Miten antaa matolääke?

Kuinka antaa kissalle kokonainen lääketabletti? Matojen takia ruokahalut nollassa, joten vaikea ruokaankaan piilottaa
11956
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ruiskulla? Kun liuottaa tabletin veteen..

Äänestä
  • itse murskaan tabletin kahden lusikan välissä jauheeksi, ja sitten sekoitan sen todella pieneen määrään purkkiruokaan.toimii ainakin meillä :)

    Äänestä

  • lavcät kirjoitti:

    itse murskaan tabletin kahden lusikan välissä jauheeksi, ja sitten sekoitan sen todella pieneen määrään purkkiruokaan.toimii ainakin meillä :)

    kissoilla ei ollutkaan ruokahalua :(

    Äänestä

  • Helpointa antaa ruiskulla, liota pikkutilkkaan vettä ja suoraan kissan suuhun, niin vähimmällä "tappelulla" selviää.

    Äänestä

Yksinkertaisin tapa antaa tbl on ottaa kissa rauhallisesti eteensä ja asettua polvillaan sen "päälle"(siis ei päälle) eli tukevasti estää sen pääsy taapäin. Silitellä sitä ja rauhoitella. Pitää toisella kädellä kissaa kuonosta tukevasti kiinni ja toisella antaa tbl niin syvälle suuhun kuin mahdollista, sulkea kissan suu ja odottaa. Voi silittää leuan alta mikä nopeuttaisi kissan nielemisreaktiota. Jos kissa ei nielaise, antaa vaan syljen sulattaa tbl kunnes kissa sen nielaisee. Päälle vettä ja jotain hyvää ruokaa.

Äänestä
  • me tehtii tollee samal taval et vaa tungettii ja sit se on aika paljon jo lihonnu... :D

    Äänestä

  • dfshj kirjoitti:

    me tehtii tollee samal taval et vaa tungettii ja sit se on aika paljon jo lihonnu... :D

    Elikkä tabletti suuhun mahd. syvälle ja lääkeruiskulla vettä perään niin kissan on helpompi niellä lääke eikä niin helposti pysty sylkee sitä ulos. osaa matolääkkeistä ei saa edes murskata.

    jos tahnaa niin pieni määrä kerralla tassulle niin kissa sen siistinä eläimenä nuolee pois. kissa ravistaa tassua eli laita vaan vähän kerralla.

    Äänestä

meillä on kissan kanssa sopimus että matolääke syödään mukisematta. Olen käyttänyt näitä ruiskussa olevia ja siitä koko annos kerralla suuhun. Tiukka ote vaan kissasta ja sormella raotetaan suuta, ja ruutasta kaikki kerral. Syö mukisematta ja tulee heti toimituksen jälkee sylii... ei paha nakki ollenkaa

Äänestä

Kissaa ei saa päästää noin matoiseksi, että ruokahalu menee!!! Yksi kuuri ei riitä niitä poistamaan, vaan tarvitset vähintään uuden kuurin viikon kuluttua.

Jos haluat päästä helpolla, osta Stronghold-valeluliuos, sen voi laittaa niskaan vaikka kissan nukkuessa ja se vaikuttaa kuukauden, joten varmastii lähtee jokainen mato. Ja vauhdilla!

Äänestä
  • Luuletko että kukaan tahalteen päästää kissaansa matoiseksi?!! Pösilö!

    Äänestä

Itse olen menestyksekkäästi saanut matolääketabletin seuraavasti syötettyä ilman minkäänlaisia ongelmia: olen murskannut tabletin neljään osaan (ainakin meidän käyttämän matolääkkeen tabletit ovat niin isoja, että pakko pienentää), ja sitten jokaisen osan olen yhdistänyt kissanminttunappiin (saa eläinkaupoista) ja sitten kissa on ilolla nämä 'herkkupalat' syönyt. Suosittelen. Ei tarvitse kiusata kissaa täten ollenkaan pakkosyöttämällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pika apua kirjoitti:

Kuinka antaa kissalle kokonainen lääketabletti? Matojen takia ruokahalut nollassa, joten vaikea ruokaankaan piilottaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu