Koulukiusattu Patrick joutui maksamaan itsensä puolustamisesta 20 000 euroa

Anonyymi

Lähde Seiska: "Suomalainen oikeusjärjestelmä antaa välillä tuomioita, jotka eivät välttämättä mahdu kansalaisen oikeustajuun. Itä-Uudenmaan käräjäoikeus antoi yhden tällaisen tuomion helmikuussa 2021."

https://www.seiska.fi/Rikos/Koulukiusattu-Patrick-joutui-maksamaan-itsensa-puolustamisesta-20-000-euroa-Kiusaaja-oli

Kun luin tuon jutun ja katsoin videon, niin en ymmärrä miten oikeuslaitos antoi noin käsittämättömän epäoikeudenmukaisen tuomion. Kiusaaja sai ison rahallisen korvauksen, vaikka oli koko ajan agressiivinen kiusattua kohtaan. Itsensä puolustaminen on suomessa näköjään kiellettyä.

4

256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa oikeuslaitos olla lähinnä täynnä näitä entisiä koulukiusaajia. Ainakin ne jotka tuomareiksi päätyvät.

      Toivottavasti Joku voisi "lipsauttaa" oikeudenmukaisuuden hengessä tämän riitaa haastavan sekopään nimen julki.

      • Anonyymi

        Koulukiusatun puolustautuminen menivät yli sen minkä laki sallii, meni ns. ´överiksi´.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koulukiusatun puolustautuminen menivät yli sen minkä laki sallii, meni ns. ´överiksi´.

        Videosta käy ilmi, että koulukiusaaja käy koko ajan päälle, eikä halua lopettaa. Kiusattu puolustautuu aina kun on pakko. Outoa että molemmat lyövät toisiaa yhtä paljon, mutta kovemman rangaistuksen saa se, jonka kimppuun käytiin aluksi ja koko tappelun ajan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Videosta käy ilmi, että koulukiusaaja käy koko ajan päälle, eikä halua lopettaa. Kiusattu puolustautuu aina kun on pakko. Outoa että molemmat lyövät toisiaa yhtä paljon, mutta kovemman rangaistuksen saa se, jonka kimppuun käytiin aluksi ja koko tappelun ajan.

        Kiusattu antaa kiusaajalle kaksi kertaa kunnon selkäsaunan. Toisessa selkäsaunassa kiusaajalta lähtee taju. Laki ei tällaista salli. Se sallii vain puolustautumisen. Tuomio tuli hätävarjelun liioitteluna tehdystä törkeästä pahoinpitelystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe