Putinilla eikä kenelläkään muulla ole oikeutta mennä toisen maan alueelle tekemään valtauksia tai rähisemään.
Putinin aloittama Ukrainan sota Krimin valtauksella 2014 ja suurhyökkäys 24.2.2022 ovat rikollisia toimia vailla mitään provokaatiota. Niihin ei ole mitään oikeutusta. Venäjän joukot ovat menneet tappamaan siviilejä, raiskaamaan naisia, ryöstämään omaisuutta ja valtaamaan alueita. Yli 100 lasta on tapettu. Ilman syytä.
Sotarikolliset tullaan tuomitsemaan. Putin on sodan määränneenä diktaattorina suurin vatuullinen. Vastuuta ei poista se, että osa hirmuteoista on tehty palkka-armeija Wagnerin kautta. Niiden uhrien veri on tarttunut Putinin käsiin. Ukrainan alueet palautetaana Ukrainan hallintaan. Koskee myös Krimiä ja Donbassin alueita. Venäjä joutuu maksamaan Ukrainan uudelleen rakantamisen. Tullaanko määräämään aseriisuntaa Venäjän suhteen? Mihin vankilaan sotarikolliset lähetetään kärsimään tuomioitaan?
Kukaan ei uhkaa Venäjää. Ei kukaan. Nato on puolustusliitto, jonka jäsenet suojelevat yhdessä toisiaan. Eivät hyökkää. Puolustaat. Sota on ollut Putinin harhanäky tai tekosyy valloittaa alueita Ukrainasta. Hän puhuu natseista. Missä natsit ovat? Putinin päässä ja teoissa. Putinin ajatus menee jopa pitemmälle. Hän haluaa valloittaa muistakin maita, olla joku "Pietari suuri". Oman maan alueella voi leikkiä sankaria, mutta rajojen ulkopuolelle ei ole asiaa. Näin on oikein.
Ihan sama, mitk Putinin halut ja tavoitteet on, mutta toisen maan alueelle ei saa mennä
7
1002
Vastaukset
- Anonyymi
Olen jotakuinkin samaa mieltä.
- Anonyymi
Ns. Azov pataloonaa sanotaan natseiksi, koska se perustuu äärioikeistolaisuuteen ja natsismiin.
Niin ne vain yhdysvallatkin on hyökkinyt moneen maahan öljyn perässä. Pelkästään irakissa kuoli yhdysvaltalaisten, brittien ja kanadalaisten tutkijoiden mukaan 461 000 siviiliä.
Wikileaksin vuotamien asiakirjojen mukaan on todisteita myös lukuisista kidutuksista.
Näiden kanssa nyt sitten pitäisi liittoutua? Parempi olisi pysyä puolueettomana ja liittoutumattomana ja jatkaa rauhan tietä, kuten on jatkettu viimeiset 80 vuotta.- Anonyymi
Sinä valitset puheillasi Venäjä vai Nato? Naton on 28 maan liitto. Lähes kaikki EU-maat kuuluvat Natoon.
- Anonyymi
Suomi ei ole puolueeton. Sitä korttia on turha heiluttaa. Suomi oli rähmällään Neuvostoliittoon, minkä jälkeen valitsi lännen. Olemme EU:n jäsen ja vahva Naton kumppani. Emme ole puolueeton. Liittymällä Natoon Suomi saa korkeimmat tarjolla olevat turvatakuut sotaa vastaan. Liittyminen on askel rauhan puolesta.
- Anonyymi
"Venäjä hyökkkäsi .........". Ihan näin tiedoksi niin Ukrainan uusi hallitus hyökkäsi ensin 2014 itsenäisyyttä vaativien venäjänkielisten ukrainalaisten kimppuun itä-Ukrainassa. Venäjä puolusti ja tuki hyökäyksen kohteina olleita ukrainalaisia ihan samalla tavalla kuin Yhdysvallat maan uutta hallitusta. Kannatttaa tutustua edes hieman tosiasioihin ennenkuin ryhtyy pitämään turhanpäiväistä älämölöään. Terveisin insinööri Tampereelta.
- Anonyymi
Mitä ihmeen kalastusta tämä on. Onko teillä lukihäiriö?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859