Heippa,
Olen lukion ensimmäistä vuotta lopetteleva nuori, joka pohtii, mitä sitä elämällään haluaisi. Meidän koulussa opot toivovat meidän jo miettivän "alustavia" jatko-opintosuunnitelmia korkeakouluihin. Minulla on sellainen ongelma, että olen kiinnostunut monesta eri asiasta ja haluaisin myös edetä tulevaisuuden urallani pitkälle.
Olen pohtinut, että kirjoittaisin seuraavat aineet:
- äidinkieli (suomi)
- englanti (pitkä)
- matematiikka (lyhyt)
- historia
- psykologia
Olen myös tutkinut erilaisia yliopisto- ja amk-koulutuksia ja tehnyt kaikenlaisia "Mikä minusta tulee isona?" -testejä.
Näitä korkeakoulualoja olen pohtinut, että voisi kiinnostaa:
- kauppatieteet (yliopisto)
- oikeustieteet (yliopisto)
- psykologia (yliopisto)
- tietojenkäsittelytiede (yliopisto)
- tuotantotalouden ins. (amk)
- tietotekniikan ins. (amk)
- tradenomi (amk)
- lääketieteellinen (yliopisto)
- farmasia (yliopisto)
Tiedän, että kohdallani on hieman aikaista miettiä tällaista, mutta hieman häiritsee pään sisällä ajatus, ettei ole tarkkaa suunnitelmaa/tavoitetta.
Toivoisin vinkkejä, siitä, miten on saanut selville, mitä haluaa tehdä. Miten on päättänyt mitä haluaa opiskella ja mitä aloja mahdollisesti kannattaa välttää (jos on uhka kadota esim. seuraavan 20 vuoden kuluttua)
Mitä opiskelemaan
Anonyymi
1
241
Vastaukset
- Anonyymi
Minulle oli aikoinaan koulumenestyksen perusteella selvää, mihin suuntaan. Olin erittäin hyvä kielissä ja syvästi kiinnostunut kielten maailmasta. Siis yliopistoon kielten pariin, se oli ja on edelleen juuri minun alani.
Sinun kirjoituskuviosi perusteella lääketieteen ja farmasian voit unohtaa, samoin tekniset alat. Lähinnä tulevat kysymykseen oikeustiede, kauppatieteet ja tradenomi. Psykologiaa opiskelemaan on erittäin vaikea päästä, vaikka se kiinnostaisi miten paljon hyvänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1238679Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735184Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras253462- 362394
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1261672- 601599
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1821436Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381377Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi601129- 221070