Vaihdevuodet

Anonyymi

Olemme mieheni kanssa olleet yhdessä 32 vuotta.
En koskaan aijemmin ole ollut mustasukkainen ja olen luottanut mieheeni ihan täysillä ja 100%,mutta nyt se iski kuin salama. Kyseistä salamaa on kestänyt kuukauden verran ja olo kamala. Ikäänkuin olisin ihan varma että mies pettää minua. Tunnen vainoharhaiseksi itseni ja tärähtäneeksi.
Voisiko kyseinen tunne.johtua vaihevuosista? Onko muilla samansuuntaisia kokemuksia?

5

964

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On kokemusta vaikka vaihdevuodet eivät vielä ole muutoin oireilleet olen 49 v. ja yhdessä miehen kanssa on oltu myös yli 30v. Voin myös allekirjoittaa, että se tunne on todella kamalan raastava ja aiheuttanut pahimmillaan ainakin meillä jopa pientä molemmin puolista mökötystä.
      Kun se mustasukkaisuuden tunne iskee, niin siihen ei paljoa tarvita. Riittää jos mies vaikka kauppa reisulla nyökkää tervehdyksen ja hymyilee jollekin sellaiselle naiselle jota minä en tunne, niin jopa sitä heti kohta alkaa itse miettiä, että totakohan se käy salaa panemassa?

      Sitten se vaan jää vaivaamaan ja vaikka kuinka yrittää hillitä itseään, niin myöhemmin jossain vaiheessa sitä saattaakin kysyä töksäyttää mieheltä, että mistä se tuonkin naikkosen tunsi ja kun mies asiallisesti vastaa, niin itse vaan alkaa jankata eikä usko. Järjellä ajatellen kuitenkaan mitään järkevää syytä noille ei omille luuloille ole ja syvällä sydämessään tietää, että totta se puhuu eikä minua ole pettämässä.

      • Anonyymi

        Sama, allekirjoitan.


    • Anonyymi

      Voisko johtuu että vanhenet ja pelkäät että miehesi kattelee nuorempia naisia ja sinä olet rupsahtamassa?

      • Anonyymi

        Ja ne meidän miehetkö ei muka vanhene? Mitä se "sen" pehmeneminen miehillä muuta on kuin vanhenemista, mutta silti me vaimot ollaan ukoistamme mustasukkaisia vaikka jo vähän lerppunakin.


    • Anonyymi

      koronapiikin jälkeen alkoi tuon tapaiset oireet .
      Mitäköhän se piikki oikein sisältääkään.
      Jotain outoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      147
      1013
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      112
      960
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      758
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      547
    5. 42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      491
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      463
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      427
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      411
    10. Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt
      Maailman menoa
      157
      375
    Aihe