Eu aikoo pakottaa ..

Anonyymi

....parempaan energiatehokkuuden.
Mitä jos talon omistajalla ei ole yksinkertaisesti rahaa tehdä tätä toimenpidettä?

14

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitten talon omistaja myy talon ja ostaa tilalle vaikka kerrostalohuoneiston.

      Ongelma ratkaistu!

    • Anonyymi

      Uhkasakko jolloin hallitukselle tulee rahaa rakentaa uusia kerrostaloja.

    • Anonyymi

      Mikä toimenpide nyt pitäisi tehdä?

      • Anonyymi

        "Mikä toimenpide nyt pitäisi tehdä?"

        Parantaa sitä energiatehokuutta, rahaa saa pankista....


    • Anonyymi

      Aloitusten tekeminen tai kommentointikaan tästä asiasta ei ole energiatehokasta...

    • Anonyymi

      Kun purkaa talon, ei tälläisiäkään ongelmia tule. Purettuun taloon ei energiaremontteja tarvitse tehdä.

      • Anonyymi

        Kerropa onko se sitten järkevää purkaa reippaasti yli puolet suomen rakennuskannasta jonkin näin mitättömän asian takia? Siinä vasta luontoa kuormitetaankin ja koko Suomi kuin pommitusten jäljiltä kun vähiä poikkeuksia lukuunottamatta kaikki rakennukset maantasalla.


    • Anonyymi

      Pakottiko eu tekemän tämän vedätyksen ?

    • Anonyymi

      EU lähettää rakennusliikkeen tekemään täys remontin halusit tai et. Jos ei oo rahaa niin Italialaiset veronmaksajat maksaa sun puolesta.

    • Anonyymi

      Meinattiin ostaa vanha talo. emme ostaneet, syy, talo ei kelvannut pankille edes osavakuudeksi. syy, talosta puuttui energia merkintä, joten nolla arvoisena arvo nolla.

      Sitten tämä eu,n, direktiivi joka ilmeisemmin tulee voimaa, aiheuttaa sen ettemme enää ole kiinnostuneita taloista, meillä ei ole varaa ostaa vanhaa taloo joka vaati kymppitonnien enrkia remontin kuten eu. direktiivi määärä.

      • Anonyymi

        Sellaista EU-direktiiviä ei ole. Sitä suunnitellaan mutta tuskin toteutuu ja vaikka toteutuisikin niin järkevät ihmiset käyttävät sitä vessapaperina. Se on ainoa oikea käyttömuoto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sellaista EU-direktiiviä ei ole. Sitä suunnitellaan mutta tuskin toteutuu ja vaikka toteutuisikin niin järkevät ihmiset käyttävät sitä vessapaperina. Se on ainoa oikea käyttömuoto.

        Kyllä se tulee, missä lopullisessa muodossa, on avoin. Suomen kannan asiaan ilmoittaa eduskunta kesä- heinäkuussa. Valstioneuvosto on jo käsitellyt asian ja lähettänyt lausunnon eduskunnalle. Julkista asiaa, sen voi lukea kuka tahansa.
        Tosin Suomen kanta on ilmeisen vaativampi kuin komission esittämä, olemmehan mallioppilaita.
        Tämähän ei ole uusi asia, MEPit ja viranomaiset ovat tienneet jo vuosia. Samoin edunvalvonta järjestöt kuten Kiinteistöliitto, Isännöintiliitto ja Omakotitaloliitto.
        Nyt lehdistö esittää raflaavia otsikoita, niin saadaan asukkaat peloteltua.
        Koskee muuten myös julkisia rakennuksia, että sitä kautta on korjausten myötä odotettavissa kovia veroäyrien nostoja.


    • Anonyymi

      Jos ei täytä määräyksiä, asettaa rakennusvalvonta uhkasakon. Uhkasakko kasvaa joka vuosi jos määräyksiä ei edelleenkään täytetä.

      Jos uhkasakkoakaan ei pysty maksamaan, joutuu ulosottoon. Talo ja muu omaisuus lähtee valtiolle ja luottotiedot menevät.

      • Anonyymi

        Suomessa tällaiset asiat vievät vuosia. Oikeuskäsittelyjäkin on ollut jotka ovat kestäneet yli 10 vuotta. Suomi on saanut Eulta sakkoja pitkistä käsittelyajoista enemmän kuin kaikki muut pohjoismaat yhteensä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      241
      4703
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      454
      3364
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2348
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1992
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1253
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      28
      1139
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1073
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      1016
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      956
    Aihe