Outo hahmo

Anonyymi

Hei olen 17 vuotias poika ylivieskasta ja kirjoitan viime aamun oudosta tapahtumasta. Olin ajamassa normaaliin tapaan koululle mopolla. Koko matkan ajan savontietä pitkin joka on suht iso tie joten sen ylittämiseen menee jonkin verran aikaa vaikka juoksisi. Olin ehkä noin 4km ajellut kunnes huomasin mopon peilistä jonkin tumman hahmon joka vain vilahti noin sekunnissa koko tien yli se näytti varjolta joka oli pystyssä. Outoa sen liikkeessä oli että se jokin kulki täydellisen selkäsuorassa sellaisessa asennossa jossa ei voi niin nopeasti päästä mitenkään. En tiedä mikä se oli mutta olen täysin varma siitä mitä näin. Jos tarvitsette tarkennusta kysykää vastaan niin hyvin kuin voin

10

1301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näit siis mopoa ajaessasi, näkökenttäsi äärirajoilla, sekunnin ajan epäselvän hahmon - lisäksi näit sen sillä pienellä alueella, joka mopon peilistä näkyy; ei edes koko "suht ison tien" leveyttä (ellei hahmo sitten ollut kaiken lisäksi hyvinkin kaukana sinusta).

      Sori vaan, hetkeäkään en usko, että tuosta pystyt päättelemään hahmon muotoa tai nopeutta. Ehkä se oli varis siivet sillä hetkellä pystyssä.

      • Anonyymi

        Se tosiaan oli vain hetken. Mopon peili näyttää minulle melkein kokotien siihen kohtaan missä tämä hahmo näkyi kerkesin erottaa vain kuinka se liikkui suoraan sivulle ja että se näytti todella ihmismäiseltä mahdollisesti voi olla että aivot huijjasivat mutta on se silti mielenkiintoista kuinka hyvin sen ulkonäön muistan


    • Anonyymi

      Hirvi, peura?

      • Anonyymi

        Ei mahdollista sen erottaisi selvästi eikä kohta ole sellainen jossa hirvi tai peura liikkuisi


    • Anonyymi

      Ihan selvä juttu. Tuo viittaa homoeroottisiin juttuihin.

      • Anonyymi

        täh


    • Anonyymi

      Monta tölkkiä joit ennen kuin lähdit?

    • Anonyymi

      Olen minäkin nähnyt kummia. Joskus 70-luvulla ajoin kesällä jossakin Pohjois-Karjalassa alkuyöstä umpiväsyneenä Escortilla. Tien varrella oli vielä aurauskepit. Jokaisen päässä istui ihan selvästi varis vaikka kuinka tarkkaan katsoin. Tiesin, ettei se ole mahdollista ja ihmettelin. Sitten pysähdyin katselemaan tarkemmin. Ne aurauskepit oli männyn alkuja ja jokaisessa oli ylhäällä pari pikku oksaa neulasineen. Että tällaisia variksia!
      Katsoin parhaaksi ajaa tien sivuun ja nukkua auton penkillä muutaman tunnin.

      Olin myös ollut töissä Nesteellä reilun vuorokauden yhtä mittaa. Ruokatunnilla näin astioitten palautusrullakossa juomalasin, jonka sisäpinnan pohja oli täydellisen puolipallon muotoinen katsoin sitä miten katsoin. Ihan vierestä katsomalla lasissa olikin rutatty paperi... Olin vielä työssä työvuoroni loppuun ja illalla klo 18 maissa asunnolla saunaan. Otin kolmesti niin kovat löylyt kuin sielu sieti ja sitten kylmät suihkut. Eipä tarvinnut unta odotella...

      Eli riittävän väsyksissä sitä alkaa aivo tulkita näköaistimuksia omituisesti.

      • Anonyymi

        Minulle on käynyt sama väsyneenä! Olin retkeilemässä enkä saanut sateen vuoksi nukuttua. Lähdin ajamaan 300km matkaa klo 5 aikaan loppukesästä. Alkoi väsyttää 150 km ajettuani hillittömästi ja ajattelin että pitää pysähtyä seuraavalle P-paikalle nukkumaan. Sitten näin sinisen nelikulmaisen P-kyltin lähestyvän tien laidassa aivan selkeänä. Ajoin siis autolla vielä. Kun tulin sen kohdalle ja se jäi oikealle puolelleni, se muuttui puun oksiksi ja sininen siniseksi taivaaksi joka näkyi oksien välistä. Tuo metamorfoosi siis vaikutti aivan todelliselta. En ole muulloin nähnyt vastaavaa, enkä sairasta mitään mikä aiheuttaisi näköharhoja.

        Panee miettimään että kuinka paljon aivot todellisuudessa muokkaavatkaan näkemäämme todellisuutta, jos tuokin kerta on mahdollista? Tuon tapahtuessa olin noin 32-35v.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe