Sähkölasku

Anonyymi

Äitini kuoli tammikuussa 102v ja hänen asuntonsa jäi kuudelle lapselle joista olen yksi. Asunto menee myyntiin. Lopetan äidin nimissä ollutta sähkösopimusta, mutta sähköyhtiö vaatiikin kaikkien kuuden valtakirjaa. Muita valtakirjoja sain tehtyä hautajaisissa mutta lähtivät pois. Kaikilla ei ole edes tietokonetta, vanhin siskoni on jo 83v eikä tajua paljoakaan. Sisarukseni asuvat Porissa, Hgissä, Jaalassa, Pellossa ja Haminassa. Lähdenkö nyt ajelemaan tuhansia km.

9

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kierros valtakirjalla yhdeltä toiselle,postin kautta,viimeinen palauttaa ensimmäiselle.

      • Anonyymi

        Niin, eihän tuo nyt paljon maksa, jos lähettää jokaiselle kirjeen, missä on allekirjoitettava valtakirja ja pyytää vastaanottajaa palauttamaan samalla tavalla.


    • Anonyymi

      Kaikki sähköyhtiöt ei tuollaista valtakirjaa vaadi, meillä minä yhtenä kuolinpesän osakkaana lopetin sähkösopimuksen puhelimitse ja se onnistui, vuosi oli 2020.

      • Anonyymi

        Tein saman ilkeän naapurin kiinteistölle. Jo loppui musiikin soitto.


    • Anonyymi

      Meinaatko myydä talon ilman sähköjä?

      Pidä nyt vain se sopimus voimassa kunnes talo on myyty, uusi omistaja sitten toimittaa kauppakirjan verkkoyhtiölle jolla saa sopimukset itselleen. Myyjälle ei jää mitään tarvetta irtisanoa sähköjä ellei halua ehdottomasti pitää taloa pimeänä ja vaikeuttaa ainakin talon näyttöä. Sitä paitsi myyntiyhtiölle voit muuttoilmoituksella ottaa sopimuksen omiin nimiisi ilman mitään kauppakirjoja.

      Ota myös huomioon että liittymissopimus vaatii vähintään ylläpitosopimuksen teon ettei sitä aleta purkaa, tyhmimmillään irtisanot vanhan sähköliittymän kokonaan talosta ja uusi omistaja joutuu maksamaan tuhansia sähköliittymästä. Tämä on suoraan talon arvosta eli myyntihinnasta pois.

    • Anonyymi

      Kauppa käy hitaasti ja laskut kasvaa kallistaa energiasta?👽

    • Anonyymi

      Harkitsematonta sanoa sähkösopimus irti ellei myyntitilanteessa saa edes valoja päälle....?!

    • Anonyymi

      Kysymys oli valtakirjoista joita sähköyhtiö vaatii.

      Sähköyhtiöt ovat julkista valtaa, ymmärtämättömät eivät tätä tajua, mutta niin hassulta kuin se tuntuukin, niin kyllä se niin on.

      Sähköliittymää ei kannata irtisanoa, kuten täällä on neuvottu ja perusteltu miksi ei, joten sanon niihin, että näin on, koska ilman sähköliittymää olevaa kiinteistöä on vaikea myydä taikka pitää alentaa myyntihintaa kaksinkertaisesti liittymän hinnan verran, sama asiia veden kanssa (kannattaa huolehtia vesilukkojen vesimäärä vähintään kerran kuukaudessa laskemalla niihin vettä).

      Mutta aloitukseen, sähköyhtiöllä ei ole lskiin perustuvaa oikeutta vaatia valtakirjoja muilta oikeudenomistajilta, ainoastaan myydessä kiinteää omaisuutta, (talo lasketaan kiinteästi maapohjaansa kuuluvaksi kiinteäksi omaisuudeksi), joten tuollaisen liittymän irtisanomiseen ei vaadita valtakirjoja.

      Valtakirjojen vaatimiseen ainoa syy on oman perseen suojaaminen mahdollisilta tulevilta oikeudenkäynneiltä, ei muuta syytä.

      Riippuen sähköliittymästä, niin hinnat vaihtelee myöskin jakelupiireittäin.

      On pieni hinta maksaa pieni sähkölasku,(joka maksetaan kuolinpesän varoilla, jollei ole, se kerätään muilta osakkailta ja hyvitetään osakkaalle lopullisessa jaossa), kuin joutua alentamaan hintaa useita tuhansia.

      Tässä vaasan sähköverkko hinnasto liittymistä, huomatkaa viimeisin, että sijainniltaan huono (verkkoyhtiön mukaan) katsotaan tapauskohtaisesti.

      Sähköjä muutenkaan ei kannattsisi katkaisuttaa, vaan myykää kiinteistö/asunto pikapikaa, koska lämmlttämätön alkaa rapistuun nopeasti.

      T. Lawetorder

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1302
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      224
      1216
    Aihe