Sähkölasku

Anonyymi

Äitini kuoli tammikuussa 102v ja hänen asuntonsa jäi kuudelle lapselle joista olen yksi. Asunto menee myyntiin. Lopetan äidin nimissä ollutta sähkösopimusta, mutta sähköyhtiö vaatiikin kaikkien kuuden valtakirjaa. Muita valtakirjoja sain tehtyä hautajaisissa mutta lähtivät pois. Kaikilla ei ole edes tietokonetta, vanhin siskoni on jo 83v eikä tajua paljoakaan. Sisarukseni asuvat Porissa, Hgissä, Jaalassa, Pellossa ja Haminassa. Lähdenkö nyt ajelemaan tuhansia km.

9

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kierros valtakirjalla yhdeltä toiselle,postin kautta,viimeinen palauttaa ensimmäiselle.

      • Anonyymi

        Niin, eihän tuo nyt paljon maksa, jos lähettää jokaiselle kirjeen, missä on allekirjoitettava valtakirja ja pyytää vastaanottajaa palauttamaan samalla tavalla.


    • Anonyymi

      Kaikki sähköyhtiöt ei tuollaista valtakirjaa vaadi, meillä minä yhtenä kuolinpesän osakkaana lopetin sähkösopimuksen puhelimitse ja se onnistui, vuosi oli 2020.

      • Anonyymi

        Tein saman ilkeän naapurin kiinteistölle. Jo loppui musiikin soitto.


    • Anonyymi

      Meinaatko myydä talon ilman sähköjä?

      Pidä nyt vain se sopimus voimassa kunnes talo on myyty, uusi omistaja sitten toimittaa kauppakirjan verkkoyhtiölle jolla saa sopimukset itselleen. Myyjälle ei jää mitään tarvetta irtisanoa sähköjä ellei halua ehdottomasti pitää taloa pimeänä ja vaikeuttaa ainakin talon näyttöä. Sitä paitsi myyntiyhtiölle voit muuttoilmoituksella ottaa sopimuksen omiin nimiisi ilman mitään kauppakirjoja.

      Ota myös huomioon että liittymissopimus vaatii vähintään ylläpitosopimuksen teon ettei sitä aleta purkaa, tyhmimmillään irtisanot vanhan sähköliittymän kokonaan talosta ja uusi omistaja joutuu maksamaan tuhansia sähköliittymästä. Tämä on suoraan talon arvosta eli myyntihinnasta pois.

    • Anonyymi

      Kauppa käy hitaasti ja laskut kasvaa kallistaa energiasta?👽

    • Anonyymi

      Harkitsematonta sanoa sähkösopimus irti ellei myyntitilanteessa saa edes valoja päälle....?!

    • Anonyymi

      Kysymys oli valtakirjoista joita sähköyhtiö vaatii.

      Sähköyhtiöt ovat julkista valtaa, ymmärtämättömät eivät tätä tajua, mutta niin hassulta kuin se tuntuukin, niin kyllä se niin on.

      Sähköliittymää ei kannata irtisanoa, kuten täällä on neuvottu ja perusteltu miksi ei, joten sanon niihin, että näin on, koska ilman sähköliittymää olevaa kiinteistöä on vaikea myydä taikka pitää alentaa myyntihintaa kaksinkertaisesti liittymän hinnan verran, sama asiia veden kanssa (kannattaa huolehtia vesilukkojen vesimäärä vähintään kerran kuukaudessa laskemalla niihin vettä).

      Mutta aloitukseen, sähköyhtiöllä ei ole lskiin perustuvaa oikeutta vaatia valtakirjoja muilta oikeudenomistajilta, ainoastaan myydessä kiinteää omaisuutta, (talo lasketaan kiinteästi maapohjaansa kuuluvaksi kiinteäksi omaisuudeksi), joten tuollaisen liittymän irtisanomiseen ei vaadita valtakirjoja.

      Valtakirjojen vaatimiseen ainoa syy on oman perseen suojaaminen mahdollisilta tulevilta oikeudenkäynneiltä, ei muuta syytä.

      Riippuen sähköliittymästä, niin hinnat vaihtelee myöskin jakelupiireittäin.

      On pieni hinta maksaa pieni sähkölasku,(joka maksetaan kuolinpesän varoilla, jollei ole, se kerätään muilta osakkailta ja hyvitetään osakkaalle lopullisessa jaossa), kuin joutua alentamaan hintaa useita tuhansia.

      Tässä vaasan sähköverkko hinnasto liittymistä, huomatkaa viimeisin, että sijainniltaan huono (verkkoyhtiön mukaan) katsotaan tapauskohtaisesti.

      Sähköjä muutenkaan ei kannattsisi katkaisuttaa, vaan myykää kiinteistö/asunto pikapikaa, koska lämmlttämätön alkaa rapistuun nopeasti.

      T. Lawetorder

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      73
      4195
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      43
      3153
    3. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      36
      2801
    4. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      34
      1998
    5. Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua

      Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas
      Kotimaiset julkkisjuorut
      504
      1666
    6. Oletko onnellinen

      Kun ei enää nähdä?
      Ikävä
      63
      1585
    7. Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?

      Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode
      Tv-sarjat
      46
      1452
    8. Anteeksi

      Anteeksi 😭😭😭. Olet rakas❤️. En juo enää liikaa. 😭
      Ikävä
      41
      1360
    9. Minun kultani

      Mistä saataisiin sulle hyvät henkselit? 🤗😘
      Ikävä
      69
      1287
    10. Mitäs mieltä

      Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho
      Ähtäri
      17
      1256
    Aihe