iPhone 13pro max vs Sony RX100 VII

Anonyymi

Kumpi tekee jokaisissa olosuhteissa parempaa kuvaa ja videota ?
Sonyn zoomi on hieman pidempi joka on plussaa.
Kun pitäisi saada taskuun sopiva kamera mutta selkeä parannus kuitenkin puhlimeni,otsikon puhelin video/kuvaan. Iphonem kamero on puhelimeksi todella hyvä! Mutta hieman lisää kuitenkin mielisin. Järjestelmärunkoon joka olisi varmuudella myös sony en ryhdy ja puhelin on aina iphone noin niinkuin pohjustukseksi.

24

1603

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En edes kysy oletko tyhmä, ymmärtämätön, tietämätön ja osaamaton, koska selkeästi olet noita kaikkea.

      Mitähän järkeä on verrata keskenään laitteita, jotka ovat täysin eri ikäpolvea?

      Mainiitsemasi Sonyn kamera on jo vanha malli. Ellet ymmärrä sitä niin voin kertoa, että 5 vuotta on kamerateknologiassa pitkä aika. Se vastaa hyvinkin yhtä sukupolvea, eikä sitä voi verrata uudemman sukupolven kameroihin.

      Toisekseen mainitsemasi Sonyn kamera ei ole järjestelmäkamera, vaan pienikennoinen superzoomi kamera. Siitä huolimatta se on huomattavasti kamerana mitä tahansa kännykkä lelukameraa parempi laite.

      Ero oikean kameran eduksi on vielä suurempi, jos kännykän vertailupariksi otetaan mikä tahansa nykyaikainen huippuoptiikalla varustettu järjestelmäkamera.

      • Anonyymi

        Tuo nyt vaan on RX100-sarjan uusin malli. Toisekseen noiden hintaluokka sama niin sikäli vertailussa järkeä. -kh-


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo nyt vaan on RX100-sarjan uusin malli. Toisekseen noiden hintaluokka sama niin sikäli vertailussa järkeä. -kh-

        Kameran ydin ja optiikan jälkeen toiseksi tärkein kuvanlaatuun vaikuttava seikka on kenno.

        Vaikka Sony Rx 100 mk 7:n kenno on pieni,niin silti se on huomattavasti suurempi ja herkempi kuin yhdessäkään kännykkä lelukamerassa.


      • RX100-sarja ei ole pienikennoisia superzoomeja. Ne on Sonylla erikseen. Tuo on tuuman kennolla ja zoom vaikka pidempi kuin monissa muissa on silti maltillinen 8.3x. Superzoomeissa on 20-40x.


      • Viisi vuotta ei nykyään enää ole niin pitkä. Minun pokkarini on viisi vuotta vanha. Nykyään noita julkaistaan harvakseltaan. Canon julkaisi viimeisimmät 2019. Huippuvuosina tuli yli 15 mallia vuodessa. Tuo Sony on kolme vuotta vanha ja sarjan uusin.


    • Anonyymi

      Sony Rx 100 mk 7 julkaistiin 25.7.2019 eli se on joka tapauksessa jo varsin iäkäs malli.

      • Anonyymi

        Ei nykyään, kameroita julkaistaan harvakseltaan. Canon esimerkiksi ei ole julkaissut yhtään kompaktia sitten vuoden 2019. Parhaimmillaan julkaisivat 15 mallia vuodessa.


    • Ei kumpikaan. On täysin absurdia olettaa, että jompikumpi olisi aina parempi. Tuo Sony on hyvä, mutta pitkän zoomin takia valovoima on laajakulmalla vain f/2.8, kun muissa se on f/1.8. Tämä voi olla merkittävä tekijä hämärässä. Valoisassa sillä ei ole väliä.

      • Anonyymi

        👍 nyt mennään oikeaan suuntaan.


    • Minä en näe tätä puhelin vs. kamera -keskustelua mielekkäänä. Jokaisella on puhelin ja jos kuvaus on tärkeää luultavasti ostaa puhelimen, jossa on hyvä kamera. Sitten kamera ostetaan erikseen lisäksi, jos ostetaan. Ajatus, että valinta olisi puhelimen ja kameran välillä on mielestäni lähtökohtaisesti outo. Kamera ostetaan 5 vuodeksi tai pitemmäksi aikaa. Puhelin pariksi vuodeksi.

