näin meillä

niin, eli olen nyt sitten vaihtanut markettiraksut eläinkaupan raksuihin. raksuja ostellessani katseskelin purkkiruokia ja ajattelin että no perhana, kokeillaanpa sit samalla eläinkaupan märkäruokaa(jota niin kauheasti ylistetään).
no ostin sitten raksut ja purkin joka tais olla jotain IAMSia ja pistin kissan kuppiin, niin eikös se vaan tullu ja haisto vaan laadukasta e.kaupan lihaansa ja lähti pois. parin minuutin päästä pistin iha kokeeks vaan tilalle vanhaa kunnon LATZia ja kyllä maitto! ;)

että kyllä meidän kissa anto painavan mielipiteensä taisteluun markettiruuat vs. eläinkaupanruuat. ;)

raksujahan se vetää ku viimestä päivää oli kyseessä sitte acana tai whiskas...
5387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miun nirsoilijat ei oo elämänsä aikana kertaakaan syönyt kissanruokaa. Tai no, pirkan kissan tonnikalaa ihan hivenen. ;p Ei muutkaan kisut meillä syö kovin helpolla eläinkaupan ruokia mutta markettiruuat kelpaa niille..

Äänestä
  • totuttelu uusiin raksuihin vie aikaa. Kasvattaja neuvoi sekoittamaan muutaman päivän uusia raksuja vanhoihin vähän kerrallaan. Ensin uudet jätettiin syömättä mutta kun muuta ei kuppiin ilmaantunut niin hyvin maistuí. Sen jälkeen ovat syöneet innolla kun on merkkejä vaihdeltu ja eri ruokia pikku hiljaa vanhoihin sekoitettuna maistatettu. IAMS ei kyllä ainakaan meille käy..menee pojilla maha ihan kuralle. Onko muilla käynyt samalla tavalla iamsin kanssa?

    Äänestä

  • piqkuinen kirjoitti:

    totuttelu uusiin raksuihin vie aikaa. Kasvattaja neuvoi sekoittamaan muutaman päivän uusia raksuja vanhoihin vähän kerrallaan. Ensin uudet jätettiin syömättä mutta kun muuta ei kuppiin ilmaantunut niin hyvin maistuí. Sen jälkeen ovat syöneet innolla kun on merkkejä vaihdeltu ja eri ruokia pikku hiljaa vanhoihin sekoitettuna maistatettu. IAMS ei kyllä ainakaan meille käy..menee pojilla maha ihan kuralle. Onko muilla käynyt samalla tavalla iamsin kanssa?

    IAMSia syötetä lainkaan, sillä kissat eivät sitä suostu syömään. Joskus aikoinaan se kelpasi hyvin, mutta kun valmistus siirtyi itä-eurooppaan (jenkeistä) niin kissat sanoivat "kiitos ei". Tämän kerroin myöskin edustajalle ja hän kysyi, että osaavatkos teidän kissat lukea? johon vastasin, että "eivät osaa, mutta niillä on siihen parempi keino".

    Eläinkauppojen purkeista meillä ei kelpaa kuin Animondan ja Leonardon purkit kunnolla (Edel Cat´s oli huippu, ei saa enää:(). Nutrosta vain pentupurkit menee ja hill´s ei lainkaan (paitsi hill´s a/d joka on vain klinikalta saatavaa tavaraa). Mutta noissa yllämainituissa onkin lihapitoisuus todella korkea ja hill´s a/d tuoksuu tosi hyvälle (kuten nuo toisetkin).

    Kissahan pelaa paljolti hajuaistinsa varassa ja jos ruoka haiskahtaa vähänkin epämiellyttävälle, se jää syömättä varmasti - mikä sitten kissan mielestä on epämiellyttävä haju, onkin jo ihan toinen juttu.

    Oikeastaan purkeilla ei ole niin suurta merkitystä mistä ne hankitaan, vaan enemmänkin kuivaruoan laatuun kannattaa satsata. IAMSin kuivamuonaa en pidä laadukaana. Meillä purinakaan ei ole ollut toimiva vaan sai vatsat sekaisin, mutta kun sen koostumusta muutettiin (nimi vaihtui myöskin Advanceksi) niin ongelmia ei ole ollut. Maistuvinta meillä on ehdottomasti ollut Acana (hinta-laatusuhde aivan omaa luokkaansa) ja sitten Royal Caninin kitten, sencible ja persian.

    Äänestä

Kissasi ovat tottuneet Latzeihin, mutta se ei tee niistä terveellisiä.

Äänestä

Sanokoot ihmiset mitä tahansa opettelusta ja tottumisesta niin meillä asia ei mennyt alkuunkaan niin.

Vaihdettiin kissan ollessa noin puolivuotias raksut eläinkaupan tuotteisiin. Niitö se syö edelleen, mutta alussa oli todella kova tappelu siitä mitä syödään. Viikon syömälakon jälkeen päätin taas antaa marketin märkäruokapusseja (joita kissa ei ollut saanut kokeilunaikana) ja kun se sai samalla niitä se söi eläinkaupan kuivaruokaa.

Eläinkaupan pussiruokia on kokeiltu useasti, aina täysin tuloksetta. Kissa ei niitä syö. Sikäli en ihmettele, että useimmissa niissä jo haju ja koostumus ovat aivan kauheita verrattuna kaupan ruokiin.

Meillä kissa teki valinnan eikä syö eläinkaupan märkäruokia. Wishkas ja Latz maistuu hyvin. Tällai.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Seesam kirjoitti:

niin, eli olen nyt sitten vaihtanut markettiraksut eläinkaupan raksuihin. raksuja ostellessani katseskelin purkkiruokia ja ajattelin että no perhana, kokeillaanpa sit samalla eläinkaupan märkäruokaa(jota niin kauheasti ylistetään).
no ostin sitten raksut ja purkin joka tais olla jotain IAMSia ja pistin kissan kuppiin, niin eikös se vaan tullu ja haisto vaan laadukasta e.kaupan lihaansa ja lähti pois. parin minuutin päästä pistin iha kokeeks vaan tilalle vanhaa kunnon LATZia ja kyllä maitto! ;)

että kyllä meidän kissa anto painavan mielipiteensä taisteluun markettiruuat vs. eläinkaupanruuat. ;)

raksujahan se vetää ku viimestä päivää oli kyseessä sitte acana tai whiskas...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu