Se ei sinne kuulu ja sen pitäisi olla selvää kaikille jotka niitä rakastavat.
Asuin naperona Espoon Brobackassa. Vieressä virtasi pieni joki Espoon Pitkäjärveen.
Usein kesäaamuisin punavalkoinen kattimme tuli sänkyyni kiehnaamaan pyytäen minua onkimaan. Kello oli usein neljä- viisi.
Siitä sitten marssimme onkipaikkaamme parin sadan metrin päähän.
Muistelen vieläkin niitä onnen hetkiä. Siinä istuimme joentörmällä, Aurinko oli juuri noussut ja vallitsi täydellinen hiljaisuus kun molemmat tuijotimme ongen kohoa.
Tuollaisista hetkistä ei kaupunkissa pääse koskaan nauttimaan. Ajatelkaapa sitä!
Kissan pito kaupunkiasunnossa on kiellettävä!
3
135
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pääse ihminenkään nauttimaan. Kaupunki tumpataan täyteen kalliita, ahtaita betonihökkeleitä maisemaa rumentamaan, puistoalueita pienentämään ja ruuhkia aiheuttamaan. Tylsää, masentavaa on näköalattomuus mikä vain pahenee kun raha ratkaisee. Luontoalueet ovat muutenkin jyrätty "kehityksen" tieltä tehokkaasti. Syrjemmällä asuminen ois vaikeaa käytännön asioiden takia koska kaikki tarvittava on kaukana.
Joskus olen miettinyt samaa että kissat saattais kaivata enemmän mutta uskon että kissa voi viettää aivan hyvää elämää kotikissanakin jos ei aivan pieni koppi ole tilana koska ei tiedä paremmasta. Virikkeitä, ehkä hihnassa ulkoilua ja hyvää huolenpitoa.
Nykyisin kissan ulkonapito olisi mahdotonta monesta eri syystä mutta ajat ovat muuttuneet. Ennen se oli aivan tavallista että kissat meni ja tuli kuinka tahtoivat. - Anonyymi
Anteeksi. Käytän ihan pitkän kaavan kautta kissaani ulkoilemassa useasti viikossa. Ei maallakaan kissa saa vapaana eli heitteillä kuljeksia!Omistajansa pihapiirissä se saa lain mukaan valvottuna olla vapaana.
Tietääkseni kaupungissa kissan pitoa ei ole lailla rajoitettu.Kiitoksia hienoista ajatelmista.
Tämä Brobackan punavalkoinen kissamme oli hauska tapaus. Vieressä oli paikallisen "paronin"omistama navetta muutamine lehmineen.
Aamuisen onkihetkemme jälkeen se kuuli karjakon sinkkiämpärien kolinaa ja sinne.
Kala-aterian jälkeen maistui lämmin lehmänmaito.
Jo vain katti kehräsi onnesta että tupamme raikui. Uskon että tuonkaltainen elämä on sitä oikeaa kissan elämää.
Iän mukanaan tuomat nostalgiat hieman pehmentävät tämän paskamaailman tölväisyjä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772547Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki82302Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562100- 1072031
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702014Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la621347- 1251175
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241087- 55968
