Venäjän upseerit kieltäytyvät

Anonyymi

UutisetUlkomaat
Hurja väite: Osa Venäjän upseereista on kieltäytynyt tottelemasta käskyjä – IL seuraa sotaa
Iltalehti seuraa Ukrainan sodan tapahtumia hetki hetkeltä.

6

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joop.

      Voi olla totta, tai sitten pelkkää propagandaa. Kovasti esillä venäjän propaganda, venäjän kybersodankäynti, venäjän faktojen vääristelyt jne. Kovin paljon venäjän sotatoimia morkattu ja niille naureskeltu. Varmaankin totta niissäkin jutuissa, oletan paljonkin.

      Pitäis vaan hokata, met suomessakin ollaan keskellä venäjän vastapuolen, siis lännen propagandakoneistoa. Huvittanut verkkosanomat, etusivu päivästä toiseen juttuja venäjän kehnoista panssareista, venäjän kehnosta taistelumoraalista, juttuja venäläissotilaitten ryöstöistä, raiskauksista. Ihan kaikkea mahdollista venäläisvastaista. Tässäpä tämä ongelma, ei länsi toimi paloa erilailla, kuin venäjä. Käydään armotonta propaganda kampanjaa, jolla lähinnä kannustaa omia kansalaisi venäläisvastaisuuteen ja tietyllä tavalla yhdistää kansoja ja kansakuntia yhteistä vihollista vastaan.

      Siis täysin samaa hommaa, mitä itänaapuri tekee. Huomattava, ei kummankaan puolen toiminta vaikuta vastaosapuoleen oikein mitään.

      Kyllä mäkin uskon, ei venäjän asevoimat ole niin tehokkaat, kuin on annettu ymmärtää ja ihan varmasti sodassa on tehty hirveyksiä. Mutta asennetta ei saa päästää liian pitkälle. Missähän maassa se olikin venäjän suurlähettiläs sotkettu tekoverellä jne. Ja on suomessakin ollut törkeyksiä. Viimeks oli turun seudulla töhritty neuvostoliittolaisten hautausmaata. Venäjän suurlähetystön edessä ollut mielenosoitusten lisäksi sotekmistaj jotain performancja myös. Putinia pilkataan netissä ja taas kerrotaan ryssävitsejä ja ryssitellään. Russofobia on totta, kyllä sitä alkaa esiintymään.

      Huomonpi homma. Ekaks se on täsmälleen samaa skeidaa, mitä itänaapurikin tekee. Toisekseen se syyllistää tavallisia ihmisiä, hox. suomessa paljon venäläisperäistä väestöä. Eikä ole hyvä antaa venäjän propaganda osastolle aseita käteen, sillä kaikki venäjään kohdistuvat huliganismit on selkeitä todisteita suomen russofobiasta. Pitääpi muistaa, suomi koittaa liittyä nyt natoon ja tilanne alkaa kiristymään muutenkin.

      Mun käsitys on, toi sota ei heti lopu ja se tosiaan muutti geopoliittisia systeemeitä pysyvästi. Tässä pitää kuitenkin muistaa, venäjä on kuitenkin iso maa, ydinasevalta ja suomen naapuri. Ja tulee olemaan suomen naapuri. Tai sitten met jotenkin liitytään siihen. En usko oikein kenenkään suosivan jälkimmäistä vaihtoehtoa.

      Joka tapauksessa, kandee ottaa huomioon, samalla lailla suomessakin tehdään propagandaa ja tiedotusvälineet tietenkin tekevät sitä minkä kerkiävät. Mun mielestä ois hyvä kuitenkin koittaa pysyä maltillisena ja myös miettiä, paljonko meillä liikkuvasta jutusta on pelkkää trollausta ja tavallaan riidan kylvämistäkin. En kannata suomettumistakaan, mutta hieman hillitympää meininkiä. Tämän natojutun takia voi olla vielä kovat paikat edessä.

      =DW=

      • Anonyymi

        On nähty videoita jossa Venäjän joukot tappelevat nyrkein keskenään. On epäilty liittyvä käskyjen noudattamattomuuteen.


    • Anonyymi

      Venäläiset upseerit ovat tajunneet että putin on hullu, mielisairas,
      niille on paljastunu puttinin älyttömyys ja valheet,
      siksi eivät halua sotaa, ne ovat vielä tervejärkisiä tajuavat että on hulluutta riehua ja tuhota naapurimaita,
      ja tappaa viattoimia siviilejä,

    • Anonyymi

      Hitleriä ihannoitiin saksassa, lännessä kauhisteltiin silloinkin eikä Stalin poikennu oman kansan keskuudessa.

      Lännessä äärioikeisto on voimissaan sen todisti Trumppi kannattajineen, suomessa eräs puolue ei suvainnu Trumpin arvostelemista.

      Putin painii omassa sarjassa.

    • Anonyymi

      Venäjällä on poltettu kutsuntapaikkoja. On ehkä pelko, että joutuu heti
      kutsunnoista rintamalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      196
      11801
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6216
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5146
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      43
      4902
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4480
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4383
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3865
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3353
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      51
      1877
    Aihe