      • Anonyymi

        "Jos kuvaus on tärkeää luultavasti ostaa puhelimen, jossa on hyvä kamera."

        Jos kuvaus om tärkeää, niin silloin useimmat ostavat oikean järjestelmäkameran ja siihen laadukkaita objektiiveja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Jos kuvaus on tärkeää luultavasti ostaa puhelimen, jossa on hyvä kamera."

        Jos kuvaus om tärkeää, niin silloin useimmat ostavat oikean järjestelmäkameran ja siihen laadukkaita objektiiveja.

        Aivan, mutta yleensä hekin käyttävät puhelinta ohessa, kun kamera ei ole mukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan, mutta yleensä hekin käyttävät puhelinta ohessa, kun kamera ei ole mukana.

        Kuvaamaan lähtiessään he ottavat kameran mukaan ja pitävät puhelimen visusti taskussaan.

        Sillä tavalla oikeasti valokuvaamista harrastavat ja ammattilaiset tekevät.


      • Anonyymi

        Minun puhelin on 11 vuotta vanha. Toimii edelleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuvaamaan lähtiessään he ottavat kameran mukaan ja pitävät puhelimen visusti taskussaan.

        Sillä tavalla oikeasti valokuvaamista harrastavat ja ammattilaiset tekevät.

        On nyt vain tilanteita, joissa se kamera ei nyt satu olemaan mukana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On nyt vain tilanteita, joissa se kamera ei nyt satu olemaan mukana.

        Minulla on aina kamera mukana, Nokia 1100 ei.


    • Anonyymi

      Ei uskoisi, että tästä aiheesta kukaan, edes äitinsä puutarhaa kuvaileva toukohousu jaksaisi länkyttää kuukaudesta ja vuodesta toiseen.

      • Anonyymi

        Mutta se on täysin odotettua, että joku syrjäytynyt, köyhä ja yksinkertainen keskenkasvuinen märkäkorva länkyttää tästä aiheesta kuukaudesta ja vuodesta toiseen.

        Sillä kakaralla kun ei ole muuta tekemistä kuin roikkua
        Suomi 24 palstoilla.


    • Anonyymi

      Mainittu Sonyn kamera on valittu parhaaksi pokkariksi maailmassa useina vuosina peräkkäin Dpreview -sivuston toimesta. Siis sekä valokuva- että video-ominaisuuksiltaan. Jos verrataan kännykkäkameraan tulee ero nimenomaan selvaästi suuremmasta kennosta ja oikeasta kohtuullisen pitkälle ulottuvasta optiikasta, ei mitään digi-zoomeja.

      Ainoa heikous lienee, että sillä ei voi soittaa puheluita.

      • Anonyymi

        Eli turha kantaa moista mukana.


    • Anonyymi

      Kyllä tuollainen mainitsemasi Sonyn tapainen on kamerana parempi,kuin mikään puhelin.
      Asiassa on tietysti se harmi, että joutuu kantamaan kahta laitetta.

      Mutta jos ajatellaan vaikka pelkäskään ergonomiaa ei puhelimella koskaan voiteta mitään oikeaa kameraa.
      Kaikki kamerassa tarvittavat ominaisuudet ja kauko-ohjaus. Voit panna kameran vaikka kannon nokkaan, ohjata ja ottaa kuvia iphonella, tai androidilla. Hyvä ominaisuus kun ei jostain syystä voi olla kameran takana. Kamerassa on myös pieni etsin, joten ei tarvise kuvata tassut suorana ja ote on tukevämpi.

      Mutta itsehän päätät.

      • Anonyymi

        Et näköjään ole perehtynyt nykyaikaisten kamerapuhelimien ominaisuuksiin...
        Ergonomia on subjektiivista... Voisit vähitellen tunkea ne kittilinssisi perseeseesi. Se on sopivin silmäsi etsimenkin havainnointiin, eikä edes tarvitse tassuja ojennella - bonus: voit kosketella etupuolelta mikroxxnistäsi vapaasti, kauko-ohjaimen käyttöä simuloiden.


    • Anonyymi

      En osta kumpaakaan

      • Anonyymi

        Ootko köyhä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2184
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      82
      1352
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      948
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      652
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      597
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      592
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      577
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      127
      487
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      484
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      447
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    Aihe