Pakolaisten auttaminen

Käsittämätöntä että näitä Ukraina keräyksiä tekevät yksityiset ihmiset ja jopa yritykset. Kohdistuuko avustukset minne. Eikö kaupungin organisaatio tai Pohjois-Suomen Ukraina Ry ja muut viralliset tahot ole riittävä vai mistä on kyse??
Auttaminen tilanteessa on oikein mutta...
19674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Onko se sinulta pois? Otappa lääkkeesi ennen kuin avaudut.

Äänestä
  • Ihmisen pitää olla tyhmä jos antaa rahansa noihin huijauksiin.

    Äänestä

Kirkon Ulkomaanavusta tietää että keräysvarat menevät aina oikeaan kohteeseen.

Äänestä

Zelenskyin ulkomaan tileille. Miljoonakiinteistöistä juoksee kulut eikä oman maan tuotoista voi nyt vetää välistä. Oligarkitkin köyhtyy koko ajan.

Äänestä
  • Samoin kuten Zelenskyin. Samanlaisia ryssiä....

    Äänestä

  • Teerisuonko asiakas?

    Äänestä

Joskus yksityiset ihmiset ja tahot voi olla parempi vaihtoehto kun ry tms ei mene rahoja organisaatiokuluihin ,
Omilla rahoilla kun ajelee ei pitäisi olla keneltäkään pois jos vanhoja tavaroita ,apua tarvitseville vie.
Ehtii myös tekemään konkreettista enemmän kun ei byrokratiaa tarvitse miettiä vaan toimii senkin ajan.
Tuo auttaminen kenen tahansa taholta tuskin pitäisi olla keneltäkään pois.
Ja kaikille taitaa autettavia löytyä nyt tuossa surkeassa tilanteessa.

Äänestä

Ja rahaa ei yksityiset saakaan kerätä.
Eikä järjestötkään ilman lupaa.

Äänestä

miksi ei kaupunki tee mitään? tai valtio tai joku? Ihme vinkujaa riittää joka paikassa. Menkää itse auttamaan, lopettakaa valittaminen ja kerrankin saakaa jotain elämässänne aikaiseksi.

Äänestä
  • Sanna oli auttanut jotain antanut pakolaista, antoi oman kuvan sille kehyksissä.

    Äänestä

  • Kaupunginhallitus viimeisimmässä kokouksessaan päätti antaa 30 000 euroa avustusta Ukrainaan.

    Äänestä

Keräykset onnistuu.
Joku saa ne kyllä.
Kerääjä rikastuu.
Varmasti joku on epärehellinen ihan varmasti.

Äänestä
  • Minä keräsin kanssa auliita olivat antamaan nyt on hyvä olla kun oma talous tuli kuntoon.👌 kiitos.

    Äänestä

Hävettää olla suomalainen kun lueskelee teitä kateellisia jotka eivät osaa tuntea empatiaa sotapakolaisia kohtaan. Mutta ette ole ainoita jotka ovat potkimassa ja nöyryyttämässä Ukrainan sotapakolaisia Suomessa . Teitä löytyy myös virkamieskunnasta ja kuntapäättäjistä, eli ette ole poikkeus vaan paremminkin leikkaus suomalaisesta yhteiskunnasta ja moraaliarvoista.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ef2deb95-d3ad-4d21-b2eb-d2e5d4afd2b3

Äänestä
  • Olet oikeassa- mitäpä luulet tuollaisten päässä olevan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet oikeassa- mitäpä luulet tuollaisten päässä olevan?

    Tyhjää - siinä osiossa johon on tallennettu kansainväliset sopimukset, velvoitteet ja sitoumukset.
    ( siinäkin osiossa työmuistia ).

    Äänestä

Kyllä SPR oli hepakassa kun geelitukkaisia partajullikoita työntyi Sipilän kutsumana maahan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Käsittämätöntä että näitä Ukraina keräyksiä tekevät yksityiset ihmiset ja jopa yritykset. Kohdistuuko avustukset minne. Eikö kaupungin organisaatio tai Pohjois-Suomen Ukraina Ry ja muut viralliset tahot ole riittävä vai mistä on kyse??
Auttaminen tilanteessa on oikein mutta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu