Puoliso on kuollut vuosia sitten, jolloin toimitettiin perunkirjoitus ja leskelle jäi hallintaoikeus koko omaisuuteen hallintaoikeustestamentin mukaisesti. Leski asuu kuolinpesän omistamassa asunnossa ja näin haluaa jatkossakin asian olevan eli hallinnan on tarkoitus jatkua siltä osin. Vainajalta jäi lisäksi muuta varallisuutta, josta leski haluaisi perikunnan omistajien hyväksi luopua. Ymmärrän, että tietyn kaavan mukaan perillisille jaettava varallisuus (lahja)verotetaan. Kysymys kuuluu: voiko leski luopua hallintaoikeudesta näin perunkirjoituksen jälkeen vain osittain ilman, että menettää testamentin mukaisen hallintaoikeuden jakamattoman omaisuuteen eli asuntoon? Joutuuko hän siis luopumaan hallintaoikeudestaan? Verotetaanko perillisiä ainoastaan nyt jaettavan varallisuuden osalta vai koko perinnön osalta? Hallintaoikeustestamenttiin perustuvan kevennetyn verotuksen perilliset ovat aikoinaan jo suorittaneet. Entä leski, joutuuko hän tässä tilanteessa verotetuksi, hallintaoikeustestamentin perusteella ei siis ole veroja joutunut maksamaan?
Hallintaoikeustestamentti, osittainen jakaminen perunkirjoituksen jälkeen
2
113
Vastaukset
- Anonyymi
"Kysymys kuuluu: voiko leski luopua hallintaoikeudesta näin perunkirjoituksen jälkeen vain osittain ilman, että menettää testamentin mukaisen hallintaoikeuden jakamattoman omaisuuteen eli asuntoon?"
Voi luopua. Hallintaoikeuden haltija luopuu hallintaoikeudesta vapaamuotoisella kirjallisella ilmoituksella. Omaisuuden omistaja eli lahjansaaja (tai perinnönsaaja) tekee lahja- tai perintöveroilmoituksen ja ilmoittaa siinä, että hallintaoikeuden haltija on luopunut hallintaoikeudesta. Kun hallintaoikeudesta on luovuttu, sekä omaisuuden omistus- että hallintaoikeus on lahjan- tai varsinaisella perinnönsaajalla. (vero.fi)
Vapaamuotoisella hakemuksella kerrotaan, minkä omaisuuden osalta hallintaoikeudesta luovutaan. Hallintaoikeus asuntoon pysyy leskellä.
"Joutuuko hän siis luopumaan hallintaoikeudestaan?"
Vaikeaselkoinen kysymys. Miten voisi olla mahdollista sekä pitää että luopua SAMASTA hallintaoikeudesta? Hallintaoikeudesta voi luopua kohta kohdalta vapaamuotoisesti.
"Verotetaanko perillisiä ainoastaan nyt jaettavan varallisuuden osalta vai koko perinnön osalta?"
Verotus tapahtuu siltä osin kuin hallinta siirtyy ja siltä osin kuin veroja ei ole jo maksettu.
"Entä leski, joutuuko hän tässä tilanteessa verotetuksi, hallintaoikeustestamentin perusteella ei siis ole veroja joutunut maksamaan?"
Hallintaoikeus on perintöverotuksessa perintöverosta vapaa. Hallintaoikeuden haltijan on maksettava saamastaan tulosta tuloveroa.- Anonyymi
Kiitos avustasi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873227
- 622937
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322455- 802283
- 742189
- 952026
- 121626
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j341618Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201613Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301450