Ahvenanmaalla kansa haluaa olla enempi Ruotsiin päin, mutta miksi saaren puolustusta ei anneta ruotsalaisille joilla olisi paremmat edelletykset oleskella Ahvenanmaalla ?
Ruotsin armeija puhuisi samalla äänellä mitä Ahvenanmaan kansalaiset näin heitä suvaittaisiin oleskella aseineen saaren rannoilla ja puolustus olisi näin hoidettu tappiin.
Ahvenanmaan puolustus
9
282
Vastaukset
- Anonyymi
Ahvenanmaalaiset Miehet ei halua edes suorittaa Varusmiespalvelusta.
Miten niillä on edes haluakaan puolustaa Ahvenanmaan aluetta.
Ilmeisesti ne pötkii heti Ruotsiin pakoon, jos sota syttyisi.
Onko tu sakki tosiaan noin saamatonta Vetelys Porukkaa.
Oottavat että muut puolustaa heitä ja itse ei tarvi tehdä mitään. - Anonyymi
Turkin Erdogan sanoo oikeaa asiaa, että Ruotsi on EU:n vaarallisin terroristimaa eikä siten Natoon ole mitään mahdollisuutta liittyä.
Suomi tämä hölmölämme on vielä matkalla tuohon naapuri Ruotsin tilanteeseen, mutta viherpunikit hoitavat asiat nopeasti lisää terroristeja haalitaan maahamme.
Ahvenanmaa on lähellä Ruotsia ja terroristit saattavat vallata saaren helposti eikä silloin vanhat säädökset merkkaa yhtään mitään.- Anonyymi
Osaako joku selittää miten Ruotsi on joutunut tuohon terroristien valtaan ja siitä on tullut EU:n vaarallisin valtio ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osaako joku selittää miten Ruotsi on joutunut tuohon terroristien valtaan ja siitä on tullut EU:n vaarallisin valtio ?
Ruotsissa on paljon apinarokkoa mikä on tyypillinen tauti tummien kansalaisten joukoissa.
Miksi rokon annetaan vapaasti levitä, kun Ruotsi voitaisiin eristää muusta maailmasta ?
- Anonyymi
Nyt ilmoitatte itse siellä, että lopetatte sen puolustusasioiden kanssa pelleilyn ja alatte noudattaa samaa käytäntöä kuin on mannersuomessa!
Muuten olette turvallisuusuhka koko Suomelle!!!- Anonyymi
Just! Dragsvikissä voi surorittaa ruotsin kielellä asepalveluksen! Ainoa peruste aikoinaan oli juuri tämä kieliongelma! Mars Dragsvikiin!
- Anonyymi
Anna minun nauraa,siis Ruotsin armeija....siis mikä armeija?Vieläköhän he käyttävät hiusverkkoja suojatakseen nutturansa,siis miehet?
- Anonyymi
Ruotsi käy jo omaa sotaansa, kun siellä terroristit mellakoi päivittäin ja aseet laulaa kuin Mogadishussa. Turkki ei halua terroristien hyysäreitä Natoon ja siinä he ovat oikeassa.
Suomessa viherpunikit on haalineet tänne valtavasti terroristeja ja siitä saamme nyt nauttia.
Nato jää haaveiksi eikä koskaan hölmöläämme hyväksytä tuohon liittoumaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruotsi käy jo omaa sotaansa, kun siellä terroristit mellakoi päivittäin ja aseet laulaa kuin Mogadishussa. Turkki ei halua terroristien hyysäreitä Natoon ja siinä he ovat oikeassa.
Suomessa viherpunikit on haalineet tänne valtavasti terroristeja ja siitä saamme nyt nauttia.
Nato jää haaveiksi eikä koskaan hölmöläämme hyväksytä tuohon liittoumaan.No ei nyt sentään noin!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä6712030Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san675109Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2983136Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1963059- 1372220
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo221437Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en301428- 1021382
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri49135140 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.2321326