Voi hemmetti!
Tuota pukkaa jatkuvasti. Jopa ensimmäiseen viestiin aamulla, jolloin botti ei ainakaan voi olla.
VPN taas on suositeltava yhteystapa turvallisuuden takia.
Kuka jästipää on moiset kiusat keksinyt tänne, sillä mistään järkisyystä niitä ei ole laitettu!
Hmm, vaikutat botilta. Onko sinullfa VPN-yhteys päällä?
21
1639
Vastaukset 21
- Anonyymi
Minuakin epäiltiin botiksi, mutta en ehkä olekaan sellainen.
- Anonyymi
Millä perusteella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä perusteella?
Sillä perusteella, koska Suomi24n ylläpidon harjaantunut mieli niin katsoo.
- Anonyymi
VPN on ilmeisesti kielletty täällä kokonaan vaikka siitä ei erikseen mainita. Jokainen sitä kautta lähetetty viesti poistuu sisällöstä huolimatta.
- Anonyymi
VPN eli virtual private network (virtuaalinen erillisverkko) on suojatunneli sinun ja internetin välillä. VPN suojaa verkkoliikennettäsi nuuskinnalta, häiriöiltä ja rajoituksilta.
Kun ei käytetä VPN-yhteyttä, Suomi24llä on enemmän myytävää. - Anonyymi
VPN ei ole ainoa asia, joka on kielletty, vaikka sitä ei missään säännöissä mainitakaan.
Joillain keskustelualueilla suomi24:llä pelkästään se, että käytät Vivaldi -selainta, riittää aiheuttamaan tuon "Hmm, vaikutat botilta" -virheilmoituksen.
Aivan käsittämätöntä, että käyttäjiä syrjitään sen perusteella, mitä selainta käyttävät!
Ja vielä kummallisemmaksi asian tekee tämä tosiasia:
Vivaldi -selain käyttää täsmälleen samaa selainmoottoria kuin Google Chrome.
Tästä syystä Vivaldi -selaimen pitäisi toimia aivan samoin kuin Google Chromenkin.
Mutta: Google Chrome vakoilee käyttäjiään, Vivaldi ei.
Onko suomi24:n ylläpidolla jokin syy painostaa käyttäjiään käyttämään sellaista selainta, joka vakoilee käyttäjiään, ja jos on, niin miksi ?
Samoin olen ulkomaanmatkalla huomannut tällaisen asian:
esim. Bangkokissa, hotellin Wi-Fi yhteyttä käytettäessä suomi24 -keskustelualueita pystyy lukemaan, mutta mitään et pysty itse kirjoittamaan!
Miksi suomi24 estää kirjoittelun ulkomailta ?
Ja jos kerran VPN:n käyttö on kielletty, niin eipä tuota ulkomaan käyttöestoa silloin voi kiertää myöskään VPN:ää käyttämällä.
Kokonaan eri asia on mahdolliset rikolliset tahot, jotka oikeasti pyrkivät lähettämään suomi24:lle haitallisia ja mahdollisesti lainvastaista sisältöä sisältäviä viestejä.
Löytyisiköhän jokin sellainen keino, jolla tuota lainvastaista sisältöä voitaisiin torjua ilman, että osa asiallisesta käytöstä estyy siinä samalla ?
- Anonyymi
Parastahan tässä on kun ne botit löytyy yIIäpidosta. Ainakin yksi naton trolli siellä vaikuttaa.
- Anonyymi
Naurettavaa kun saa jopa bannit vain siksi kun käyttää vpn-yhteyttä. Toisaalta pelkkä väärä mielipidekin riittää banneihin tällä natsisivustolla.
- Anonyymi
Syyllinen voi olla joku muu kuin sinä itse: VPN:n kautta voi olla, ettei käyttäjiä pystytä erottamaan toisistaan jolloin jos yksi sikailee VPN:n avulla - kaikki sen kautta tulevat yhteydet blokataan, koska ne tulee virtuaalisesti samasta paikasta..
- Anonyymi
Suomi24 ei ole mitenkään varautunut. Häiriköinnin määrä lisääntynyt jo nyt huikeasti.
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000008809079.html
Siinä vaarantavat kirjoittajien yksityisyyden! - Anonyymi
Mahtoiko F. M. Dostojevskiilla olla näkijän lahja?
Minusta vai narreja olivat ne muut ja se "narri" oli pikemminkin hullu. - Anonyymi
"Eihän naiset tällä foorumille loista."
Tuo piti lähettää. Mutta ylläpidon epäilys esti.
Se epäilys ei estä Tinder-mainonnan jatkuvia mainoksia eikä Heinolan setää päivittäin.
Kannattaisiko luopua moisesta epäilystä, koska se ei kohdistu oikeisiin kohtiin? - Anonyymi
Minulla käytössä selaimessa WebGL - ja Canvas-fingerprinting tunnistuksen esto. Niistä tulee joskus bottivalituksia.
Kun sitten samalta koneelta menen sisälle saman selaimen incognito - ikkunan kautta niin kelpaa ongelmitta.- Anonyymi
"selaimessa WebGL - ja Canvas-fingerprinting tunnistuksen esto"
Olisit laittanut linkkejä, joissa selvennetään, mitä nuo ovat ja miten toimivat.
Molemmat ovat itselleni aivan uusia käsitteitä, vaikka tunnen ohjelmointia ja ainakin joitakin web -teknologioita (en välttämättä kaikkia).
Tunnetuin seurantavälinen lienee ns. tunnistepikseli, eli kuva, jonka koko on 1 x 1 pikseliä, ja jos tausta on valkoinen, niin myös sen yhden pikselin kuvan sisältö on valkoinen, jolloin tuo pikseli ei visuaalisesti erotu taustastaan.
Ilmeisesti päätarkoituksena on selvittää, lataako selain tuon 1 x 1 -kuvan sisältävän kuvatiedoston.
Mutta tuon lisäksi voi olla muitakin tarkoituksia (mitä?)
Lisäksi, kun monella (nykyaikana melkein kaikilla) web -sivulla käytetään javascriptiä, niin koska myös tuo 1x1 -kokoinen on kuva, niin kuvassa voi olla OnLoad() -tapahtumakäsittelijä, eli tuo on 1 tapa liipaista javascript -koodia suoritukseen.
Tähänkö muuten ns. https -pakko liittyy ?
Koska jos protokollana on vanha salaamaton http, niin hakkerin saattaa olla mahdollista muokata html -koodia lennossa, ja injektoida vaikkapa omaa javascript -koodiaan sivulle, jos sivu ladataan vanhalla http:llä uudemman https:n sijasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"selaimessa WebGL - ja Canvas-fingerprinting tunnistuksen esto"
Olisit laittanut linkkejä, joissa selvennetään, mitä nuo ovat ja miten toimivat.
Molemmat ovat itselleni aivan uusia käsitteitä, vaikka tunnen ohjelmointia ja ainakin joitakin web -teknologioita (en välttämättä kaikkia).
Tunnetuin seurantavälinen lienee ns. tunnistepikseli, eli kuva, jonka koko on 1 x 1 pikseliä, ja jos tausta on valkoinen, niin myös sen yhden pikselin kuvan sisältö on valkoinen, jolloin tuo pikseli ei visuaalisesti erotu taustastaan.
Ilmeisesti päätarkoituksena on selvittää, lataako selain tuon 1 x 1 -kuvan sisältävän kuvatiedoston.
Mutta tuon lisäksi voi olla muitakin tarkoituksia (mitä?)
Lisäksi, kun monella (nykyaikana melkein kaikilla) web -sivulla käytetään javascriptiä, niin koska myös tuo 1x1 -kokoinen on kuva, niin kuvassa voi olla OnLoad() -tapahtumakäsittelijä, eli tuo on 1 tapa liipaista javascript -koodia suoritukseen.
Tähänkö muuten ns. https -pakko liittyy ?
Koska jos protokollana on vanha salaamaton http, niin hakkerin saattaa olla mahdollista muokata html -koodia lennossa, ja injektoida vaikkapa omaa javascript -koodiaan sivulle, jos sivu ladataan vanhalla http:llä uudemman https:n sijasta.https on nimenomaan turvallisempi (safe, security) kuin http.
- Anonyymi
Onko muita botteja paikalla kuin mä?
- Anonyymi
Joo. Ihan bottina olen taas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo. Ihan bottina olen taas.
Samoin.
- Anonyymi
Näyttää hidasteleva nettiyhteys riittävän laukaisemaan botti-varoituksen. Aikaisemmin puhelimen wifin kautta tänne oli käytännössä mahdotonta kirjoittaa mitään - nyt 4G-modeemin kanssa enimmäkseen toimii, mutta jos verkko on kuormittunut liikaa saa taas tuon oudon virheilmoituksen.
Sivusto on siis rikki! - Anonyymi
Paikallinen uskis tällä paikkakunnalla eteläisessä Kouvolassa herjaa minunkin viestejäni ja torppaa ne saman tien.
Käyttää noita samoja arvelujaan kunnollisia ihmisiä kohtaan.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751231
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️47930Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?14802- 69802
- 82801
- 149746
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80719Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk38709- 64709
Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19605Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203598Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m120593- 52549
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115545- 90518
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet170514Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline117503Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18500YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25456Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto65451