Naapurin puut

Naapurin puut ovat kasvaneet niin isoiksi, että ne varjostavat naapureiden pihat. Onko mitään keinoa saada niitä poistetuksi, kun naapuri ei itse niitä ole suostuvainen edes vähentämään. Varjostuksen lisäksi vaarana on, että ne kovalla tuulella kaatuvat naapurin talon päälle. Kyse on siis todella isoista männyistä.
1376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Moottorisaha puree puuta, kyllä sillä kaatuu isotkin puut !

Äänestä
  • Saako naapurin metsästä myydä puuta?

    Äänestä

Jyväskylän Konesaha Oy:stä löytyy jokaiselle puukoolle sopiva saha. Tervetuloa!

Äänestä

Käyt kaatamassa, maksat sakot ja oikeudenkäyntikulut eikä tarvitse enää naapuria tervehtiä. Tulee kalliiksi mutta sellaista se on elämä Suomessa naapureiden kanssa. Nähty ja koettu on - monta kertaa.

Äänestä
  • Sitä kun asuu keskellä ei mitään ei tarvitse naapurin kanssa tapella kjäh kjäh 🤣 😂

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sitä kun asuu keskellä ei mitään ei tarvitse naapurin kanssa tapella kjäh kjäh 🤣 😂

    Pidätkö hoitolaitostasi sellaisena?

    Äänestä

Seurakunnan metsästä saa hakea puuta jos on todistetusti uskossa.

Äänestä

Lapin metsäjäkäläsieppoparvi huilasi Laajavuoressa. Ei näkynyt mullilehden kuvaajaa.

Äänestä

Meillä taas toisinpäin. Puut varjostivat mukavasti.

Äänestä

Yhteiset on naapurin kanssa asiat ,kummalkin isoja mäntyjä ja koivuja , ollu jo yli 30 . ei ole viel ongelmia tullut ,kumpikin on lehdet ja kuusneulaset haravoinut tontillaan ,jos haluaa ne pois. pönttöjä on laitettu puihin ja linnut tykkää. n. 35 m talojen väliä. Näin pitää asiat hoitaa. kumpikin myös kaatanut tarvittaes jos vikaa niis näkyy.

Äänestä

Näitä ongelma puiden osaajia kyllä Suomessa on.
Kaivakaa kuvetta yhdessä.pian poissa turhat huolet.
Ei niitä vakuutuksetkaan korvaa,jos olet ollut "tietoinen "ongelmasta.
Isot puu ei jää huomiotta..............................................

Äänestä
  • No onpa siinä pisteitä.

    Äänestä

Taitaa olla megapistepirkko!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Naapurin puut ovat kasvaneet niin isoiksi, että ne varjostavat naapureiden pihat. Onko mitään keinoa saada niitä poistetuksi, kun naapuri ei itse niitä ole suostuvainen edes vähentämään. Varjostuksen lisäksi vaarana on, että ne kovalla tuulella kaatuvat naapurin talon päälle. Kyse on siis todella isoista männyistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu