Uusperheen aikuisten lasten vierailut

Anonyymi

Kuinka usein uusperheiden aikuiset lapset kyläilevät isänsä luona? Minulla on ensimmäisestä avioliitosta kaksi aikuista tytärtä, jotka käyvät meillä säännöllisesti.
Olen huomannut, että isänsä luona tytöt käyvät harvemmin ja nekin käynnit ovat enemmänkin vierailuja velvollisuudesta vaikka heillä ihan hyvät välit ovatkin.
Tytöt asuivat kotona asuessaan pääosin meillä ja kävivät isänsä luona joka toinen viikonloppu tai harvemmin.
Olen huomannut tuttavapiirissäni saman ilmiön, eli äidin luona käydään huomattavasti useammin.
Minkälaisia kokemuksia teillä on?

4

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerran vuodessa, koska kumpikin asuu ulkomailla, toinen USA: ssa ja toinen Espanjassa, molemmilla perhe ja ulkomaalainen puoliso, toisella jo lapsi kaksi vuotias.

    • Anonyymi

      Ai kattomaan sitä valasta joka vei heidän isänsä?? Hyh huh, älä kuvittele että ne sua tulee kattoon, eikä isäänkään jonka oelt pakottanut aikoinaan jättämään heidät? Miksi rikoit perheen??? nyt ootat että sua tullaan katsoon?????

      Hohhohhooo.... perheenrikojaia ei kukaan kaipaa, halveksivat vaan... aattele mitä juttelet täällä- Eikö yhtään hävetä??? Rikoit lapsiperheen ja nyt luulet että olet oikeutettu heidän vierailuun? Hohhoooo.... salli mun nauraa räkäsesti. Elele vaan yksin ja oottele, sua ei kukaan tuu kattoon.

    • Anonyymi

      Ei ole mitään uusi perhettä,ei isiä,isä puolija.Sukset menet ristiin lapsen/lapsien isän kanssa jo ennen teinikää heidän!Kun perustavat oman perheen menevät uraputkeen mukaan. Rakentavat ihan omaa elämää.Ei kyllä käydä enää joulunakaan ei syntymäpäivänä.Sen verran kaukana asuvat. Joten ei ole mitän säntöä kuin usein aikuiset lapset käyvät missäkin vanhemman luona?.Kun lapsen lapset kasvussa aikuistuvat: Jokaisella oma elämä .opiskelut,työt HARASTUKSET. JÄÄKÖ AIKAA RAVATA VIELLÄ SÄNÖLISESTI KENENKÄÄN LUONNA? Ravasitko sinä omien vanhempiesi luonna?Autatko heitä?

    • Anonyymi

      Meillä pojat vierailevat enempi isänsä luona, koska isä asuu heidän synnyinkodissaan , minun luona vain jouluna ja äitienpäivänä, myös isän luokse lyhyempi matka , ja pojilla on samoja harrastuksia, kun isällään, se yhdistää myös.
      Se ei minua mitenkään haittaa, hienoa että tykkäävät samoista asioista, minulla taas naisellisia harrastuksia, joista pojat nyt ei niin perusta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      225
      17134
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe