Mihin pihan sakotusoikeus ulottuu

Anonyymi

Taloyhtiön pihassa on yksityisen firman sakotusoikeus. Käyvät aika usein mm. katsomassa että kiekot ovat oikein vieraspaikoilla pysäköidyissä autoissa.
Jos menen tasaiselle vapaalle alueelle pihamaalla vaihtamaan renkaat, onko siinä sakotuksen paikka. On tila johon esim. talvella luodaan lumet. Omalla autopaikallani en saa vaihdetuksi, kun ei ole ihan tasainen ja on ahdaskin.

4

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näiden yksityisten puolirikollisten pöytälaatikkofirmojen "sakotusoikeus" perustuu korkeimman oikeuden täysin järjenvastaiseen aivopieruun konkludenttisen sopimusoikeuden soveltamisesta, jonka mukaan autoilijan oletetaan parkkialueelle saapuessaan huomaavan jonnekin monen metrin korkeuteen pienellä tekstillä painetut "sopimusehdot" ja pysäköidessään konkludenttisesti suostuvan sopimusehtoihin joihin kuuluu virhemaksun määrääminen väärin pysäköitäessä.

      Ajoneuvon renkaiden vaihto ei ole pysäköimistä, vaan huoltotoimenpiteiden suorittamista, joten noin teoriassa siihen ei voida soveltaa pysäköinnin ehtoja.

      Kukaan järkevä toimija, siis lähinnä oikea virkapysäköinninvalvoja (jos hekään nyt kaikki ovat järkeviä) tai poliisi ei puutu asiaan, jollet tuki pelastustietä tai ajoväyliä muuten tai aiheuta muuta haittaa.
      On kuitenkin osoittautunut, että nämä yksityiset rahastajat, joiden liiketoimintaidea perustuu mahdollisimman herkästi kirjoitettuihin "valvontamaksuihin" ja siihen, että suurin osa kansasta ei jaksa lähteä riitauttamaan niitä, eivät ole järkeviä toimijoita.

      On siis olemassa riski, että joku "parkkipate" lätkäisee sinulle "valvontamaksun" renkaanvaihto-operaatiosi aikana. Se on helppo riitauttaa, eivätkä he sitä uskalla oikeuteen viedä, mutta tilapäistä harmia siitä saa itselleen aikaiseksi kyllä.

    • Anonyymi

      Kiitos oikein paljon. Harkitsen asiaa. Nyt juuri on kamat kasassa ja ajattelin lähteä vaihtamaan. Mietin josko hurautan tutun pihaan värkkäämään.

      • Anonyymi

        Muista pyytää "tuttu" mukaan operaatioon. Nimittäin jos et ole omalla pihallasi on omistalla tai omistajan edustajalla oikeus pyytää sinua poistumaan ja sitä pitää noudattaa.
        Edellä oleva oli sillä oletuksella, että roplaat oman kotisi pihalla, etkä tietenkään noin vain voi mennä toisen taloyhtiön pihalle autoasi roplaamaan.


      • Anonyymi

        Kiitos vielä sinulle 06.05.2022 08:39
        Renkaat on nyt vaihdettu eikä sakottajaa näkynyt. Sen sijaan pari ihmettelijää ja yksi sähköruuvinvääntimen lainaksi tarjoaja. Olen ikäihminen ja reipas mummukka. Kun en enää pysty renkaita vaihtamaan, sitten vasta miellän että olen vanha.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      75
      1011
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      751
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe