Auttakaa, onko tämä perheväkivaltaa ja pitääkö minun hankkia apua?

Anonyymi

Eli siis oon 13, kohta 14-vuotias tyttö ja veljeni täyttää tänä vuonna 16. Aina välillä se lyö, raapii, kuristaa mua yms. Se myös loukkaa sanoilla esim. itsekäs paska, narsisti, huora, lutka, kusipää yms. Melkee joka kerta kun käy päälle nii kerron siitä Äitille mutta ei se siihen mitenkää reagoi. Kerran oli niska verillä sen jälkee ku oli kuristanut mua. Tänäänki se kuristi löi ja haukku mua ihan kunolla, eikä lopettanu vaikka käskin moneen kertaan. Ja toki välillä meille tulee riitoja, niin että se ärsyyntyy jostain mitä tein, mutta yleensä se käy päälle ilman syytä. Yritän joskus pistää vastaan mutta siltä löytyy sen vertan enemmän voimaa ettei se onnistu. Se on muutenki ihan hullu ku sille päälle sattuu, nauraa sellasella vitun pelottavalla naurulla ja tulee suoraan mua kohti ja käy päälle. Tata on jatkunu ehkä nyt vähän alle vuoden. Mutta eihän se aina mua hakkaa mutta sille päälle kun sattuu mikä on aika usein. Faijalle en voi puhua kun mun veli käyttäyy ihan normaalisti kun se on lähellä nii eihän faija sitä tietenkää usko. Välillä ollaan mun veljen kanssa sovussakin mutta näitä väkivalta kohtauksia sattuu vähän väliä. En haluis mitään ongelmia mun veljelle mutta jos tää jatkuu nii en enää tunne oloani turvalliseks ja mua pelottaa sitten kokoajan. Ajattelin että laitan äitille viestiä ku oon nyt mun faijalla mutta mitä ajattelette, kannaattaako Vai ylireagoinko??? Vai mitä mun pitäis asialle tehdä? Auttakaa.

2

1051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et todellakaan ylireagoi! Tuohon on jonkun puututtava, tuo on vakavaa väkivaltaa. Kukaan ei anstaitse tuollaista.
      Nyt olisi aika kertoa jollekin luotettavalle aikuiselle piittaamatta siitä joutuuko veljesi ongelmiin. V*tut siitä. Kyse voi olla hengestäsi jos veljesi mm. kuristaa sinua.
      Äitisi pitäisi todellakin puuttua! Ehkä hän ei tiedä kaikkea? Kerro hänelle kaikki, ja myös isällesi, jos he eivät usko, kerrot vaikka opettajalle tai terveydenhoitajalle tai kuraattorille koulussasi tai kelle vaan, mutta jonkun on pakko saada tietää!
      Otat vaikka kuvat vammoistasi väkivallan jäljiltä.
      Et tiedäkään mitä veljellesi tekisin jos tulisi kadulla vastaan. Et ansaitse tuollaista, tuon täytyy loppua.
      Äläkä huoli veljestäsi, hänellä ei ole kaikki kunnossa. Hän tarvii hoitoa, siksi kerro! Hän voi olla vaaraksi myös muille.

    • Anonyymi

      Kerrot isällesi ja sano että olet äidille jo kertonut mutta hän ei välitä. Tuommoisen pitää loppua veljesi ei kohtele sinua oikein.
      Äitisi myös kohtelee sinua huonosti koska ei välitä siitä miten veli sinua kohtelee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      55
      8719
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      302
      6570
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5897
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3790
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3193
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3099
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      151
      1833
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1746
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1438
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1186
    Aihe