Heippa,
Olen lukion ensimmäistä vuotta lopetteleva nuori, joka pohtii, mitä sitä elämällään haluaisi. Meidän koulussa opot toivovat meidän jo miettivän "alustavia" jatko-opintosuunnitelmia korkeakouluihin. Minulla on sellainen ongelma, että olen kiinnostunut monesta eri asiasta ja haluaisin myös edetä tulevaisuuden urallani pitkälle.
Olen pohtinut, että kirjoittaisin seuraavat aineet:
- äidinkieli (suomi)
- englanti (pitkä)
- matematiikka (lyhyt)
- historia
- psykologia
Olen myös tutkinut erilaisia yliopisto- ja amk-koulutuksia ja tehnyt kaikenlaisia "Mikä minusta tulee isona?" -testejä.
Näitä korkeakoulualoja olen pohtinut, että voisi kiinnostaa:
- kauppatieteet (yliopisto)
- oikeustieteet (yliopisto)
- psykologia (yliopisto)
- tietojenkäsittelytiede (yliopisto)
- tuotantotalouden ins. (amk)
- tietotekniikan ins. (amk)
- tradenomi (amk)
- lääketieteellinen (yliopisto)
- farmasia (yliopisto)
Tiedän, että kohdallani on hieman aikaista miettiä tällaista, mutta hieman häiritsee pään sisällä ajatus, ettei ole tarkkaa suunnitelmaa/tavoitetta.
Toivoisin vinkkejä, siitä, miten on saanut selville, mitä haluaa tehdä. Miten on päättänyt mitä haluaa opiskella ja mitä aloja mahdollisesti kannattaa välttää (jos on uhka kadota esim. seuraavan 20 vuoden kuluttua)
Mitä opiskelemaan
Anonyymi
1
264
Vastaukset
- Anonyymi
Minulle oli aikoinaan koulumenestyksen perusteella selvää, mihin suuntaan. Olin erittäin hyvä kielissä ja syvästi kiinnostunut kielten maailmasta. Siis yliopistoon kielten pariin, se oli ja on edelleen juuri minun alani.
Sinun kirjoituskuviosi perusteella lääketieteen ja farmasian voit unohtaa, samoin tekniset alat. Lähinnä tulevat kysymykseen oikeustiede, kauppatieteet ja tradenomi. Psykologiaa opiskelemaan on erittäin vaikea päästä, vaikka se kiinnostaisi miten paljon hyvänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3238991Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835548Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3245032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703490Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32942Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal572329Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42302Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72228- 1132186
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402083