Äitini kuoli tammikuussa 102v ja hänen asuntonsa jäi kuudelle lapselle joista olen yksi. Asunto menee myyntiin. Lopetan äidin nimissä ollutta sähkösopimusta, mutta sähköyhtiö vaatiikin kaikkien kuuden valtakirjaa. Muita valtakirjoja sain tehtyä hautajaisissa mutta lähtivät pois. Kaikilla ei ole edes tietokonetta, vanhin siskoni on jo 83v eikä tajua paljoakaan. Sisarukseni asuvat Porissa, Hgissä, Jaalassa, Pellossa ja Haminassa. Lähdenkö nyt ajelemaan tuhansia km.
Sähkölasku
9
503
Vastaukset
- Anonyymi
Kierros valtakirjalla yhdeltä toiselle,postin kautta,viimeinen palauttaa ensimmäiselle.
- Anonyymi
Niin, eihän tuo nyt paljon maksa, jos lähettää jokaiselle kirjeen, missä on allekirjoitettava valtakirja ja pyytää vastaanottajaa palauttamaan samalla tavalla.
- Anonyymi
Kaikki sähköyhtiöt ei tuollaista valtakirjaa vaadi, meillä minä yhtenä kuolinpesän osakkaana lopetin sähkösopimuksen puhelimitse ja se onnistui, vuosi oli 2020.
- Anonyymi
Tein saman ilkeän naapurin kiinteistölle. Jo loppui musiikin soitto.
- Anonyymi
Meinaatko myydä talon ilman sähköjä?
Pidä nyt vain se sopimus voimassa kunnes talo on myyty, uusi omistaja sitten toimittaa kauppakirjan verkkoyhtiölle jolla saa sopimukset itselleen. Myyjälle ei jää mitään tarvetta irtisanoa sähköjä ellei halua ehdottomasti pitää taloa pimeänä ja vaikeuttaa ainakin talon näyttöä. Sitä paitsi myyntiyhtiölle voit muuttoilmoituksella ottaa sopimuksen omiin nimiisi ilman mitään kauppakirjoja.
Ota myös huomioon että liittymissopimus vaatii vähintään ylläpitosopimuksen teon ettei sitä aleta purkaa, tyhmimmillään irtisanot vanhan sähköliittymän kokonaan talosta ja uusi omistaja joutuu maksamaan tuhansia sähköliittymästä. Tämä on suoraan talon arvosta eli myyntihinnasta pois. - Anonyymi
Kauppa käy hitaasti ja laskut kasvaa kallistaa energiasta?👽
- Anonyymi
Harkitsematonta sanoa sähkösopimus irti ellei myyntitilanteessa saa edes valoja päälle....?!
- Anonyymi
Kysymys oli valtakirjoista joita sähköyhtiö vaatii.
Sähköyhtiöt ovat julkista valtaa, ymmärtämättömät eivät tätä tajua, mutta niin hassulta kuin se tuntuukin, niin kyllä se niin on.
Sähköliittymää ei kannata irtisanoa, kuten täällä on neuvottu ja perusteltu miksi ei, joten sanon niihin, että näin on, koska ilman sähköliittymää olevaa kiinteistöä on vaikea myydä taikka pitää alentaa myyntihintaa kaksinkertaisesti liittymän hinnan verran, sama asiia veden kanssa (kannattaa huolehtia vesilukkojen vesimäärä vähintään kerran kuukaudessa laskemalla niihin vettä).
Mutta aloitukseen, sähköyhtiöllä ei ole lskiin perustuvaa oikeutta vaatia valtakirjoja muilta oikeudenomistajilta, ainoastaan myydessä kiinteää omaisuutta, (talo lasketaan kiinteästi maapohjaansa kuuluvaksi kiinteäksi omaisuudeksi), joten tuollaisen liittymän irtisanomiseen ei vaadita valtakirjoja.
Valtakirjojen vaatimiseen ainoa syy on oman perseen suojaaminen mahdollisilta tulevilta oikeudenkäynneiltä, ei muuta syytä.
Riippuen sähköliittymästä, niin hinnat vaihtelee myöskin jakelupiireittäin.
On pieni hinta maksaa pieni sähkölasku,(joka maksetaan kuolinpesän varoilla, jollei ole, se kerätään muilta osakkailta ja hyvitetään osakkaalle lopullisessa jaossa), kuin joutua alentamaan hintaa useita tuhansia.
Tässä vaasan sähköverkko hinnasto liittymistä, huomatkaa viimeisin, että sijainniltaan huono (verkkoyhtiön mukaan) katsotaan tapauskohtaisesti.
Sähköjä muutenkaan ei kannattsisi katkaisuttaa, vaan myykää kiinteistö/asunto pikapikaa, koska lämmlttämätön alkaa rapistuun nopeasti.
T. Lawetorder- Anonyymi
Pahoittelen, linkki jäi liittymähinnoista,mutta tässä: https://www.vaasansahkoverkko.fi/sahkoliittyma/hinnasto/
T. Lawetorder
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin121325Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3061210Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3831172Ethän leiki kanssani J- mies
Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.100863Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa
Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte13781Molemmat päät
aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s113760Kasteen merkityksestä ihmiselle
Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J372702- 34702
Liikenne onnettomuus
Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp6690kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot224677