Nyt kun uudenlaisiin tervehtimistapoihin on opittu, olisiko kättelystä syytä luopua kokonaan?

Anonyymi

– Kättelyssä vaihdetaan tietysti mikrobeja ja bakteereita, mutta nykyään pestään kuitenkin käsiä melko hyvin. Itse näkisin, että kättely on niin syvällä meidän yhteiskunnassamme ja sosiaalisissa kontakteissamme, etten olisi sitä kieltämässä, Järvinen sanoo.

Hän tosin muistuttaa, että on paikkoja, joissa kättelystä on luovuttu. Esimerkiksi vuodeosastoilla ei turhaan kosketa potilaita.

Kesällä voimme elää melko normaalisti
Asko Järvinen uskoo, että tuleva kesä on aika normaali. Koronavirusinfektio tuskin on kokonaan poissa, mutta tartuntariskit ovat sen verran pienet, että valtaosa ihmisistä uskaltautuu normaalielämään.

– Meillä on rokotukset, jotka antavat sangen hyvän suojan vaikeaa tautia vastaan. Sen myötä palaamme pikkuhiljaa normaaliin elämään. Samalla meidän täytyy hyväksyä, että jotkut palaavat hieman hitaammin omat riskinsä tiedostaen.

On arvioitu, että syksyllä tulee uusi koronavirusaalto. Järvinen sanoo, että on mahdotonta ennustaa, minkälainen se on.

Varmaa on se, että emme pääse koskaan kokonaan eroon koronavirusinfektiosta.

– Tavalla tai toisella se pyörii meidän keskuudessamme. Onko se sitten tämä sama omikron vai uudet variantit, sitä on hankala sanoa. Nyt yksikään virusvariantti ei ole vielä murtanut aikaisemman taudin tai rokotuksen antamaa suojaa vaikeaa tautia vastaan.

Järvisen mukaan olemme palaamassa kohti sellaista normaalia, jossa korona on influenssan ja RS-virusinfektion kaltainen infektio. Se on hankala iäkkäille ja muuten hauraille ihmisille.

Halaatko sinä jo ystäviäsi? Kätteletkö puolituttuja? Voit keskustella aiheesta 26.4. kello 23.een asti.

Lue myös:

STM ja THL: uudet koronatartunnat kääntyneet hienoiseen laskuun – "Toivomme, että epidemiatilanteen pohja olisi saavutettu"

Kaupassa työskentelevä Enni Toivonen teki ensimmäisen maskittoman työpäivänsä puoleentoista vuoteen: "Oli tosi outoa nähdä työkavereita ilman maskia"

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pärjäämme vallan mainiosti ilman kättelyä joka paikassa ja kaikkina aikoina. On olemassa muitakin tapoja tervehtiä. - Nm. Parempia

    • Anonyymi

      Vain halaaminen on oikein ystävien ja sukulaisten kesken.
      Se kertoo välittämisestä ja ystävyydestä.

      Siinä ei tarvitse puhua eikä kätellä.

      • Anonyymi

        Niiih, mutta mitä teet virastoissa ja vastaanotoilla? - Nm. Toinen juttu


    • Anonyymi

      Aloituksesta: " Halaatko sinä jo ystäviäsi? Kätteletkö puolituttuja? Voit keskustella aiheesta 26.4. kello 23.een asti. " - Nm. Mitä meinaa

    • Anonyymi

      Ei enää vuosiin olla kätelty edes terveyskeskus.Tosin kävin siellä viimeksi 2015 !Läheisiä halaan ja niitä joilla on suuri merkitys sydämessäni.Hyvää kevättä Itä-Helsinki Noita akka!ps. Luuta katos pääsiäisenä,En pääse takaisin kyöpeli vuorelle

    • Anonyymi

      Varmaan halaaminen sukulaisten ja ystäven kesken riittää kotiin kutsuttaessa, tai sitten vain hymyillen "hei!" riippuen tilanteesta.

      • Anonyymi

        Niin, jos on esim. syntymäpäiväkutsut, niin kyllä sankaritarta tai sankaria halataan aina, se kuuluu asiaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      342
      8592
    2. 1 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!

      Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit
      Pitkäveto
      1
      2551
    3. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      69
      2318
    4. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      179
      1945
    5. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      16
      1522
    6. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1361
    7. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1327
    8. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      178
      1305
    9. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      60
      1300
    10. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      42
      1207
    Aihe