Edullinen Android Go ja "6.5-inch HD display, a huge 4,000mAh battery."
Ilmeisesti ei lainkaan hassumpi lajissaan, joskin nykyisin nuo ruudut ovat laitanaan kovin suuria niiden näkövinkkelistä jotka kaipaiisvat Nokia-brändiltä myös pienemmän ruudun malleja, edes pari kolme.
"Nokia is back with a £99 Android phone! It's on sale today with some surprising features"
- https://www.express.co.uk/life-style/science-technology/1605360/Nokia-C21-Plus-launch-price-specs-Android-budget-phone
Ilmeisesti ei lainkaan hassumpi lajissaan, joskin nykyisin nuo ruudut ovat laitanaan kovin suuria niiden näkövinkkelistä jotka kaipaiisvat Nokia-brändiltä myös pienemmän ruudun malleja, edes pari kolme.
"Nokia is back with a £99 Android phone! It's on sale today with some surprising features"
- https://www.express.co.uk/life-style/science-technology/1605360/Nokia-C21-Plus-launch-price-specs-Android-budget-phone
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tuolla hinnalla voi odottaa tökkimistä..
Tässäkö on tämä Android Go , johon ei tule päivityksiä? Kertakäyttöpuhelin?
Kyllä tulee ainakni 3-vuotta mutta suoritin niin tehoton että edes puhdas Android ei jaksa pyöriä tuossa tökkimättä.
Onko Android joskus toiminut tökkimättä?
Onhan se keskihintaisissa jos valmistaja on niin halunnut.
VÄÄRIN! "HMD Global ei ole luvannut puhelimelle yhtään Android-versiopäivitystä, mutta tietoturvapäivityksiä kerrotaan tulevan kahden vuoden ajan."
Esim.. Pitkä päivityslupaus. HMD Global on luvannut Nokia XR20:lle päivityksenä kolme Android-versiota ja neljä vuotta kuukausittain julkaistavia tietoturvapäivityksiä. Tulossa on siis Android 12, 13 ja 14 sekä tietoturvapäivityksiä kesään 2025 asti. Päivityslupaus on Android-puhelinten joukossa erinomainen
Kyllä lupasi..
Nokia C21 Plus on Nokian C-sarjan laite, joka antaa jatkuvasti. Se tarjoaa tunnusomaisen kestävyyden tyylikkäässä suunnittelussa ja 2 vuoden neljännesvuosittaiset tietoturvapäivitykset vakiona. Jättäkää kauppaan c sarja ja go mallisto
Jankuttaja iski jälleen.-
C-mallin puhelimiin EI tule käyttöjärjestelmäpäivitystä. Tietoturvapäivityksiä tulee kahden vuoden ajan, mutta ei androidin versiopäivityksiä.
G-mallit ja X-mallit ovat eri asia.
Nyt syntyi hämärä mielikuva, että taannoin olisin jostakin lukenut noista melko uusista päivitysmetodeista, eli malleista riippuen.
Eikös vasta taannoin Nokia-brändiläisille Androideille luvattu kaikille päivitykset samalla kaavalla?
Nyt pitäisikin saada (valmistajan) selkeä taulukko, jossa listattu sen puehlimallit ja niiden päivityspolitiikka.
Tuon mukaan Nokia XR20:lle saa Android 11 ja 12, ei enempää, eli onkos tilanne sittemmin muuttunut?
- https://www.gsmarena.com/nokia_xr20-11013.php
On muuttunut 4 VUOTTA ota yhteys virallisern tukeen,toi gsm arenan tiedot aina suuntaa antavia,kaikista merkeistä
'Kyllä lupasi ja myös tulee yli 3-vuotta:) T: HMD asiakaspalvelija.
Useissa lähteissä on sanottu, että G-sarjan puhelimiin käyttöjärjestelmäpäivityksiä tulee kahden version verran, eli jos nyt on Android v11 niin puhelimiin tulee v12 ja V13. Tietoturvapäivityksiä tulee kolmen vuoden ajan.
