Kun Putin pääsi Jeltsinin jälkeen valtaan, hän näytteli hyvää miestä. Hän mutrusteli naamaansa ja naureskeli presidentti Haloselle Karjalasta kysyttäessä. Se kaikki oli Putinin teatteria. Pian kuitenkin Venäjän sanavapauteen puututtiin. Se ryöstettiin kansalta.
Teatterin tarkoitus oli rakentaa Putinille vahvavalta-asema. Edessä päin hän näytteli hyvää, mutta salaisesti suunnitteli sotaa. Koska rakenteet olivat kesken, niin hän sopi Medvedevin kanssa tämän tulemisesta Venäjän väliaikaiseksi presidentiksi.
Pääministelinä Putinilla oli aikaa rakentaa omaa imperumia. Kun Medvedev kausi oli presidenttinä ohi, niin Putinilla oli imperiumi valmis. Sen jälkeen Medvedev päätyi pääministeriksi, jossa toimi hetken aikaa. Putin vaihtoi pääministeriä. Medvedevistä tuli pääministeriäkin tärkeämpi turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja. Vastustajansa Putin tapatti tai vangitutti.
Putinin löysi liittolaisia. Näistä ehkä kuuluisin oli Žirinovski, joka tankkasi Putinin päähän lisää Neuvostoliiton imperumin palutusta ja jopa laajennusta. Putin odotti tilaisuutta napata valtioita itselleen. Pian näin kävi. Ukrainassa oli vallassa Janukovits. Kansa oli erittän tyytymätön Janukovitsiin ja tämän veljeilyyn Venäjän kanssa. Nyt Putin huomasi tilaisuutunsa tulleen.
Hän keksi hyökätä Ukrainaan. Janukovitsin alas ajama Ukrainan armeija oli vielä silloin hyvin heikko. Venäjä ujutti salaa joukkojaan Ukrainaan väittäen heitä separatisteiksi. Lisäksi Venäjä solutti Krimille venäläisiä, jotta saataisi väärä kuva todellisuudesta.
Aluksi Putin kielsi osallistuneensa Krimin kaappaamiseen. Lopulta Putin myönsi totuuden. Ukraina heräsi taisteliin, mutta Krimi liitettiin pakolla Venäjään.
Tähän hetkeen.
Usein kerrotaan satuja siitä, että jos Ukraina ei olisi halunnut mennä Natoon, Venäjä ei olisi hyökännyt. Sellainen on täysin huuhaata. Putin kuvitteli, että Ukraina olisi helppo kohde, mutta toisin kävi. Ukrainalaisten urhea vastarinta yllätti Putinin. Putin on sitonut olegargit niin hyvin, että heidän on lähes mahdotonta vastustaa Putinia. Ehkä Putin pääsee kuollessaa Leninin mauseleumiin Leninin viereen. Tai sitten Putin saa oman mauseleuminsa.
Yksi asia on varmaa. Voitonpäivä on Venäjälle tappion päivä. Kansaa ei voi hiljentää. Jossain Venäjän sisällä kytee kapina. On vain ajan kysymys, milloin se syttyy liekkeihin.
Putinin teatteriesitys
Anonyymi
1
195
Vastaukset
- Anonyymi
Putin haluaa jatkaa Stalinin toimia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682570
- 622532
- 681742
- 221536
- 201480
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91420- 151342
- 381203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81147- 251076