Vaihdevuodet

Anonyymi

Olemme mieheni kanssa olleet yhdessä 32 vuotta.
En koskaan aijemmin ole ollut mustasukkainen ja olen luottanut mieheeni ihan täysillä ja 100%,mutta nyt se iski kuin salama. Kyseistä salamaa on kestänyt kuukauden verran ja olo kamala. Ikäänkuin olisin ihan varma että mies pettää minua. Tunnen vainoharhaiseksi itseni ja tärähtäneeksi.
Voisiko kyseinen tunne.johtua vaihevuosista? Onko muilla samansuuntaisia kokemuksia?

5

964

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kokemusta vaikka vaihdevuodet eivät vielä ole muutoin oireilleet olen 49 v. ja yhdessä miehen kanssa on oltu myös yli 30v. Voin myös allekirjoittaa, että se tunne on todella kamalan raastava ja aiheuttanut pahimmillaan ainakin meillä jopa pientä molemmin puolista mökötystä.
      Kun se mustasukkaisuuden tunne iskee, niin siihen ei paljoa tarvita. Riittää jos mies vaikka kauppa reisulla nyökkää tervehdyksen ja hymyilee jollekin sellaiselle naiselle jota minä en tunne, niin jopa sitä heti kohta alkaa itse miettiä, että totakohan se käy salaa panemassa?

      Sitten se vaan jää vaivaamaan ja vaikka kuinka yrittää hillitä itseään, niin myöhemmin jossain vaiheessa sitä saattaakin kysyä töksäyttää mieheltä, että mistä se tuonkin naikkosen tunsi ja kun mies asiallisesti vastaa, niin itse vaan alkaa jankata eikä usko. Järjellä ajatellen kuitenkaan mitään järkevää syytä noille ei omille luuloille ole ja syvällä sydämessään tietää, että totta se puhuu eikä minua ole pettämässä.

      • Anonyymi

        Sama, allekirjoitan.


    • Anonyymi

      Voisko johtuu että vanhenet ja pelkäät että miehesi kattelee nuorempia naisia ja sinä olet rupsahtamassa?

      • Anonyymi

        Ja ne meidän miehetkö ei muka vanhene? Mitä se "sen" pehmeneminen miehillä muuta on kuin vanhenemista, mutta silti me vaimot ollaan ukoistamme mustasukkaisia vaikka jo vähän lerppunakin.


    • Anonyymi

      koronapiikin jälkeen alkoi tuon tapaiset oireet .
      Mitäköhän se piikki oikein sisältääkään.
      Jotain outoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      81
      1224
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      30
      904
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      765
    4. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      619
    5. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      597
    6. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      181
      572
    7. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      570
    8. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      123
      550
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      28
      478
    10. On ollut syyllinen olo viime päivinä

      Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si
      Ikävä
      23
      460
    Aihe