C-sarja on ns. halppisversio, jonka Androidiin ei tule päivityksiä.
Ethän nyt sekoita keskenään TIETURVAPÄIVITYKSIÄ ja KÄYTTÖJÄRJESTELMÄN VERSIOPÄIVITYKSIÄ.
Vai että tulisi oiken viralliseen tukeen ottaa yhteyttä, jotta saisi selvilel eri mallien tukipolitiikan, varsinaista järjen jättiläisen logiikkaa ...
Ohesta löytyy virallista infoa, mutta vain malli kerrallaan etsien ja sittenkin vain turvapäivityksiä koskien: SP = Security Patch / MR = Maintenance Release;
Tuon lisäksi tai tilalla tulisi olla selkeä informaatio taulukon muodossa turva- ja systeemipäivityksistä, miten pitkään millekin mallille, jossa kaikki Androidit olisivat keralla näkyvissä ja joka helpottaisi hahmottamaan mallien mukaista päivityspolitiikkaa.
- https://www.nokia.com/phones/en_int/security-updates
HMD Globalin uudet Nokia-älypuhelinsarjat
C-sarja
Ei lupausta käyttöjärjestelmäpäivityksistä, Android Go edition -käyttöjärjestelmäversio
Kaksi vuotta vuosineljänneksittäisiä tietoturvapäivityksiä
Hintaluokka 60-130 dollaria
G-sarja
Kaksi vuotta eli kaksi versiota Android-käyttöjärjestelmäpäivityksiä
Kolme vuotta kuukausittaisia tietoturvapäivityksiä
Kahden vuoden takuu
Hintaluokka 110-300 dollaria
X-sarja
Kolme vuotta eli kolme versiota Android-käyttöjärjestelmäpäivityksiä
Kolme vuotta kuukausittaisia tietoturvapäivityksiä
Kolmen vuoden takuu (ainakin Euroopassa)
Ei mukana laturia myyntipakkauksessa, sen sijaan 100-prosenttisesti kompostoitava biohajoava suojakuori
Yhteistyökumppanuuksia, kuten ZEISS optiikassa ja Pixelworks näyttöpiireissä
Hintaluokka 250 dollarista ylöspäin
https://teknavi.fi/digi/julkistus-digi/nokia-alypuhelinten-nimet-menevat-uusiksi-nain-uudet-c-g-ja-x-sarjat-eroavat-paivitysten-takuun-ja-varusteiden-osalta/
En ole sekoittanut. Yli 3-vuotta tulee:)
Taisit soittaa Alkon aspaan, kun Nokian tuotesivu kertoo jotain ihan muuta.:
2 years of quarterly security updates², and imposter-proof fingerprint and AI face unlock technology.
Eipä tuossa lupailla mitään muuta kuin tietoturvapäivityksiä.
https://www.nokia.com/phones/en_int/nokia-c-21-plus?sku=719901190301
Kiitti linkistä ;-)
Onhan se hieman erikoista kun valmistajan omilta sivuilta ei ainakana vielä löydy samaa / vastaavaa ja selkeää infoa, tai en ainakaan itse selalista löytänyt ja jos on, niin hyvin on jemmattu tai sitten täytynee suunnistaa optikon pakeille.
Sitten IT-lehti tekee hyvän duunin valmistajan puolesta, pointsit heille.
Nuo "G-Globalit" tarjonevat aikas hyvän vastineen rahalle, ellei sitten halua tai tavitse X-sarjalaisia.
"HMD Global julkaisi Nokia G21- ja Nokia G11 -puhelimet – myynti alkaa heti 199 ja 159 euron hintaa"
- https://suomimobiili.fi/hmd-global-julkaisi-nokia-g21-ja-nokia-g11-puhelimet/
Tota G21-mallia kärkyn ja ostan heti kun tulee vähän edullisemmalla hinnalla myntiin. Proshop myy sitä halvemmalla mutt en haluaisi tilata ulkomaisesta kaupasta.