Miten suuria vedoksia saa kännykkäkuvista?

Anonyymi

Tietääkö joku miten suuri vedoksia kännykkäkuvista kannattaa ottaa suurimillaan? Miten niiden resoluutio kestää suurentamisen. Joskus ennen dioista pysyi ottamaan välidian josta sitten pystyi suurentamaan noin metriin. Mutta missä kohtaa kännyköiden kuvissa tulee raja vastaan. Saisiko metrin lev vedoksia? Eli osaako joku neuvoa noin ylipäätään siinä, että saako niistä kunnon vedoksia aikaan. Pienessä koossa kyllä ihan jees ainakin n. 40 cm vielä. Mutta pitäisi saada noin metrin lev vedoksia. Onnistuuko esim iPhonella otetusta kuvasta sellainen. Kiitollinen kaikista vastauksista.

16

1145

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmeisesti kyseessä on salaista tietoa jota aloittaja ei ole muka netistä löytänyt...

    • Anonyymi

      Siitä saa vaikka seinätapetteja. Pixelit ja tarkkuus kyllä mahdollistavat sen.

      • Anonyymi

        Avaatko vähän. Sorry jos en osaa etsiä tietoa netistä. Riittääkö pixelit ja tarkkuus. Olisin kiitollinen. Ammatti ihmiset sanoo vähän ristiriitaisesti osa että riittää ja osa että kännykkäkuvista ei ole mihinkään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Avaatko vähän. Sorry jos en osaa etsiä tietoa netistä. Riittääkö pixelit ja tarkkuus. Olisin kiitollinen. Ammatti ihmiset sanoo vähän ristiriitaisesti osa että riittää ja osa että kännykkäkuvista ei ole mihinkään.

        Riittää pixelit. Itse teetin eteiseen maisematapetin kännykällä otetusta kuvasta.


    • Anonyymi

      Kyllähän niistä saa vaikka kilometrin kokoisia jos suuret pikselit ei haittaa.

      Jos haluat metrin levyisen ja kuva on esim. 4000 pikseliä leveä niin helppo laskea että tuosta tulee 4 pikseliä millimetrille. On sitten mielipidekysymys että onko tuo liian vähän vai ei.

    • Anonyymi

      On taas savolaisia vastauksia, pitää länkyttää, vaikkei ole haisuakaan mistään.

      • Anonyymi

        Sano oma näkemyksesi olisi hyvä kuulla. Kuvan tulisi näyttää vielä metrisenä samalta kuin pienessä koossa. Ettei se hajoa liikaa. Lähinnä visuaalisesta vaikutelmasta on kyse. Onko kuva vielä tarpeeksi tarkka. Kun en noista pixeleistä. Ennen dioista sai vielä kelpo suurennoksia. Ja kännyköiden kameroissa on pixeleitä kyllä riittävästi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sano oma näkemyksesi olisi hyvä kuulla. Kuvan tulisi näyttää vielä metrisenä samalta kuin pienessä koossa. Ettei se hajoa liikaa. Lähinnä visuaalisesta vaikutelmasta on kyse. Onko kuva vielä tarpeeksi tarkka. Kun en noista pixeleistä. Ennen dioista sai vielä kelpo suurennoksia. Ja kännyköiden kameroissa on pixeleitä kyllä riittävästi?

        Älä ole huolissasi niistä pikseleistä. Kyllä ne piisaa. Suurempia kuvia katsotaankin kauempaa. Helsingin Forumin seinällä on 15 m korkeita muotikuvia jotka ovat ihan hyvän näköisiä mutta kun katsot niitä metrin päästä niin se kuva koostuu tulitikkuaskin kokoisista palikoista mutta on ihan tarkka 20 metrin päästä.


    • Anonyymi

      Kyse ei taida olla pikseleistä vaan jostain syvyysterävyydestä. Onko mitään keinoa juuri kännyköillä saada sitä paremmaksi?
      Kännykkää on helppo kuljettaa mukana. Kameraa on paljon työläämpi kantaa. Ja kännykällä kuvaaminen on spontaanimpaa ja jälkikin hyvää pienessä koossa.
      Tai löytyisikö jokin kevyt kamera joka toimii nk kännykkä mutta laatu olisi parempaa.

      • Anonyymi

        Vanha sanonta kuuluu ettei munakasta voi tehdä rikkomatta munia. Ensin pitää päättää mitä haluaa. Ja sitten omien resurssien rajoissa hankkia välineet siihen mitä haluaa tehdä. Valokuvauksen perusteet kannattaa ottaa haltuun ennen kun hankkii mitään.

        Täältä voi pähkäillä minkälaisia tulosteita voi milläkin pikselimäärällä tehdä:

        https://www.mattivuori.net/kuvia/resoluutiolaskuri/index.htm

        Asia ei kuitenkaan ole ihan noin yksinkertainen. Lisätietoa saat hakea ihan itse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vanha sanonta kuuluu ettei munakasta voi tehdä rikkomatta munia. Ensin pitää päättää mitä haluaa. Ja sitten omien resurssien rajoissa hankkia välineet siihen mitä haluaa tehdä. Valokuvauksen perusteet kannattaa ottaa haltuun ennen kun hankkii mitään.

