Äitini kuoli tammikuussa 102v ja hänen asuntonsa jäi kuudelle lapselle joista olen yksi. Asunto menee myyntiin. Lopetan äidin nimissä ollutta sähkösopimusta, mutta sähköyhtiö vaatiikin kaikkien kuuden valtakirjaa. Muita valtakirjoja sain tehtyä hautajaisissa mutta lähtivät pois. Kaikilla ei ole edes tietokonetta, vanhin siskoni on jo 83v eikä tajua paljoakaan. Sisarukseni asuvat Porissa, Hgissä, Jaalassa, Pellossa ja Haminassa. Lähdenkö nyt ajelemaan tuhansia km.
Sähkölasku
9
534
Vastaukset
- Anonyymi
Kierros valtakirjalla yhdeltä toiselle,postin kautta,viimeinen palauttaa ensimmäiselle.
- Anonyymi
Niin, eihän tuo nyt paljon maksa, jos lähettää jokaiselle kirjeen, missä on allekirjoitettava valtakirja ja pyytää vastaanottajaa palauttamaan samalla tavalla.
- Anonyymi
Kaikki sähköyhtiöt ei tuollaista valtakirjaa vaadi, meillä minä yhtenä kuolinpesän osakkaana lopetin sähkösopimuksen puhelimitse ja se onnistui, vuosi oli 2020.
- Anonyymi
Tein saman ilkeän naapurin kiinteistölle. Jo loppui musiikin soitto.
- Anonyymi
Meinaatko myydä talon ilman sähköjä?
Pidä nyt vain se sopimus voimassa kunnes talo on myyty, uusi omistaja sitten toimittaa kauppakirjan verkkoyhtiölle jolla saa sopimukset itselleen. Myyjälle ei jää mitään tarvetta irtisanoa sähköjä ellei halua ehdottomasti pitää taloa pimeänä ja vaikeuttaa ainakin talon näyttöä. Sitä paitsi myyntiyhtiölle voit muuttoilmoituksella ottaa sopimuksen omiin nimiisi ilman mitään kauppakirjoja.
Ota myös huomioon että liittymissopimus vaatii vähintään ylläpitosopimuksen teon ettei sitä aleta purkaa, tyhmimmillään irtisanot vanhan sähköliittymän kokonaan talosta ja uusi omistaja joutuu maksamaan tuhansia sähköliittymästä. Tämä on suoraan talon arvosta eli myyntihinnasta pois. - Anonyymi
Kauppa käy hitaasti ja laskut kasvaa kallistaa energiasta?👽
- Anonyymi
Harkitsematonta sanoa sähkösopimus irti ellei myyntitilanteessa saa edes valoja päälle....?!
- Anonyymi
Kysymys oli valtakirjoista joita sähköyhtiö vaatii.
Sähköyhtiöt ovat julkista valtaa, ymmärtämättömät eivät tätä tajua, mutta niin hassulta kuin se tuntuukin, niin kyllä se niin on.
Sähköliittymää ei kannata irtisanoa, kuten täällä on neuvottu ja perusteltu miksi ei, joten sanon niihin, että näin on, koska ilman sähköliittymää olevaa kiinteistöä on vaikea myydä taikka pitää alentaa myyntihintaa kaksinkertaisesti liittymän hinnan verran, sama asiia veden kanssa (kannattaa huolehtia vesilukkojen vesimäärä vähintään kerran kuukaudessa laskemalla niihin vettä).
Mutta aloitukseen, sähköyhtiöllä ei ole lskiin perustuvaa oikeutta vaatia valtakirjoja muilta oikeudenomistajilta, ainoastaan myydessä kiinteää omaisuutta, (talo lasketaan kiinteästi maapohjaansa kuuluvaksi kiinteäksi omaisuudeksi), joten tuollaisen liittymän irtisanomiseen ei vaadita valtakirjoja.
Valtakirjojen vaatimiseen ainoa syy on oman perseen suojaaminen mahdollisilta tulevilta oikeudenkäynneiltä, ei muuta syytä.
Riippuen sähköliittymästä, niin hinnat vaihtelee myöskin jakelupiireittäin.
On pieni hinta maksaa pieni sähkölasku,(joka maksetaan kuolinpesän varoilla, jollei ole, se kerätään muilta osakkailta ja hyvitetään osakkaalle lopullisessa jaossa), kuin joutua alentamaan hintaa useita tuhansia.
Tässä vaasan sähköverkko hinnasto liittymistä, huomatkaa viimeisin, että sijainniltaan huono (verkkoyhtiön mukaan) katsotaan tapauskohtaisesti.
Sähköjä muutenkaan ei kannattsisi katkaisuttaa, vaan myykää kiinteistö/asunto pikapikaa, koska lämmlttämätön alkaa rapistuun nopeasti.
T. Lawetorder- Anonyymi
Pahoittelen, linkki jäi liittymähinnoista,mutta tässä: https://www.vaasansahkoverkko.fi/sahkoliittyma/hinnasto/
T. Lawetorder
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911097
- 125866
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103835"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 69572
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist32473