Loviisanleivos-kilpailu lähestyy ja tuomaristo on nyt nimetty. Haasta kaikki innokkaat leipurit osallistumaan ja ilmoittaudu viimeistään 9.5.!
Vastaukset 17
- Anonyymi
Kilpailun voittaa Kuningattarenrannan pannukakku!
- Anonyymi
Kuningattarenrannan rojalistinen mutakakku
Valmistusohje ja ainesosat
- Valmistusohjetta noudatetaan kustannusten säästämiseksi vain tarkoituksenmukaisilta osiltaan
- Kakun valmistuskustannukset ovat osa salaista reseptiä, jota ei julkaista
- Kakun valmistus rahoitetaan lainalla eli osamaksulla, jota vuosittain lyhennetään veronmaksajien toimesta
- Aimo annos vanhoja ruoppausmassoja ja jätemaita, joita vatkataan ja käännetään
- Tuhdisti sideaineita ja sementtiä
- Kuorrutetaan hiekalla ja ripauksella louhetta, joita kaulitaan täryjyrällä
- Lopuksi mutakakkua stabiloidaan paaluilla
- Reseptin kehittely alkoi konsulttien avustuksella loppuvuodesta 2017 ja itse kakkua paistetaan vuositolkulla
Ja kas. Mutakakku on valmis ja Lovisa on saatu päättävien herkkusuiden toimesta kartalle. Lasku tästä kaikkien aikojen kalleimmasta kakusta lähetetään veronmaksajille.
Helppoa kuin asuntomessujen teko! - Anonyymi
Voittajan valinta
Maun ja ulkonäön lisäksi arvioinnissa painotetaan seuraavia seikkoja:
- Leivos sopii sekä ammattilais- että kotileipureiden leivottavaksi.
- Leivos saa olla ”kuningatarmainen”.
- Leivos saa viitata Loviisan historiaan.
- Paikallisista raaka-aineista ja yhteyksistä Loviisaan sekä kauden (elokuun loppu) raaka-aineista saa lisäpisteitä.
Muunneltavuudesta eri ruokavalioihin sopivaksi saa lisäpisteitä.
Kuningattarenrannan mutakakku täyttää vaatimukset. Se on valmistettu paikallisista ruoppausmassoista ja jätemaasta. Se on harrastelijoiden ideoima ja toteuttama. Kakku on kuningatarmainen ja muunneltavissa eri asumismuotoihin, koska se on nautittavissa maalla sekä kelluvien rakenteiden päällä. - Anonyymi
Ärjyillä kemiallisilla lisäaineilla ryyditetty Alfa- korvapuusti on myös kilpailussa kovaa valuuttaa!
- Anonyymi
Ei saa unohtaa bisnesenkelin limettileivosta!
- Anonyymi
Se leivos on ällöttävän äitelä ja vain omahyväisen leipojansa mielestä hyvä.
- Anonyymi
Messujen avajaisiin valmistaudutaan jo täydellä tohinalla.
Huhujen mukaan Silvian kakun terästetty resepti on tilattu hoviravintoloitsijalta siinä toivossa, että messut julistaisi avatuksi Ruotsin maalta tuleva prinsessa. Onnistuneella reseptillä ja makoisalla kakulla kuitataan vuosien vuokrarästit. Jos siniveristä ei paikalle saada, niin korvikkeena feikkikuningas saapuu vanhaan malliin yhden hevosen kärryillä arvovieraaksi messujen avajaisiin. Vahvistamattomien tietojen mukaan kärryihin ruuvattaisiin kiinni direktöörin sukuvaakuna hallintoalamaisten ihmeteltäväksi ja porvariston hillityn charmin korostamiseksi.- Anonyymi
Kuningas saapuu Loviisaan 2.-3.7.2022. Kaikki katsomaan messujen avajaisten kenraaliharjoitusta, jota kulisseista johtaa alikessu.
- Anonyymi
Ainoa leivos joka takuulla valmistuu messujen kunniaksi on kaupungin iso velkakakku, josta riittää veronmaksajille mutusteltavaa vuosikymmeniksi eteenpäin!
- Anonyymi
Proxy... T: PH
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Proxy... T: PH
Foxy....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Foxy....
Foxy Lady sounds good
- Anonyymi
Joku raikas limetti minileivos
- Anonyymi
Olisi kiva sitten nähdä niitä kilpailuun osallistuneiden leivoksia ohjeineen kuvina jossain.
- Anonyymi
Ole huoletta. Leivokset saavat runsaasti palstatilaa paikallisissa lehdissä ja kaupungin sivuilla, joissa muutenkin jonninjoutava hömppä on aina ykkösuutinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ole huoletta. Leivokset saavat runsaasti palstatilaa paikallisissa lehdissä ja kaupungin sivuilla, joissa muutenkin jonninjoutava hömppä on aina ykkösuutinen.
Olit oikeassa. Sunnuntain lehdessä on juttu Loviisanleivos- finalisteista ja kuva ilmeisestä päätoimittajan suosikista Raatihuoneen leivoksesta!
- Anonyymi
Hankala syötävä se vaaleanpunainen herkku.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,961722Olet lihonut kuin pullataikina
Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?851419- 811385
- 65955
Kyllä on ihmisillä paha olla
Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan164915Mustikanpoimintaa
Raskasta ja hidasta hommaa on vaikka kyllä pääsisi ihan hyville tuntipalkoille jos ämpärin tunnissa ehtisi hyvältä paika93874Festivaaliko?
Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl45847- 58750
Mies viimeinen viestisi..
Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon133709Ammoniakkivuoto
Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu21675