Mjuk-verkkokauppa

Anonyymi

Peseekö Mjuk ihan oikeasti kaikki myynnissään olevat käytetyt sohvat ja nojatuolit, kuten se väittää tekevänsä? Minun on vaikea uskoa, että se olisi taloudellisesti kannattavaa heidän myyntiehdoillaan. He siis noutavat sohvat ym. ilmaiseksi asiakkailta, pesevät ne ilmoituksensa mukaan laadukkailla pesuaineilla. Sen jälkeen pitää tietty odottaa, että ne kuivuvat. Lisäksi niistä on otettava valokuvia, jotka on ladattava nettiin. Kunto pitää tarkastaa ja antaa arvosana sekä suullinen kuvaus plus hinnoitella huonekalu ja syöttää teidot nettiin. Jos kyseessä on uusi tuote, he tarkistavat myös, millä hinnalla niitä myydään uutena. Sitten ne pitää vielä pakata ja postittaa ostajalle sekä hoitaa maksuliikenne. Jos ostaja palauttaa tuotteen, Mjuk lupaa lisäksi noutaa sen ilmaiseksi.

Kaikki tämä luvataan tehdä komissiolla, joka on keskimäärin vain 30-40 prosenttia kauppahinnasta. Eihän tuosta voi jäädä kiinteiden kulujen jälkeen minkäänlaista järjellistä palkkaa myyjille ja pesijöille. Näin ainakin luulisin.

Onko kellään kokemusta, että vaikuttavatko huonekalujen kankaat tosiaankin pestyiltä, vai onko nihin ruiskittu ehkä vain jotain hajustetta? Ainakin siellä myydään myös tahraisia huonekaluja.

2

853

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylihinnoiteltuja tuotteita. Jotain käytettyä retro-Ikean sohvapöytää myytiin lähes 200e hinnalla. Lisäksi huonekalujen toimituskulut aika hurjia. En jaksa uskoa, eikä siltä näytä, että hinta-laatusuhde olisi kohdillaan kaikissa käytetyissä tuotteissa.

    • Anonyymi

      Netin roskalavoilta ja kirppiksiltä saa edullisemmin tai ilmaiseksi noita Mjuk:ssa myytäviä mööpeleitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2789
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1644
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1575
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1493
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1373
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      34
      1271
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1171
    Aihe