Kurtturuusu

Anonyymi

Kurtturuusu on nyt perivihollinen, joka tulee poistaa,
Tästä perivihollisesta isoäitini valmisti maukasta kiisseliä ja kuivatti sen vitamiinipommimarjoja talveksi talveksi - etenkin vuosina kun vadelmasato oli vähäinen. Kuvitellaanko nyt, että ilmaston muuttuessa olisi joka vuosi hyvä mustikka ja vadelmasato?!
Ymmärrän, jos julkisista tiloista ja teiden varsilta poistetaan ko. puskia, mutta mielestäni on järjetöntä vaatia niitä pois ihmisten pihoilta. Eikö muuta työtä ole palkan eteen kun vahtia ihmisten kurtturuusuja?!
Niin, nyt väitetään, että ne lisääntyvät hullun lailla mm. lintujen mukana. Ei lisäänny! Meillä oli mummolassa pihalla yksi ainoa puska, joka jonkin verran laajeni, mutta sitä leikattiin tarvittaessa. Ei levinnyt naapurien pihoillekaan.
Onneksi tiedän keskellä metsää aukean paikan, missä voin edelleenkin käydä syömässä niiden herkullisia marjoja.

12

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisko kurtturuusun nimetä uudelleen esim. persuruusu?

      Persuistakin haluaa osa kansasta eroon.

      • Anonyymi

        Persut on nyt vähän kriisissä, kun Putinin ylistämisestä ei kait enää makseta palkkaa.


    • Anonyymi

      Meillä on lapsuudesta saakka ollut kurtturuusu. Toissa syksynä kaivoin pienet, tielle näkyvät pensaat ja nakkasin risukasaan. Sieltä entisiltä paikoilta ne tunkee vaan ylös. Pihan puolelta isoa pensasta en ole poistanut, ruohonleikkurilla ajellaan ympäristö ettei leviä kovin.

      Jos tämä oli ongelma etelän uimarannoilla niin eiköhän riittäisi kun siellä kaivavat pehkot koneilla ylös.

      Entä lupiini, sekin istutettiin pitämään tienpenkat paikoillaan. Miten se saadaan hävitettyä kokonaan?

      Nyt on Ekokymppi keksinyt sovelluksen jolla voi kytätä ja ilmiantaa mummojen pihoja. Ihan ddr-meininkiä.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä: IHAN DDR-MEININKIÄ.
        Maamme perivihollinen on nyt kutturuusu ja naapurit, joilla on jotain jonkun mielestä paremmin. Kateus vie kalat vedestä.
        JÄRKI HOI!
        J.K. Ja lupiinit ihastuttavat väriloistollaan teiden vierustoilla. Missään metsässä en ole niitä havainnut. Turhuuksiin panostetaan, mutta ei köyhien ihmisten elämään.


      • Anonyymi

        "Entä lupiini, sekin istutettiin pitämään tienpenkat paikoillaan. Miten se saadaan hävitettyä kokonaan?"

        Olen nähnyt lupiinia lähinnä tien pientareilla nautittavan kauniissa väriloistossa. Metsissä se ei kasva. Vaikka onkin vieraslaji, sen poistamista voisi suositella luonnon niityiltä, joita ei juuri enää näe.

        Ihmiset, joiden kanssa olen keskustellut, lähinnä pitävät kurtturuususta ja lupiineista. Puututaan epäolennaisiin asioihin yksinkertaistaen ja vaatimalla koko kasvin poistoa, mutta ei perusongelmiin;
        Miksi luonnon niityt vähenevät ja mitä tulisi tehdä niiden eteen Suomen niityillä kasvavien eri lajien säilyttämiseksi?


    • Anonyymi

      Ennen kuin hävität, leikkaappa kurtturuusuja maljakkoon. Koko huone alkaa tuoksumaan ihanalle.

      Omat pihat rauhaan järjettömyyksiltä!

      • Anonyymi

        Lapin mökkini pihalla ostamani kurtturuusu kukkii ja tuoksuu myös maljakossa, mutta ei ehdi tehdä siemeniä. Miksi kylmillä, karuilla alueillakin se tulisi poistaa? Mikä on haitta?
        Suomessa on kasvidiktatuuri - ei osata ajatella kokonaisvaltaisesti! Kuka sählää asian takana?


    • Anonyymi

      Kurtturuusun poistamisella voi aktivoida palstoja mutta itse ruusua ei kannata hävittää...

      • Anonyymi

        Ystäväni pihalla kasvaa ruusuja. Ilahduin ja kysyin keräävätkö marjat toivossa, että voisin itsekin niitä saada. Ystäväni kertoi, että eivät tee marjoja, leviävät juurista.
        Mikä muu ruusulajike kuin kurttulehtiruusu tekisi marjoja, joita voisi kerätä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ystäväni pihalla kasvaa ruusuja. Ilahduin ja kysyin keräävätkö marjat toivossa, että voisin itsekin niitä saada. Ystäväni kertoi, että eivät tee marjoja, leviävät juurista.
        Mikä muu ruusulajike kuin kurttulehtiruusu tekisi marjoja, joita voisi kerätä?

        No, onneksi sululaisten lähellä vielä löytyy kurttulehtiruusua ja saa syödä marjoja suoraan pensaasta.


    • Anonyymi

      Valtio voi nyt lähettää kurtturuusumme takaisin sinne mistä ovat tänne tulleetkin zippilän kutsuhuudon innoittamina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      170
      1439
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      329
      1042
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      885
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      39
      729
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      156
      720
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      47
      671
    7. 52
      561
    8. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      116
      558
    9. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      548
    10. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      521
    Aihe