Eu aikoo pakottaa ..

Anonyymi

....parempaan energiatehokkuuden.
Mitä jos talon omistajalla ei ole yksinkertaisesti rahaa tehdä tätä toimenpidettä?

14

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitten talon omistaja myy talon ja ostaa tilalle vaikka kerrostalohuoneiston.

      Ongelma ratkaistu!

    • Anonyymi

      Uhkasakko jolloin hallitukselle tulee rahaa rakentaa uusia kerrostaloja.

    • Anonyymi

      Mikä toimenpide nyt pitäisi tehdä?

      • Anonyymi

        "Mikä toimenpide nyt pitäisi tehdä?"

        Parantaa sitä energiatehokuutta, rahaa saa pankista....


    • Anonyymi

      Aloitusten tekeminen tai kommentointikaan tästä asiasta ei ole energiatehokasta...

    • Anonyymi

      Kun purkaa talon, ei tälläisiäkään ongelmia tule. Purettuun taloon ei energiaremontteja tarvitse tehdä.

      • Anonyymi

        Kerropa onko se sitten järkevää purkaa reippaasti yli puolet suomen rakennuskannasta jonkin näin mitättömän asian takia? Siinä vasta luontoa kuormitetaankin ja koko Suomi kuin pommitusten jäljiltä kun vähiä poikkeuksia lukuunottamatta kaikki rakennukset maantasalla.


    • Anonyymi

      Pakottiko eu tekemän tämän vedätyksen ?

    • Anonyymi

      EU lähettää rakennusliikkeen tekemään täys remontin halusit tai et. Jos ei oo rahaa niin Italialaiset veronmaksajat maksaa sun puolesta.

    • Anonyymi

      Meinattiin ostaa vanha talo. emme ostaneet, syy, talo ei kelvannut pankille edes osavakuudeksi. syy, talosta puuttui energia merkintä, joten nolla arvoisena arvo nolla.

      Sitten tämä eu,n, direktiivi joka ilmeisemmin tulee voimaa, aiheuttaa sen ettemme enää ole kiinnostuneita taloista, meillä ei ole varaa ostaa vanhaa taloo joka vaati kymppitonnien enrkia remontin kuten eu. direktiivi määärä.

      • Anonyymi

        Sellaista EU-direktiiviä ei ole. Sitä suunnitellaan mutta tuskin toteutuu ja vaikka toteutuisikin niin järkevät ihmiset käyttävät sitä vessapaperina. Se on ainoa oikea käyttömuoto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sellaista EU-direktiiviä ei ole. Sitä suunnitellaan mutta tuskin toteutuu ja vaikka toteutuisikin niin järkevät ihmiset käyttävät sitä vessapaperina. Se on ainoa oikea käyttömuoto.

        Kyllä se tulee, missä lopullisessa muodossa, on avoin. Suomen kannan asiaan ilmoittaa eduskunta kesä- heinäkuussa. Valstioneuvosto on jo käsitellyt asian ja lähettänyt lausunnon eduskunnalle. Julkista asiaa, sen voi lukea kuka tahansa.
        Tosin Suomen kanta on ilmeisen vaativampi kuin komission esittämä, olemmehan mallioppilaita.
        Tämähän ei ole uusi asia, MEPit ja viranomaiset ovat tienneet jo vuosia. Samoin edunvalvonta järjestöt kuten Kiinteistöliitto, Isännöintiliitto ja Omakotitaloliitto.
        Nyt lehdistö esittää raflaavia otsikoita, niin saadaan asukkaat peloteltua.
        Koskee muuten myös julkisia rakennuksia, että sitä kautta on korjausten myötä odotettavissa kovia veroäyrien nostoja.


    • Anonyymi

      Jos ei täytä määräyksiä, asettaa rakennusvalvonta uhkasakon. Uhkasakko kasvaa joka vuosi jos määräyksiä ei edelleenkään täytetä.

      Jos uhkasakkoakaan ei pysty maksamaan, joutuu ulosottoon. Talo ja muu omaisuus lähtee valtiolle ja luottotiedot menevät.

      • Anonyymi

        Suomessa tällaiset asiat vievät vuosia. Oikeuskäsittelyjäkin on ollut jotka ovat kestäneet yli 10 vuotta. Suomi on saanut Eulta sakkoja pitkistä käsittelyajoista enemmän kuin kaikki muut pohjoismaat yhteensä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      143
      6102
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      48
      5894
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      59
      4495
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      70
      4011
    5. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      95
      3577
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3434
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      153
      3301
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1612
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      16
      1383
    Aihe