Miten suuria vedoksia saa kännykkäkuvista?

Tietääkö joku miten suuri vedoksia kännykkäkuvista kannattaa ottaa suurimillaan? Miten niiden resoluutio kestää suurentamisen. Joskus ennen dioista pysyi ottamaan välidian josta sitten pystyi suurentamaan noin metriin. Mutta missä kohtaa kännyköiden kuvissa tulee raja vastaan. Saisiko metrin lev vedoksia? Eli osaako joku neuvoa noin ylipäätään siinä, että saako niistä kunnon vedoksia aikaan. Pienessä koossa kyllä ihan jees ainakin n. 40 cm vielä. Mutta pitäisi saada noin metrin lev vedoksia. Onnistuuko esim iPhonella otetusta kuvasta sellainen. Kiitollinen kaikista vastauksista.
161327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ilmeisesti kyseessä on salaista tietoa jota aloittaja ei ole muka netistä löytänyt...

Äänestä

Siitä saa vaikka seinätapetteja. Pixelit ja tarkkuus kyllä mahdollistavat sen.

Äänestä
  • Avaatko vähän. Sorry jos en osaa etsiä tietoa netistä. Riittääkö pixelit ja tarkkuus. Olisin kiitollinen. Ammatti ihmiset sanoo vähän ristiriitaisesti osa että riittää ja osa että kännykkäkuvista ei ole mihinkään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Avaatko vähän. Sorry jos en osaa etsiä tietoa netistä. Riittääkö pixelit ja tarkkuus. Olisin kiitollinen. Ammatti ihmiset sanoo vähän ristiriitaisesti osa että riittää ja osa että kännykkäkuvista ei ole mihinkään.

    Riittää pixelit. Itse teetin eteiseen maisematapetin kännykällä otetusta kuvasta.

    Äänestä

Kyllähän niistä saa vaikka kilometrin kokoisia jos suuret pikselit ei haittaa.

Jos haluat metrin levyisen ja kuva on esim. 4000 pikseliä leveä niin helppo laskea että tuosta tulee 4 pikseliä millimetrille. On sitten mielipidekysymys että onko tuo liian vähän vai ei.

Äänestä

On taas savolaisia vastauksia, pitää länkyttää, vaikkei ole haisuakaan mistään.

Äänestä
  • Sano oma näkemyksesi olisi hyvä kuulla. Kuvan tulisi näyttää vielä metrisenä samalta kuin pienessä koossa. Ettei se hajoa liikaa. Lähinnä visuaalisesta vaikutelmasta on kyse. Onko kuva vielä tarpeeksi tarkka. Kun en noista pixeleistä. Ennen dioista sai vielä kelpo suurennoksia. Ja kännyköiden kameroissa on pixeleitä kyllä riittävästi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sano oma näkemyksesi olisi hyvä kuulla. Kuvan tulisi näyttää vielä metrisenä samalta kuin pienessä koossa. Ettei se hajoa liikaa. Lähinnä visuaalisesta vaikutelmasta on kyse. Onko kuva vielä tarpeeksi tarkka. Kun en noista pixeleistä. Ennen dioista sai vielä kelpo suurennoksia. Ja kännyköiden kameroissa on pixeleitä kyllä riittävästi?

    Älä ole huolissasi niistä pikseleistä. Kyllä ne piisaa. Suurempia kuvia katsotaankin kauempaa. Helsingin Forumin seinällä on 15 m korkeita muotikuvia jotka ovat ihan hyvän näköisiä mutta kun katsot niitä metrin päästä niin se kuva koostuu tulitikkuaskin kokoisista palikoista mutta on ihan tarkka 20 metrin päästä.

    Äänestä

Kyse ei taida olla pikseleistä vaan jostain syvyysterävyydestä. Onko mitään keinoa juuri kännyköillä saada sitä paremmaksi?
Kännykkää on helppo kuljettaa mukana. Kameraa on paljon työläämpi kantaa. Ja kännykällä kuvaaminen on spontaanimpaa ja jälkikin hyvää pienessä koossa.
Tai löytyisikö jokin kevyt kamera joka toimii nk kännykkä mutta laatu olisi parempaa.

Äänestä
  • Vanha sanonta kuuluu ettei munakasta voi tehdä rikkomatta munia. Ensin pitää päättää mitä haluaa. Ja sitten omien resurssien rajoissa hankkia välineet siihen mitä haluaa tehdä. Valokuvauksen perusteet kannattaa ottaa haltuun ennen kun hankkii mitään.

    Täältä voi pähkäillä minkälaisia tulosteita voi milläkin pikselimäärällä tehdä:

    https://www.mattivuori.net/kuvia/resoluutiolaskuri/index.htm

    Asia ei kuitenkaan ole ihan noin yksinkertainen. Lisätietoa saat hakea ihan itse.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vanha sanonta kuuluu ettei munakasta voi tehdä rikkomatta munia. Ensin pitää päättää mitä haluaa. Ja sitten omien resurssien rajoissa hankkia välineet siihen mitä haluaa tehdä. Valokuvauksen perusteet kannattaa ottaa haltuun ennen kun hankkii mitään.

    Täältä voi pähkäillä minkälaisia tulosteita voi milläkin pikselimäärällä tehdä:

    https://www.mattivuori.net/kuvia/resoluutiolaskuri/index.htm

    Asia ei kuitenkaan ole ihan noin yksinkertainen. Lisätietoa saat hakea ihan itse.

    Kiitos, vaikeaa. Osaatko sanoa miten vanhat diakuvat tähän sijoittuu. Kun niistä sai ihan ok vedoksia ennen pikseli aikaa. Ja kuvanlaatu oli myös pehmeää ja kaunista. Digikuvat on hiukan erilaisia tunnelmaltaan.
    Vaikea asia tämä pikseleiden maailma.

    Äänestä

Tämä kysymys on suunnilleen yhtä täsmällinen kuin se klassinen "kuinka pitkä on narunpätkä?".

Kunka suuren kuvan kännykkäkuvasta saa riippuu kolmesta asiasta, joista mihinkään ei vaikuta se, että kamera sattuu olemaan integroituna kännykkään. Eli tämä koskee noin digitaalikuvia ylimalkaan.

1) Monenko megapikselin kuva on kysessä (tämä antaa lähtökohdan)
2) Millaista laatua kuvalta vaaditaan, eli oikeastaan miten kaukaa kuvaa tullaan katselemaan.
3) Miten terävä kuva ylimalkaan on. Kohta 1 eli pikselien määrä ei vielä takaa kovin paljoa.

Nyt kohdittain:

1) "terävänä" voidaan vaikkapa pitää kuvaa, jossa on 300 pikseliä tuumalla eli 300 DPI. Tämä vastaa laadukkaan kiiltävän aikakauslehden sivua. Jos meillä on 12 MPikselin kuva (4000 x 3000 pikseliä kanttiinsa), siitä saa 34 senttiä leveän näin laadukkaan vedoksen (laskekaa itse). Jos kuva on 24 MPikseliä, saadaan vaikkapa 6000x4000 pikselin kuvasta vastaavasti 51 senttinen kuva. Eli jos kuvaa tihrustetaan ihan vierestä ja pitää olla "laadukas", niin ei niistä kovin isoja saa.
2) Jos kuva laitetaan seinälle ja sitä katsotaan noin metrin päästä, niin siitä voi tehdä huoletta kolmisen kertaa isomman. Eli tulostustarkkuus pudotetaan vaikkapa 100 DPI lukemaan. Omista 16 MPikselin kuvistani on tehty metrisiä näyttelyvedoksia jotka näyttävät hyviltä (DPI noin 120 vissiin) ja seinällä on 170 leveä panorama, jossa DPI on luokkaa 70, ja se näyttää ihan hyvältä, kun ei mene metriä lähemmäs.
3) Vaikka kuvassa niitä pikseleitä olisi ihan hirmuisesti, joissain kännyköissä on 48 MPikselin ja muka vielä suurempiakin tiedostoja, ei se ole mikään tae kuvan terävyydestä. Nimittäin pieni kenno ja huonovalovoimainen optiikka ei diffraktion takia kykene ottamaan niin teräviä kuvia kuin mainosmiehet antavat ymmärtää, fysiikan lait tulevat vastaan. Tätä en ala tässä tämän enempää selittämään, mutta pikkukameran 100 MPikselin tiedosto ei ole terävyydeltään lähelläkään sitä mitä annetaan ymmärtää, turha odottaa mitään 20 Mpix enempää todellista resoluutiota.

Kinodian terävyys oli aikoinaan parhammillaan (KodaChrome 25 ja Velvia 50) luokkaa 12 MPikseliä. 100 ASAn Provia noin 5 MPikseliä. Haikeaa romatiikkaa kuvitella, että ne olisivat oikasti olleet sen skarpimpia, eivät olleet. Digikamerat menivät ohi kun 16 Mpikselin Canon 5D esiteltiin joskus 17 vuotta sitten ja ero on vain kasvanut, myös dynamiikka on digillä niin hyvä kuin vain voi olla. Objektiivien heijastukset näet asettavat siinä rajan, ei digitekniikka sinänsä.

Äänestä

Otin joku aika sitten kuvan Jumbojetistä ja teetin siitä kuvan luonnolliseen kokoon taloni seinälle.

Äänestä
  • Minä olen ottanut vanhan äitini puutarhasta kuvia ja heijastin niitä diaprojektorilla kirkon seinään. Kyläläiset pappia myöten tykkäsivät tästä performanssista kovasti.

    Äänestä

Minäpä yritin kuvata egoani, mutta se ei mahtunut kuvaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tietääkö joku miten suuri vedoksia kännykkäkuvista kannattaa ottaa suurimillaan? Miten niiden resoluutio kestää suurentamisen. Joskus ennen dioista pysyi ottamaan välidian josta sitten pystyi suurentamaan noin metriin. Mutta missä kohtaa kännyköiden kuvissa tulee raja vastaan. Saisiko metrin lev vedoksia? Eli osaako joku neuvoa noin ylipäätään siinä, että saako niistä kunnon vedoksia aikaan. Pienessä koossa kyllä ihan jees ainakin n. 40 cm vielä. Mutta pitäisi saada noin metrin lev vedoksia. Onnistuuko esim iPhonella otetusta kuvasta sellainen. Kiitollinen kaikista vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu