"Venäjän propaganda maalaa Suomesta karun kuvan. Tiivistetysti Suomi on natsimielistä Mannerheimia ihannoiva, neuvostosiviilien kansanmurhaan syyllistynyt valtio, jonka pitäisi olla kiitollinen tsaarin ajan Venäjälle ja Neuvostoliitolle sen sijaan, että se tarjoutuu nyt Naton astinlaudaksi hyökkäykselle Venäjää vastaan."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008780256.html
Venäjän kansalle syötetään nyt tällaista tarinaa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008780256.html
Venäjän kansalle syötetään nyt tällaista tarinaa.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Valitettavasti Venäjåän kansaan menee mikä vain läpi, koska
niille on vuosisatoja syötetty vain soopaa. Ne eivät pysty enää erottamaan
totuutta ja valhetta, koska eivät ole totuuden sanoja kuulleet - koskaan ?
Oletko ikinä edes käynyt Venäjällä?
Mitä kaikkia valheita sinulle siellä paljastui?
Oletko ihan varma ettei sinua ole missään asiassa milloinkaan ns. aivopesty? Ai että sitä ei itse huomaa, kas siinäpä se!
En minäkään ole Venäjällä käynyt, mutta on ollut venäläisiä työkavereita, jotka väittivät Sortavalan ja Viipurin kuuluneen aina Venäjään, eikä mitään sotaa Suomen kanssa ole koskaan ollutkaan.
Kai sekin sitten on ollut vain erikois-/pelastusoperaatio.
Naapuri Ruotsi saa myös osansa, kun rysän propaganda julisti natseiksi jopa Ikean perustajan I. Kampradin lisäksi kulttuurin suùria nimiä.
Venäjällä on mennyt touhu täysin seko-seko natsitteluksi, jotain samaa ollut myös Suomessa anarko-vassaripiireissä. Rippeitä rapissut 70 palstaa myöten.
Se on hyvä niin kauan, kun eivät täältä löydä muita kuin muutamia kuolleita natseja.
Voihan ne vainoharhaisessa mielenhäiriössä alkaa taistelemaan haamujakin vastaan tietysti.
Se on pahempi, kun koko Suomen kansa leimataan natseiksi, suvakitkin.
von der Leyen puhui puoli tuntia sitten
ja vakuutti että koko öljyntuonti teurastajavenäjältä lopetetaan mutta se joudutaan tekemään hitaasti
samalla hän julisti kuudennen sanktiojoukon alkaneeksi putinisteja vastaan
Die EU schlägt in der sechsten Sanktionsrunde gegen Moskau ein schrittweises Verbot von russischem Öl vor
Uusia Ukraina-analyysejä suomeksi
https://riikkapurra.net/2022/05/01/vappupuhe-helsingissa-1-5-2022/comment-page-1/#comment-4326
3.5.2022 14:29
Pari uutta analyysiä Ukrainasta
lue lisää
Persujen "analyysit" on vessapaperin arvoisia.
Siis hyvin tarpeellisia.
Vai käytätkö sinä vessapaperia lainkaan, vai annatko haista.
Rysssänruplan kurssilla ei enää ole merkitystä koska sitä ei voi käyttää eli pKorean
valuutta on maailman tasapainoisin koska se enää kelpaa vessapaperiksikaan
ennen se oli valmistettu niin vahvasta paperista että sen saattoi pestä käytön jälkeen vessassa ja käyttää uudelleen
Venäjän oblgaatiokorot ovat 10 prosentin yläpuolella eli hyviä mutta jos ostatte, silloin pitää uskoa, että korot maksetaan eikä niitä jätetä maksamatta ja että pääoman saa takaisin
NORDEA RYSSÄNTALOUS ON SEKUNDAA EIKÄ VAIKUTA SUOMEEN
"Suomen vienti Venäjälle supistuu rajusti ja tulee jäämään alhaiselle tasolle pitkäksi aikaa. Energiahintojen nostama inflaatio heikentää kotitalouksien ostovoimaa ja siten myös yksityistä kulutusta. Lisäksi Venäjältä on tuotu energiaa ja raaka-aineita, joiden saatavuusongelmat ja kalliimmat hinnat heijastuvat myös monien suomalaisyritysten kannattavuuteen", arvioi Nordean ekonomisti Juho Kostiainen.
Kostiainen kuitenkin huomauttaa, että ei ole syytä vajota pelkkään synkistelyyn.
"Suomen talouskehitys on ollut myötätuulessa ja teollisuuden tilauskirjojen tilanne on hyvä. Lisäksi Venäjän merkitys taloudelle on kokonaisuutena pienentynyt kuluneen vuosikymmenen aikana. Korona kasvatti kotitalouksien taloudellista puskuria, ja nämä säästöt tukevat nyt kotitalouksien kulutusmahdollisuuksia, kun hinnat nousevat", Kostiainen luettelee.
Nyt tulee Suomelle kalliiksi natokiihkoilu!