        Täältä voi pähkäillä minkälaisia tulosteita voi milläkin pikselimäärällä tehdä:

        https://www.mattivuori.net/kuvia/resoluutiolaskuri/index.htm

        Asia ei kuitenkaan ole ihan noin yksinkertainen. Lisätietoa saat hakea ihan itse.

        Kiitos, vaikeaa. Osaatko sanoa miten vanhat diakuvat tähän sijoittuu. Kun niistä sai ihan ok vedoksia ennen pikseli aikaa. Ja kuvanlaatu oli myös pehmeää ja kaunista. Digikuvat on hiukan erilaisia tunnelmaltaan.
        Vaikea asia tämä pikseleiden maailma.


    • Anonyymi

      Tämä kysymys on suunnilleen yhtä täsmällinen kuin se klassinen "kuinka pitkä on narunpätkä?".

      Kunka suuren kuvan kännykkäkuvasta saa riippuu kolmesta asiasta, joista mihinkään ei vaikuta se, että kamera sattuu olemaan integroituna kännykkään. Eli tämä koskee noin digitaalikuvia ylimalkaan.

      1) Monenko megapikselin kuva on kysessä (tämä antaa lähtökohdan)
      2) Millaista laatua kuvalta vaaditaan, eli oikeastaan miten kaukaa kuvaa tullaan katselemaan.
      3) Miten terävä kuva ylimalkaan on. Kohta 1 eli pikselien määrä ei vielä takaa kovin paljoa.

      Nyt kohdittain:

      1) "terävänä" voidaan vaikkapa pitää kuvaa, jossa on 300 pikseliä tuumalla eli 300 DPI. Tämä vastaa laadukkaan kiiltävän aikakauslehden sivua. Jos meillä on 12 MPikselin kuva (4000 x 3000 pikseliä kanttiinsa), siitä saa 34 senttiä leveän näin laadukkaan vedoksen (laskekaa itse). Jos kuva on 24 MPikseliä, saadaan vaikkapa 6000x4000 pikselin kuvasta vastaavasti 51 senttinen kuva. Eli jos kuvaa tihrustetaan ihan vierestä ja pitää olla "laadukas", niin ei niistä kovin isoja saa.
      2) Jos kuva laitetaan seinälle ja sitä katsotaan noin metrin päästä, niin siitä voi tehdä huoletta kolmisen kertaa isomman. Eli tulostustarkkuus pudotetaan vaikkapa 100 DPI lukemaan. Omista 16 MPikselin kuvistani on tehty metrisiä näyttelyvedoksia jotka näyttävät hyviltä (DPI noin 120 vissiin) ja seinällä on 170 leveä panorama, jossa DPI on luokkaa 70, ja se näyttää ihan hyvältä, kun ei mene metriä lähemmäs.
      3) Vaikka kuvassa niitä pikseleitä olisi ihan hirmuisesti, joissain kännyköissä on 48 MPikselin ja muka vielä suurempiakin tiedostoja, ei se ole mikään tae kuvan terävyydestä. Nimittäin pieni kenno ja huonovalovoimainen optiikka ei diffraktion takia kykene ottamaan niin teräviä kuvia kuin mainosmiehet antavat ymmärtää, fysiikan lait tulevat vastaan. Tätä en ala tässä tämän enempää selittämään, mutta pikkukameran 100 MPikselin tiedosto ei ole terävyydeltään lähelläkään sitä mitä annetaan ymmärtää, turha odottaa mitään 20 Mpix enempää todellista resoluutiota.

      Kinodian terävyys oli aikoinaan parhammillaan (KodaChrome 25 ja Velvia 50) luokkaa 12 MPikseliä. 100 ASAn Provia noin 5 MPikseliä. Haikeaa romatiikkaa kuvitella, että ne olisivat oikasti olleet sen skarpimpia, eivät olleet. Digikamerat menivät ohi kun 16 Mpikselin Canon 5D esiteltiin joskus 17 vuotta sitten ja ero on vain kasvanut, myös dynamiikka on digillä niin hyvä kuin vain voi olla. Objektiivien heijastukset näet asettavat siinä rajan, ei digitekniikka sinänsä.

    • Anonyymi

      Otin joku aika sitten kuvan Jumbojetistä ja teetin siitä kuvan luonnolliseen kokoon taloni seinälle.

      • Anonyymi

        Minä olen ottanut vanhan äitini puutarhasta kuvia ja heijastin niitä diaprojektorilla kirkon seinään. Kyläläiset pappia myöten tykkäsivät tästä performanssista kovasti.


    • Anonyymi

      Minäpä yritin kuvata egoani, mutta se ei mahtunut kuvaan.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      169
      7001
    2. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      62
      2633
    3. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      56
      2168
    4. Kolari Klaukkala

      Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se
      Nurmijärvi
      64
      1321
    5. Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä

      Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.
      Maailman menoa
      356
      1279
    6. Kuvaile elämäsi miestä

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      56
      1254
    7. Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!

      Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l
      Kesämökki
      15
      1158
    8. Toivoisin, että lähentyisit kanssani

      Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä
      Ikävä
      17
      990
    9. Kevyt on olo

      Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <3
      Ikävä
      84
      978
    10. Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan

      Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni
      Ikävä
      79
      970
    Aihe