Nykyinen maailma luotiin 12000 vuotta sitten

Jumalan henki liittyi veteen. Maapallo ja muut taivaankappaleet Jumala loi miljardi vuotta sitten. Esihistoriallinen ihmiinen oli nelijalkainen, samoin esim. liskot on olleet olemassa. Ne kaikki tuhoutuivat esihistoriallisella ajalla. Nykyinen ihminen on Jumalan luoma, ei ole siis kehittynyt apinasta. Vesi on ollut maapallolla 500 milj. vuotta.
9127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tervehdys pitkästä aikaa, tämä aloitus on siis minun kirjoittama.

Äänestä
  • Tervehdys Sinulle, on ollut ikävä.

    Äänestä

Maailmankaikkeuden ikä on 13,8 miljardia vuotta, aurinkokunnan 4,6 mrd. Jumalan päivät eivät ole ihmisen päiviä, sillä Jumalalle tuhat vuotta on niin kuin kämmenen leveys tai ei mitään. Ihmisen luominen on voinut tapahtua evoluutiota välineenä käyttäen. Maailmankaikkeuden, planeettamme ja elämän vaiheita ohjannut näkymätön käsi, Jumalan käsi. Se on siis tehnyt muutakin kuin 1986 ratkaisumaalin.

Äänestä
  • Meniköhän se oikein päin?
    Gen 1: 1 Alussa Jumala loi taivaan ja maan. (eli maa luotiin ensin)
    2 Maa oli autio ja tyhjä, pimeys peitti syvyydet, ja Jumalan henki liikkui vetten yllä. (eli valon- tuottajia, taivaan kappaleita ei vielä ollut)
    3 Jumala sanoi: "Tulkoon valo!" Ja valo tuli. (toisaalta valo on Poika, Messias, 2 Kor 4;6 Jumala, joka sanoi: "Tulkoon pimeyteen valo", valaisi itse meidän sydämemme. Näin Jumalan kirkkaus, joka säteilee Kristuksen kasvoilta, opitaan tuntemaan, ja se levittää valoaan, todellisuudessa taivaan kappaleet luotiin vasta 4 päivänä; 15 Ne loistakoot taivaankannesta ja antakoot valoa maan päälle." Ja niin tapahtui.
    16 Jumala teki kaksi suurta valoa, suuremman hallitsemaan päivää ja pienemmän hallitsemaan yötä, sekä tähdet.
    17 Hän asetti ne taivaankanteen loistamaan maan päälle,
    4 Jumala näki, että valo oli hyvä. Jumala erotti valon pimeydestä; (samahan se on nytkin, osa ihmisiä elää pimeydessä, osa Kristuksessa)
    5 ja hän nimitti valon päiväksi, ja pimeyden hän nimitti yöksi. Tuli ilta ja tuli aamu, näin meni ensimmäinen päivä. (näin vuorokausi rytmi vahvistui)

    Siinä se Raamatun mukaan.

    Äänestä

Näitä on hauska lukea

Äänestä
  • Uskonveljemme Ananias Taivalkoskelta hieman vääristelee asioita, joita etiäiset ovat hänelle kuihkineet!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uskonveljemme Ananias Taivalkoskelta hieman vääristelee asioita, joita etiäiset ovat hänelle kuihkineet!

    Ei ole oikeassa uskossa hän.

    Äänestä

Ps.90:1-11 Mooseksen, Jumalan miehen, rukous. Herra, sinä olet meidän turvamme polvesta polveen. Ennenkuin vuoret syntyivät ja sinä loit maan ja maanpiirin, iankaikkisesta iankaikkiseen olet sinä, Jumala. Sinä palautat ihmiset takaisin tomuun ja sanot: Palatkaa jälleen, te ihmisten lapset. Sillä tuhat vuotta on sinun silmissäsi niinkuin eilinen päivä, joka meni ohitse, ja niinkuin öinen vartiohetki. Sinä huudot meidät pois, he ovat kuin uni, ovat kuin ruoho, joka aamulla kukoistaa: aamulla se kasvaa ja kukoistaa, mutta illalla se leikataan ja kuivettuu. Sillä me hukumme sinun vihasi voimasta, ja sinun kiivastuksesi voimasta me häviämme pois. Meidän pahat tekomme sinä asetat eteesi, salaiset syntimme kasvojesi valkeuteen. Niin kaikki meidän päivämme kuluvat sinun vihasi alla, vuotemme päätyvät meiltä kuin huokaus. Meidän elinpäivämme ovat seitemänkymmentä vuotta taikka enintään kahdeksankymmentä vuotta; ja parhaimmillaakin ne ovat vaiva ja turhuus, sillä ne kiitävät ohitse, niinkuin me lentäisimme pois. Kuka ajattelee sinun vihasi ankaruutta, sinun kiivauttasi, niin että hän sinua pelkäisi?

Äänestä

Tiede miehet ovat todistaneet aikoinaan että maa on pannukakku, koska naisia ei ollut siihen aikaan vielä tieteen parissa?😅😂🤣

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jumalan henki liittyi veteen. Maapallo ja muut taivaankappaleet Jumala loi miljardi vuotta sitten. Esihistoriallinen ihmiinen oli nelijalkainen, samoin esim. liskot on olleet olemassa. Ne kaikki tuhoutuivat esihistoriallisella ajalla. Nykyinen ihminen on Jumalan luoma, ei ole siis kehittynyt apinasta. Vesi on ollut maapallolla 500 milj. vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu