Onnistuuko, jos puhelimessa on Wi-Fi ja tietokoneissa Ethernet eli kiinteä liittymä vai pitäisikö silloin olla kaksi liittymää?
Wi-Fi ja Ethernet
Anonyymi
3120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu kokonaan siitä minkä haluat onnistuvan.
Minkä pitäisi onnistua?
Elikkä tietokone vaatii nettiyhteyden ethernet tökkelin kautta. Sehän onnistuu joko kaapeliyhteytenä (vaikkapa ns. taloyhtiöliittymä ja jakelu ns. yleiskaapeloinnilla -> pistetään vain "letku koneen perseeseen kiinni")
Kun halutaan sekä tietokone että kännykkä samaan nettiin kiinni, niin pitää olla Wlan tukiasema/reititin. Siitä letkulla yhteys tietokoneelle ja puhelin yhtyy tukiasemaan langattomasti.
Tai jos ei ole kiinteää yhtettä, niin hommataan mobiilireititin. Härveli vaatii langattoman nettiyhteyden ja tämä yhteys sitten jaetaan ethernet -kaapelilla kytkettävälle tietokoneelle langattomasti (WiFi) kännykälle.
Yleensä näissä reititimissä on 4 etehernet liitäntää, joten samaan purnukkaan saa kiinni myös telkkarin yms. jos sattuvat kaapelia tarvitsemaan. Vaihtoehto B on aina se WiFi. Kaikkia liitettyjä vekottimia voi käyttää samanaikaisesti. Vaikka on vain se yksi liittymä.
Kun puhelin asetetaan käyttämään WiFi -yhteyttä aina kun mahdollista, niin liikennöinti tapahtuu sitten tätä kautta. Voi olla ihan hyödyllistä, jos kännykän liittymässä on rajoituksia tiedonsiirtomäärille.