Kurtturuusu

Anonyymi

Kurtturuusu on nyt perivihollinen, joka tulee poistaa,
Tästä perivihollisesta isoäitini valmisti maukasta kiisseliä ja kuivatti sen vitamiinipommimarjoja talveksi talveksi - etenkin vuosina kun vadelmasato oli vähäinen. Kuvitellaanko nyt, että ilmaston muuttuessa olisi joka vuosi hyvä mustikka ja vadelmasato?!
Ymmärrän, jos julkisista tiloista ja teiden varsilta poistetaan ko. puskia, mutta mielestäni on järjetöntä vaatia niitä pois ihmisten pihoilta. Eikö muuta työtä ole palkan eteen kun vahtia ihmisten kurtturuusuja?!
Niin, nyt väitetään, että ne lisääntyvät hullun lailla mm. lintujen mukana. Ei lisäänny! Meillä oli mummolassa pihalla yksi ainoa puska, joka jonkin verran laajeni, mutta sitä leikattiin tarvittaessa. Ei levinnyt naapurien pihoillekaan.
Onneksi tiedän keskellä metsää aukean paikan, missä voin edelleenkin käydä syömässä niiden herkullisia marjoja.

12

204

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisko kurtturuusun nimetä uudelleen esim. persuruusu?

      Persuistakin haluaa osa kansasta eroon.

      • Anonyymi

        Persut on nyt vähän kriisissä, kun Putinin ylistämisestä ei kait enää makseta palkkaa.


    • Anonyymi

      Meillä on lapsuudesta saakka ollut kurtturuusu. Toissa syksynä kaivoin pienet, tielle näkyvät pensaat ja nakkasin risukasaan. Sieltä entisiltä paikoilta ne tunkee vaan ylös. Pihan puolelta isoa pensasta en ole poistanut, ruohonleikkurilla ajellaan ympäristö ettei leviä kovin.

      Jos tämä oli ongelma etelän uimarannoilla niin eiköhän riittäisi kun siellä kaivavat pehkot koneilla ylös.

      Entä lupiini, sekin istutettiin pitämään tienpenkat paikoillaan. Miten se saadaan hävitettyä kokonaan?

      Nyt on Ekokymppi keksinyt sovelluksen jolla voi kytätä ja ilmiantaa mummojen pihoja. Ihan ddr-meininkiä.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä: IHAN DDR-MEININKIÄ.
        Maamme perivihollinen on nyt kutturuusu ja naapurit, joilla on jotain jonkun mielestä paremmin. Kateus vie kalat vedestä.
        JÄRKI HOI!
        J.K. Ja lupiinit ihastuttavat väriloistollaan teiden vierustoilla. Missään metsässä en ole niitä havainnut. Turhuuksiin panostetaan, mutta ei köyhien ihmisten elämään.


      • Anonyymi

        "Entä lupiini, sekin istutettiin pitämään tienpenkat paikoillaan. Miten se saadaan hävitettyä kokonaan?"

        Olen nähnyt lupiinia lähinnä tien pientareilla nautittavan kauniissa väriloistossa. Metsissä se ei kasva. Vaikka onkin vieraslaji, sen poistamista voisi suositella luonnon niityiltä, joita ei juuri enää näe.

        Ihmiset, joiden kanssa olen keskustellut, lähinnä pitävät kurtturuususta ja lupiineista. Puututaan epäolennaisiin asioihin yksinkertaistaen ja vaatimalla koko kasvin poistoa, mutta ei perusongelmiin;
        Miksi luonnon niityt vähenevät ja mitä tulisi tehdä niiden eteen Suomen niityillä kasvavien eri lajien säilyttämiseksi?


    • Anonyymi

      Ennen kuin hävität, leikkaappa kurtturuusuja maljakkoon. Koko huone alkaa tuoksumaan ihanalle.

      Omat pihat rauhaan järjettömyyksiltä!

      • Anonyymi

        Lapin mökkini pihalla ostamani kurtturuusu kukkii ja tuoksuu myös maljakossa, mutta ei ehdi tehdä siemeniä. Miksi kylmillä, karuilla alueillakin se tulisi poistaa? Mikä on haitta?
        Suomessa on kasvidiktatuuri - ei osata ajatella kokonaisvaltaisesti! Kuka sählää asian takana?


    • Anonyymi

      Kurtturuusun poistamisella voi aktivoida palstoja mutta itse ruusua ei kannata hävittää...

      • Anonyymi

        Ystäväni pihalla kasvaa ruusuja. Ilahduin ja kysyin keräävätkö marjat toivossa, että voisin itsekin niitä saada. Ystäväni kertoi, että eivät tee marjoja, leviävät juurista.
        Mikä muu ruusulajike kuin kurttulehtiruusu tekisi marjoja, joita voisi kerätä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ystäväni pihalla kasvaa ruusuja. Ilahduin ja kysyin keräävätkö marjat toivossa, että voisin itsekin niitä saada. Ystäväni kertoi, että eivät tee marjoja, leviävät juurista.
        Mikä muu ruusulajike kuin kurttulehtiruusu tekisi marjoja, joita voisi kerätä?

        No, onneksi sululaisten lähellä vielä löytyy kurttulehtiruusua ja saa syödä marjoja suoraan pensaasta.


    • Anonyymi

      Valtio voi nyt lähettää kurtturuusumme takaisin sinne mistä ovat tänne tulleetkin zippilän kutsuhuudon innoittamina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1031
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      36
      619
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      557
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      532
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      318
      491
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      458
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      441
    Aihe