193 hiihtokerralla.
Kuten Esa Mursu aprikoi, joku saattaa ulkoladuilla tavoitella 15.000 km kaudelle, mutta tuon ylittäminen on jo täysin epärealistista.
- Anonyymi
Mahtaako tuo matkahiihtäjä Jalkanen olla sukuja mestarihiihtäjä Kalle Jalkaselle?
Eli verenperintöjä ?- Anonyymi
Hiihtokuningas Jalkanen astui miinaan jatkosodan alussa ja todettiin kuolleeksi 5. syyskuuta 1941, joten tuskin on isä, voiko olla sukua, siihen ei ole tietoja. Mutta pitää olla poikkeusyksilö, kun tuollaisen urakan hiihtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hiihtokuningas Jalkanen astui miinaan jatkosodan alussa ja todettiin kuolleeksi 5. syyskuuta 1941, joten tuskin on isä, voiko olla sukua, siihen ei ole tietoja. Mutta pitää olla poikkeusyksilö, kun tuollaisen urakan hiihtää.
Tekohampaat olivat vuonna 1936 Jalkasen kahden kuukauden palkan arvoiset, nykyään niistä joutuu keskipalkkainen maksamaan puolen vuoden ansiot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tekohampaat olivat vuonna 1936 Jalkasen kahden kuukauden palkan arvoiset, nykyään niistä joutuu keskipalkkainen maksamaan puolen vuoden ansiot.
Kirjasalon Tasavallan taisteluissa tuo kaatui.
Pataljoonan komenta sai partion avulla miinan asettajat kiinni ja teloitti heidät itse pistoolillaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjasalon Tasavallan taisteluissa tuo kaatui.
Pataljoonan komenta sai partion avulla miinan asettajat kiinni ja teloitti heidät itse pistoolillaan.Eikös tuossa ollut jotain epäselvää myös komentosuhteissa. Kersantti määrättiin miinakentälle, vaikka venäjää osaavana oli nähnyt että kyltissä oli varoitus miinoista. Luutnantti venäjää osaamattomana määräsi kävelemään kentälle. Luti ylennettiin hevosmieheksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst27014511Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1523998PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1303801Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1701688Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3971648En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351629Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491326Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81101Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok531040Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1141036