Kompostointitarkastaja

Anonyymi

Luulin, että oli kysymyksessä vitsi kun ystäväni puhui kompostointitarkastajasta, mutta ei - pian saa kirjoittaa tarkkaan kompostoinnistaan kuntien ilmoituslomakkeilla! Ja kompostointitarkastaja käy kylässä!

Olen ollut mielestäni oikein ekologinen ihminen ja mm. jättänyt mökkirannan kivelle puuron loppuja sekä vanhoja leivän kannikoita lintuja varten. Parin tunnin päästä ovat hävinneet.

Tontillani kerran kaivoin maahan kuopan ja kakkisin sinne sekä peitin kuopan. Olenkohan nyt suurikin ympäristörikollinen?

Kaikessa rauhassa mummut saavat hoitolaitoksissa virua märissä kakoissaan kun ei ole tarpeeksi hoitajia. Tulee hajuhaittoja naapurin nenään ja omat pyllyt kirvelevät vaippojen sekä hoitajien puutteessa henkisistä häiriöistä laiminlyötynä puhumattakaan..

Viisas äärivihreä valtioneuvostomme voisi miettiä tärkeysjärjestystä!

11

1066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö enää saa viedä keittiöjätteitä vessakompostoriin?

    • Anonyymi

      Lapissa törmäsin kerran hirven teurasjätteisiin keskellä kairaa. Ne vastaavat ehkä kymmenen vuoden kompostijätteitä.
      Maksetaanko kompostointitarkastajalle helikopteri käyttöön?

      • Anonyymi

        No kyllähän maailman pankilta voi lainata rahat kymmentä helikopteria varten tulevan sukupolven maksettavaksi. Pitää kompostointitarkastajalla olla helikoptereita.


    • Anonyymi

      Herra on kaikkea sitä ja kaivonkatsoja🌐

    • Anonyymi

      Mun mutsi aina sanoo että mun huone on niinkuin joku komposti. Tuleeko meillekin se tarkastaja?

    • Anonyymi

      Hanke tulee eeusta eikä hallituksesta. Tai sitten mennään taas eeuun selän taakse. Koskee siis vain biojätteiden kompostointia ei puutarhajätteitä.
      Ei aiheuta toiminpiteitä. Jos joku kysyy sanoo että on vain puutarhanjätteitä.

    • Anonyymi

      Kompostitarkastaja katsoo, että komposti täyttää määräykset.
      Monilla on avokomposteja ja muuten vain puutteellisin rakentein tehtyjä komposteja jotka houkuttelevat rottia ja muita ympäristölle haittaa aiheuttavia eläimiä.
      Tosin lain normit täyttäväkään komposti ei rottien vilinää estä, kun houkutus on suuri - esim. samoin kuin omenapuiden pudonneet omenat - harva niitä kaikkia kerää, mutta rottia ne pudonneet omenat todellakin kiinnostavat.

      • Anonyymi

        Täällä maaseudulla ei nykyään rottia ole, joten se ei ole ongelma. Karhu voi tulla pihaan, jos haistaa jotakin syötävää. Me laitamme kaiken loppujätteisiin.


    • Anonyymi

      Mikä tahansa komposti ei kelpaa. Talousjätekompostoria valitessasi kiinnitä huomiota lämpöeristykseen. Lämpöeristeen paksuuden tulisi olla vähintään 5 cm, että kompostoituminen onnistuu myös talviolosuhteissa. Myös kompostorin kannessa tulee olla kunnollinen eristys, sillä suurin osa lämmöstä haihtuu kannen kautta. Muista tuholaisten torjunta esim. hiiret ja hajuongelmat. Liian lähelle naapurirajaa ei saa kompostia laittaa ellei ole naapurin kanssa sopinut tästä.

    • Anonyymi

      Aprillipilaksi luulin ensin minäkin. Kotikäyntejä ja muita palveluja leikataan ja virat muutetaan tarkastajiksi. Mitä kaikkea jatkossa tullaankaan tarkastamaan kun tässä on kerran saatu pää auki?

    • Anonyymi

      Minä ostin kunnollisen ruoskan. Sellaisen pitkän. Nyt odottelen kompostintarkastajaa vierailulle...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      792
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      733
    Aihe