Tämän päivän nuoriso

Anonyymi

5

134

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedä onko fiksumpia, luettu tieto lukemalla saatu, osaaminen on opittua kuten ennen.

      Saarikivi maahanmuuttajista he ovat jo täällä, niin ovat ja pysyvästi, maahanmuuttaja nuorissa on tulevaisuutemme enemmän kuin uskomme.

    • Anonyymi

      "Suomessahan on näitä niin sanottuja kansainvälisiä kouluja hienoilla alueilla.
      Niissä käy hyväosaisten lapsia, joita opetetaan englanniksi.

      Samaan aikaan Itä-Helsingin lähiöiden lapsilla huonomaiseissa “maahanmuuttajakouluissa” on whatsappin napin painalluksella
      v a l m i i t verkostot maissa,
      joihin S u o m e n bisnes halajaa – arabimaissa, Kiinassa (!!!)

      Mikä voisi olla kansainvälisempää? Missä näissä kouluissa onkaan ongelma?"

      Kouluissa ei ole mitään ongelma.
      Ongelma on se, suomalaiset on tolloja ja jotkut rasisteja.
      Olemassaolevat voimavarat jää käyttämättä.

    • Anonyymi

      En avaa linkkejä niin en ihan tiedä mitä ajat takaa kun et selitä. Mutta valveutuneisuudesta. Toisissa asioissa on ja toisissa ei. Oma nuoruuteni lähtee mieluummin 60-luvun alusta kuin 50-luvulta, jolloin oli lapsuus.
      Käytännön asioissa olin valveutunut, omasin omavaraisuustalouden metkut, jotka vielä saattavat tulla arvoon arvaamattomaan. Käsityöt, ruoanlaitot, itikoiden tillaamiset ja yhteiskunnallisia asioitakin seurasin lukemalla sanoma- ja paikallislehteä.
      Tietotekniikkaa en tietenkään hallinnut kun sitä ei ollut mutta lehtiin kirjoittelin kuulakärkikynällä ruutupaperille ja lähetin postissa. Opiskelin keskivertotasoa sen ajan nuorista.
      Mutta kyllä, tuntemani nuoret ovat tänä päivänä fiksuja. En hetkeäkään epäile etteivätkö he opi ja sopeudu ajan tuomiin velvoitteisiin ja vaatimuksiin. Pääasiassa hyvää ainesta. Vastasiko yhtään mitä odotit linkkiä avaamatta.

    • Anonyymi

      Kyllä mailma on täynnä fiksuja nuoria ja Suomi myös. Ihan fiksuja nuoria oli myös omat lapseni ja viksumpia nyt kun toinen maailmalla 46vuotiaana perhensä kanssa ja toinen tulee 50v.Keski-suomessa. Kuin heidän jälkipolvi.Koulutautuneita ja osa koulutautuu. 50-Luvulla syntyneillä kaikilla vaan ei olut mahdolisuus koulutautua. Olen syntynyt 1953 .Isäni ainoa huoltaja pääkaupunki setu ja kuoli 69 vuotiaana.Miinun tytön olessa siloin 11 vuotta.Perikunan talossa asutin 2 vuottako ,kun mytiin.Lastenkoti ja sietä toisten nurkin asumaan pienen perintö rahan turvin.Jota en koskaan nähnyt .Meni elatukseeni .Sitä huolimatta että pakotetin kansa-kansaliskoulun jälken töihin ja sitä maksu perhesen jossa asuin .ravinto,puhtaus,ruoka lisäksi,ilman omaa huonetta . Heitivät ulos kun perintö rahani loppu.17 vuotias oli.Oneksi pääsin toisen sukulaisen kotiin siskoni. Helpoa ei siis ollut opiskella jos ei oikea perhe ollut 60 luku.Ei samoja yhteiskunan etuja tukija.Ihmiset todella elätivät itsensä kuin viellä 70 ja 80 luku työllä.Ilman tuki vidakoita.Taisi nuo tuet, tukeminen ihmisille tulla vasta 90 luvun lopullako? Jep joo.Koultautkaa,nautikaa elämästä .Koulutus on parempaan tulevaisuuten portti. mutsi 69 vuotias.itäHelsingistä

    • Anonyymi

      Nii viha ja rasismi ei auta sopeutumista päinvastoin, maahanmuuttajat toisessa polvessa , heillä paremmat valmiudet tulla osaksi yhteiskuntaa.
      Suomen kannattaa ottaa oppia muista länsimaista ettei tule maahanmuuttaja lähijöitä, meillä on mahdollisuus vielä tässä vaiheessa.
      Pitkällä tähtäimellä maahanmuuttajien määrä kasvaa.

      Kuka olisi uskonut 50-luvulla mitä kaikkea siirtyminen kaupunki yhteikuntaan, väestörakenteen muuttuminen, se on johtanut maahanmuuttoon ilman turvapaikanhakijoitakin, joiden osuus on vähäinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      101
      1752
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      59
      792
    3. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      755
    4. 43
      714
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      126
      669
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      44
      551
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      33
      508
    8. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      29
      459
    9. Martinan naama Seiskan kannessa

      Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      442
    10. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      58
      436
    Aihe