Corollan kevätsiivous mökillä

Tänään lähden mökille pesemään oman corollani. Ajattelin pestä järvivedellä, koska se on parempaa ja puhdistaa paremmin. Myös rengaspaineet tarkastan, koska vaihdan kesärenkaat. Myös peräkontin tuuletan ja imuroin koko auton. Myös joka keväinem öljynvaihto pitää tehdä. Ne olisi hyvä vaihtaa 10 000 kilometrin välein, koska kyseessä on Toyota. Skodassahan se pitää vaihtaa varmaan 3000 kilometein välein, vai mitä skodamiehet? Jarrut täytyy myös herkistellä renkaanvaihdon yhteydessä.
863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Huomenna tulee taas Traficomilta veret seisauttavat myyntitilastot jossa näytetään kaikkein parhaat ja kaikkein halutuimmat autot.
Nyt olen jo kuulevinani hammasten kiristelyä ja nyyhkytystä jostain suunnasta. 🤗

Äänestä
  • Niin uskon itsekkin. Ainakin Kansanautopalatsista sitä taitaa kuulua jo valmiiksi. Näin ulkopuolelta katsottuna.

    Äänestä

  • Tuo tilasto kertoo tänä päivänä lähinnä sen mitä autoja saa kun suurella osalla on vaikeuksia saada osia maailman tilanteen takia. Toki Toyotalle riittää, sillä heidän käyttämät osat on vanhaa tekniikkaa ja niitä käytetään kaikessa halvassa elektroniikassa.

    Äänestä

Vaihdan kyllä länsiautoon joka kevöt. Kerran vuodessa siis. Vaihtoväli on tätä pidempi mutta vuosittainnon hyvä vaihtaam

Äänestä
  • No siis länsiautoon vaihtaminen on aina hyvä idea. Ja jos tarkoiti ettö vaihdat öljyt vähintään kerran vuodessa niin sekin on hyvä. Tunsin kyllä yhden vähemmän autoilevan jokq ei tehnyt itäautoonsa mitään huoltoja eikä öljhnvaihtoja - hän vaihtoi auton parin vuoden välein. Pelkäsi ruostumista. Ei ollut toyota kuitenkaaan ja siksi pelko oli aiheeton.

    Äänestä

Mulla on sellaane auto ei tarvii pestä ollenkaa nääs Nanolack maalattu jo tehtaalla
pysyy puhtaana tosi hyvin. Premium mallin auto se onkin ei mikään japanialaine tur hake joka ruoastuu jo pestessä

Äänestä

Cori.

Äänestä

Itse vaihdan vuosittain Corollan penkkien täytteet ja asennan uudet kumimatot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tänään lähden mökille pesemään oman corollani. Ajattelin pestä järvivedellä, koska se on parempaa ja puhdistaa paremmin. Myös rengaspaineet tarkastan, koska vaihdan kesärenkaat. Myös peräkontin tuuletan ja imuroin koko auton. Myös joka keväinem öljynvaihto pitää tehdä. Ne olisi hyvä vaihtaa 10 000 kilometrin välein, koska kyseessä on Toyota. Skodassahan se pitää vaihtaa varmaan 3000 kilometein välein, vai mitä skodamiehet? Jarrut täytyy myös herkistellä renkaanvaihdon yhteydessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu