Kurtturuusu

Anonyymi

Kurtturuusu on nyt perivihollinen, joka tulee poistaa,
Tästä perivihollisesta isoäitini valmisti maukasta kiisseliä ja kuivatti sen vitamiinipommimarjoja talveksi talveksi - etenkin vuosina kun vadelmasato oli vähäinen. Kuvitellaanko nyt, että ilmaston muuttuessa olisi joka vuosi hyvä mustikka ja vadelmasato?!
Ymmärrän, jos julkisista tiloista ja teiden varsilta poistetaan ko. puskia, mutta mielestäni on järjetöntä vaatia niitä pois ihmisten pihoilta. Eikö muuta työtä ole palkan eteen kun vahtia ihmisten kurtturuusuja?!
Niin, nyt väitetään, että ne lisääntyvät hullun lailla mm. lintujen mukana. Ei lisäänny! Meillä oli mummolassa pihalla yksi ainoa puska, joka jonkin verran laajeni, mutta sitä leikattiin tarvittaessa. Ei levinnyt naapurien pihoillekaan.
Onneksi tiedän keskellä metsää aukean paikan, missä voin edelleenkin käydä syömässä niiden herkullisia marjoja.

12

204

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisko kurtturuusun nimetä uudelleen esim. persuruusu?

      Persuistakin haluaa osa kansasta eroon.

      • Anonyymi

        Persut on nyt vähän kriisissä, kun Putinin ylistämisestä ei kait enää makseta palkkaa.


    • Anonyymi

      Meillä on lapsuudesta saakka ollut kurtturuusu. Toissa syksynä kaivoin pienet, tielle näkyvät pensaat ja nakkasin risukasaan. Sieltä entisiltä paikoilta ne tunkee vaan ylös. Pihan puolelta isoa pensasta en ole poistanut, ruohonleikkurilla ajellaan ympäristö ettei leviä kovin.

      Jos tämä oli ongelma etelän uimarannoilla niin eiköhän riittäisi kun siellä kaivavat pehkot koneilla ylös.

      Entä lupiini, sekin istutettiin pitämään tienpenkat paikoillaan. Miten se saadaan hävitettyä kokonaan?

      Nyt on Ekokymppi keksinyt sovelluksen jolla voi kytätä ja ilmiantaa mummojen pihoja. Ihan ddr-meininkiä.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä: IHAN DDR-MEININKIÄ.
        Maamme perivihollinen on nyt kutturuusu ja naapurit, joilla on jotain jonkun mielestä paremmin. Kateus vie kalat vedestä.
        JÄRKI HOI!
        J.K. Ja lupiinit ihastuttavat väriloistollaan teiden vierustoilla. Missään metsässä en ole niitä havainnut. Turhuuksiin panostetaan, mutta ei köyhien ihmisten elämään.


      • Anonyymi

        "Entä lupiini, sekin istutettiin pitämään tienpenkat paikoillaan. Miten se saadaan hävitettyä kokonaan?"

        Olen nähnyt lupiinia lähinnä tien pientareilla nautittavan kauniissa väriloistossa. Metsissä se ei kasva. Vaikka onkin vieraslaji, sen poistamista voisi suositella luonnon niityiltä, joita ei juuri enää näe.

        Ihmiset, joiden kanssa olen keskustellut, lähinnä pitävät kurtturuususta ja lupiineista. Puututaan epäolennaisiin asioihin yksinkertaistaen ja vaatimalla koko kasvin poistoa, mutta ei perusongelmiin;
        Miksi luonnon niityt vähenevät ja mitä tulisi tehdä niiden eteen Suomen niityillä kasvavien eri lajien säilyttämiseksi?


    • Anonyymi

      Ennen kuin hävität, leikkaappa kurtturuusuja maljakkoon. Koko huone alkaa tuoksumaan ihanalle.

      Omat pihat rauhaan järjettömyyksiltä!

      • Anonyymi

        Lapin mökkini pihalla ostamani kurtturuusu kukkii ja tuoksuu myös maljakossa, mutta ei ehdi tehdä siemeniä. Miksi kylmillä, karuilla alueillakin se tulisi poistaa? Mikä on haitta?
        Suomessa on kasvidiktatuuri - ei osata ajatella kokonaisvaltaisesti! Kuka sählää asian takana?


    • Anonyymi

      Kurtturuusun poistamisella voi aktivoida palstoja mutta itse ruusua ei kannata hävittää...

      • Anonyymi

        Ystäväni pihalla kasvaa ruusuja. Ilahduin ja kysyin keräävätkö marjat toivossa, että voisin itsekin niitä saada. Ystäväni kertoi, että eivät tee marjoja, leviävät juurista.
        Mikä muu ruusulajike kuin kurttulehtiruusu tekisi marjoja, joita voisi kerätä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ystäväni pihalla kasvaa ruusuja. Ilahduin ja kysyin keräävätkö marjat toivossa, että voisin itsekin niitä saada. Ystäväni kertoi, että eivät tee marjoja, leviävät juurista.
        Mikä muu ruusulajike kuin kurttulehtiruusu tekisi marjoja, joita voisi kerätä?

        No, onneksi sululaisten lähellä vielä löytyy kurttulehtiruusua ja saa syödä marjoja suoraan pensaasta.


    • Anonyymi

      Valtio voi nyt lähettää kurtturuusumme takaisin sinne mistä ovat tänne tulleetkin zippilän kutsuhuudon innoittamina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      117
      1412
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      100
      850
    3. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      57
      738
    4. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      123
      736
    5. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      91
      723
    6. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      114
      696
    7. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      36
      663
    8. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      77
      580
    9. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      49
      550
    10. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      529
    Aihe