Näin kun hiihtokausi kääntyy loppua kohden, niin päätin laskea missä kellon mukaan mennään.
Hämmästys oli suuri, kun eiliselle oli täynnä 5000 km ja uusia tulee vielä toukokuussakin.
Joskus oli uutisissa, että Iivokin ylittää kausitasolla 5tkm. Missä määrissä menee pisimmät kertymät 1.9. 2021 - 23.4.2022 ?
Kauden kilometrit ?
14
1491
Vastaukset
- Anonyymi
Syyskuussa harvalle tuli, Sotkamon hallista puhumatta, vielä lumikilometrejä.
Evakossa etä"töissä" olleille on kertynyt tuo määrä ja ylikin. Iivo ja Krista eivät ole vielä julkaisseet tilastojaan, taitavat olla vieläkin yliperällä kasaamassa mättöä. - Anonyymi
Hiihtokausi jatkuu vielä kesäkuulle saakka meillä karavaanareilla. Kahden Kalan pilkin jälkeen hiihdellään Haltille pilkille. Ilman mitään Rainereita ja älyttömyyskelloja.
Kilometrit tulee ja menee, nautinto on pääasia. - Anonyymi
Kansallinen kisakausi päättyi vappuviikolle, jos "juhannuskisoja" ja rullahiihtoa ei lasketa.
Ammattitasolla lumella hiihdettyjä kilometrejä kertyy keskimäärin 4 - 10 T km/vuosi.
Tämä määrä siis siten, että kisatessa luullaan olevan palautuneena. - Anonyymi
Hyviä hankiaisia ja kersteitä jatkuu vielä pitkään Yliperän korvissa. Nyt on liikkeellä vain tosihiihtäjiä. Hurjimmat hiihtää vielä heinäkuussakin lumenjäämillä.
- Anonyymi
Heinäkuussa suomi lumeton.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heinäkuussa suomi lumeton.
no höpsis, Rukalla lunta riittää. Uutta hiihtokautta jo suunnitellaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
no höpsis, Rukalla lunta riittää. Uutta hiihtokautta jo suunnitellaan.
Rukan laskettelukausi avataan Saaruassa perjantaina 7.10.2022 klo 9:30
Juhanuksen tienoilla on kesälaskettelukausi, jota ei vielä tiedoteta. 7.10 pääsee myös pienelle sukselle ensilumenladulle.
- Anonyymi
jossain iltapäivälehdessähän uutisoitiin Joensuulaismiehestä, joka vietti aamuyöt suksilla ja hiihteli 100 km lenkkejä ilman juomapulloja, oliko saanut kasaan jo 18,500 km tälle talvelle ?
- Anonyymi
Jalkanen saavutti 12.506 km 193 hiihtokerralla.
Kuten Esa Mursu aprikoi, joku saattaa ulkoladuilla tavoitella 15.000 km kaudelle, mutta tuon ylittäminen on jo täysin epärealistista.
- Anonyymi
Mahtaako tuo matkahiihtäjä Jalkanen olla sukuja mestarihiihtäjä Kalle Jalkaselle?
Eli verenperintöjä ?- Anonyymi
Hiihtokuningas Jalkanen astui miinaan jatkosodan alussa ja todettiin kuolleeksi 5. syyskuuta 1941, joten tuskin on isä, voiko olla sukua, siihen ei ole tietoja. Mutta pitää olla poikkeusyksilö, kun tuollaisen urakan hiihtää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hiihtokuningas Jalkanen astui miinaan jatkosodan alussa ja todettiin kuolleeksi 5. syyskuuta 1941, joten tuskin on isä, voiko olla sukua, siihen ei ole tietoja. Mutta pitää olla poikkeusyksilö, kun tuollaisen urakan hiihtää.
Tekohampaat olivat vuonna 1936 Jalkasen kahden kuukauden palkan arvoiset, nykyään niistä joutuu keskipalkkainen maksamaan puolen vuoden ansiot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tekohampaat olivat vuonna 1936 Jalkasen kahden kuukauden palkan arvoiset, nykyään niistä joutuu keskipalkkainen maksamaan puolen vuoden ansiot.
Kirjasalon Tasavallan taisteluissa tuo kaatui.
Pataljoonan komenta sai partion avulla miinan asettajat kiinni ja teloitti heidät itse pistoolillaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjasalon Tasavallan taisteluissa tuo kaatui.
Pataljoonan komenta sai partion avulla miinan asettajat kiinni ja teloitti heidät itse pistoolillaan.Eikös tuossa ollut jotain epäselvää myös komentosuhteissa. Kersantti määrättiin miinakentälle, vaikka venäjää osaavana oli nähnyt että kyltissä oli varoitus miinoista. Luutnantti venäjää osaamattomana määräsi kävelemään kentälle. Luti ylennettiin hevosmieheksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä642223Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502184SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622015Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171791Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön851141Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741070HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36292961Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T320899Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah98835- 56807