Vapauden maan suosituimmat automerkit

Lista ei ole järjestyksessä mutta
- Toyota
- Nissan
- Ford
- Chevrolet

Kaikki todella hyviä autoja. USA on ollut aina autoilun mahti- ja esimerkkivaltio. USA:ssa tehtiin sarjatuotantona autoja kun esim. tsekissä asuttiin puussa ja syötiin ulosteita.

Ei Suomessakaan niin huonosti mene, Toyota on suosituin ajoneuvo. Traficomin avoimen datan mukaan jotain 400-500 tuhatta Toyotaa rekisterissä. Lisäksi Toyota on ensirekisteröintitilaston kärjessä. Niin merkkien kuin mallien osalta.

Edes demokraattien syvä pääty ei halua koskea itägayroopan väkkyröihin, paitsi ehkä laatumerkkeihin kuten BMW, MB ja Alfa Romeo. Todellinen amerikkalainen ajaa joko Toyotalla tai F-sarjan Fordilla.

His truth is marching on - Glory, glory, hallelujah!

8

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä tarkka luku viimeisimmästä datasta

      sh-4.2$ grep -i toyota TieliikenneAvoinData_5_16.csv |wc -l
      450606

      • Anonyymi

        Olisit laittanut mukaan myös wget:in tai curl:in jolla tuo data napataan.


    • Anonyymi

      Vanhin autonvalmistaja on Mercedes Benz. Peugeot ja Skoda aloittivat autojen valmistuksen ennen Jenkkejä.

    • Anonyymi

      Ostivatkohan ne jenkit jokusen Hondankin?

    • Anonyymi

      Toweri Kyykman se van jaksaa ihannoida noita itäloostereita Toyotia. No aatteensa kullakin.

      • Anonyymi

        Jos ei tunne autoilun historiaa, eikä historiaa muutenkaan niin voi toki kuvitella aitoja japanilaisia, maailman automarkkinoita nöyryyttäviä merkkejä joiksikin itäautoksi vaikka autoilun mahtimaa usasta Japani on lännessä. Meillä historiaa tuntevat fiksummat ihmiset toki tietävät, mitä itäautolla tarkoitetaan. Lada, Skoda, Wartburg, DKW, Trabant, IFA. Tässä ne tärkeimmät!


    • Anonyymi

      MAGA!

    • Jopa "Muuli" on ajoneuvodatassa suositumpi kuin skoota.

      Yleensäkin M-luokan ajoneuvoja (henkilöauto) on ei-yllättäen moninkerroin enemmän kuin O-luokan ajoneuvoja (esim. peräkärryt)

      Silti skoota häviää yhdelle ainoalle peräkärrymerkille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1945
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      104
      991
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      747
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      598
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      29
      590
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe