Pesäpalloa Perhossa

Anonyymi

Maakuntasarja tasolla pelattiin pesäpalloa Perhossa nuoruudessani mutta taitoni eivät riittäneet pelipaikkaan joukkueessa. Olin vuosia joukkueen mukana mailapoikana ja juottajana. Keräsin hikisiä vaatteita pukukoppien lattioilta ja täytin vesipulloja. Tästä jäi pysyviä traumoja joukkueurheilua kohtaan . Joukkueemme tähtipelaaja oli tuolloin eräs Jorma joka myöhemmin valmensi kuntamme kuuluisaa urheilijaa ja sanoi minulle kerran "opettele Repe kortinpeluuta se sopii sinulle parhaiten". Muistan nämä Jorman viisaat sanat vieläkin ja nyt ei naurata.

8

172

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jorma kertoi tästä onnettomasta tapauksesta valmentajien koulutustilaisuudessa. Kaveri tai Repa kuten hänen lempinimi siihen aikaan kuului oli kuitenkin myöhäisemmässä elämän vaiheessa oppinut uimaan ja koordinaatio kehittynyt.

    • Anonyymi

      Olipa onni ettet Jormaa uskonut. Jos olisit ruvennut korttia rahasta pelaamaan, niin olisit oppinut kantapään kautta, että päällä on muutakin tarkoitusta, kuin toimia koppalakin paikkana.

    • Anonyymi

      Jorma tarkoitti korttipeleillä marjapussia ja paskahousua jotka olivat hyvin vaativia bridgen kaltaisia pelejä joita Perhossa siihen aikaan harrastettiin, hah hah haaa!!!...

    • Anonyymi

      Jorma palkittiin vuoden valmentaja tittelillä vaikka yhtä hyvin minut olisi voinut valita siihen paikalle. Kaikki antamani neuvot ja ohjeet auttoivat Arsin olympiavoittoon ja en saanut mitään kunniaa koko asiasta. Kuten en myöskään asekoulun tulipalosta missä pelastin 18 ihmistä varmalta kuolemalta kannattelemalla betonikattoa yksin jolloin ihmiset pääsivät turvaan sortuvan rakennuksen alta ja nyt ei naurata.

    • Anonyymi

      On se kova.

    • Anonyymi

      Reijo pitäisi saada mitali Kokkolan kaupungilta urotöistään.

    • Anonyymi

      Jos siihen hautakiveen sitten joku laatta perhoon lähetetään...

    • Anonyymi

      Ei tarvita mitään sillä tämä ukko on täysi turhake. Eihän normaali ihminen saa uimahalliin useita porttikieltoja .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      88
      1435
    2. 107
      1141
    3. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      168
      1100
    4. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      70
      1045
    5. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      454
      951
    6. Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta

      Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.
      Ikävä
      81
      846
    7. Salassapito ja kunnan hommat

      Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h
      Hyrynsalmi
      15
      834
    8. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      112
      800
    9. Milloin mies aloitetaan

      Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.
      Ikävä
      39
      689
    10. En enää mies ikävöi sinua niin paljon

      Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik
      Ikävä
      58
      648
    Aihe