Voiko sitä itse katkaista ja miten?
Työmarkkinatuki
Anonyymi
11140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No aivan huippukysymys. Ilmoittaa te-palveluihin katkaisevansa työnhaun. Te palveluista annetaan lausunto kelalle, ettei ole oikeutta työttömyysturvaan.
Mutta miksi haluat katkaista työttömyysturvan saantisi?
Se lasketaan sinulle kuitenkin tuloksi, jos haet toimeentulotukea mikäli olisit työmarkkinatukeen oikeutettu.
Ei varmaan halua kuntouttavaan
Työttömillä piisaa huippukysymyksiä. Silti ihmettelevät, miksi heitä kohdellaan väheksyen.
Alat palkansaajaksi niin lakkaa avustukset automaattisesti!😬😬
Kokeile moottorisahaa, sillä ainakin näyttää pihapuut kaatuvan
Voi. Ilmoittamalla työkkäriin, ettei halua enää olla työnhakijana. Onnistuu ihan Oma asioinnin kautta. Työkkäri lähettää sitten kelalle lausunnon, ettei sinulla ole enää oikeutta työttömyysturvaan, koska et ole enää työtön työnhakija. Eli sama kuvio kuin silloin, jos menisit töihin. Ei työkkärin asiakkaana ole pakko olla.
Jos haluat olla yhä työkkärin asiakas, mutta et halua saada päivärahaa, helpointa on vain jättää päiväraha hakematta.
Liian monimutkaista
Lopta työnhaku TE-palvelussa. Sen jälkeen sinun ei tarvitse osallistua kuntoutuksiin ja muihin typeryyksiin. Voit silti hakea omatoimisesti töitä TE-palvelun kautta.
Miten
Oisko Työmarkkinatorin kautta?
saako muuten toimeentulotukea kelalta , jos työnhaun katkaisee??