Onko kukaan koskaan kuullut, että joku olisi tullut riippuvaiseksi vitamiineistä/hivenaineista. Itselle kävi näin. Harrastan bodausta ja olen syönyt vitamiinejä ja hivenaineita tupla-annoksen päivittäiseen vähimmäisannokseen verrattuna. En ole treenannut pariin kuukauteen ja pudotin annoksen normaaliin. Muutama päivä sen jälkeen alkoi krooninen päänsärky. Se oli ihan samanlainen kipu kuin kahvin vieroitusoire. Päänsärky hellitti heti kun rupesin taas ottamaan tupla annoksen vitamiineja ja hivenaineita. Mihänhän mahtaa olla se yksittäinen ainesosa joka aiheuttaa riippuvuutta.
Valmisteet ovat alla olevalla sivulla kaksi ylimmäistä tuotetta.
http://www.wrange.fi/cgi-bin/wrange.storefront/427b7c2406bf835f2730c0a807150683/Catalog/1113
Valmisteet ovat alla olevalla sivulla kaksi ylimmäistä tuotetta.
http://www.wrange.fi/cgi-bin/wrange.storefront/427b7c2406bf835f2730c0a807150683/Catalog/1113
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikäli tarkoitat Tribulusta niin mullakin on tullut siitä päänsärkyä.
Tribulus ei ole vitamiini/hivenaine.
Ota noista yrteistä sitten selvää.
En käytä Tribulusta. Näytä olen syönyt:
- ABCDE-100 -monivitamiinivalmiste
- Maa & Meri 3kk -monimineraalivalmiste
Sisällöt ovat nämä. Joku seuraavista aineista aiheuttaa riippuvuutta.
ABCDE:
A-vitamiinia
B1-vitamiinia
B2-vitamiinia
B3-vitamiinia
B5-vitamiinia
B6-vitamiinia
B12-vitamiinia
Foolihappoa
Biotiinia
C-vitamiinia
D3-vitamiinia
E-vitamiinia
Maa ja meri:
Fosforia
Jodia
Kaliumia
Kalsiumia
Kromia
Kuparia
Magnesiumia
Mangaania
Rautaa
Seleeniä
Sinkkiä
Ei nuo kyllä mitään riippuvutta voi aiheuttaa.
Määrätkin on tosi pienet.
Onkohan sun ruokavalio muuten kunnossa?
Nähtävästi jonkin hivenaineen saanti putosi liian alas ja päänsärky johtui siitä. Nyt olen taas ottanut yksinkertaista annosta eikä ole tullut mitään oireita. Kyse ei ollut riippuvuudesta.