Capellan selviytyminen oli ihme merivartijoille

Anonyymi

Ihmeeksi nimittivät merivartijat hollantilaisalus Capellan selviytymistä merihädästä Rauman edustalla. Laivan puutavaralasti siirtyi perjantain vastaisena yönä ja alus kallistui vaarallisesti.

Puolittain ajelehtimalla jatkunut matka Raumalle kesti puoli vuorokautta. Tavallisesti matkaan menee laivoilla muutama tunti.

Capella lähti alkuillasta torstaina Mäntyluodosta puutavaralastissa. Kansainväliset ”Mayday”-hätäsanomat kuultiin Mäntyluodon luotsiasemalla noin klo 22.

Capellan sijaintipaikka lastin siirtyessä oli suunnilleen Säpin korkeudella Rauman ja Porin välissä. Hätäsanomaan vastasivat heti useat lähellä sijainneet alukset.

Nopeimmin Capellan luo ehti Porin Tahkoluodosta lähtenyt tankkilaiva Pronto.

Pronto pysytteli lähes 30 astetta kallistuneen Capellan vieressä ja tarkkaili tilannetta. Hollantilaisaluksen nelihenkinen miehistö heitti mereen kaiken irtaimen lastin ja piti keulaa vasten tuulta.

Laivaa saattaneet merivartijat pitivät perjantaina Capellan pelastumista lähes ihmeenä.

Laiva saapui Rauman satamaan perjantaiaamuna noin 8.30. Lastin purkaminen ja uudelleen sijoittelu aloitettiin välittömästi.

1

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinä se et halua keskustella matkailusta.
      Rahtiliikenne ei vain ole matkailua.
      Olisivatpa juttu edes tältä vuosituhannelta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      152
      3875
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      36
      2211
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      148
      2044
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      108
      2016
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      121
      1783
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1689
    7. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      86
      1639
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      289
      1479
    9. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      124
      1388
    10. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1252
    Aihe