Mitä opiskelemaan

Anonyymi

Heippa,

Olen lukion ensimmäistä vuotta lopetteleva nuori, joka pohtii, mitä sitä elämällään haluaisi. Meidän koulussa opot toivovat meidän jo miettivän "alustavia" jatko-opintosuunnitelmia korkeakouluihin. Minulla on sellainen ongelma, että olen kiinnostunut monesta eri asiasta ja haluaisin myös edetä tulevaisuuden urallani pitkälle.

Olen pohtinut, että kirjoittaisin seuraavat aineet:
- äidinkieli (suomi)
- englanti (pitkä)
- matematiikka (lyhyt)
- historia
- psykologia

Olen myös tutkinut erilaisia yliopisto- ja amk-koulutuksia ja tehnyt kaikenlaisia "Mikä minusta tulee isona?" -testejä.

Näitä korkeakoulualoja olen pohtinut, että voisi kiinnostaa:

- kauppatieteet (yliopisto)
- oikeustieteet (yliopisto)
- psykologia (yliopisto)
- tietojenkäsittelytiede (yliopisto)
- tuotantotalouden ins. (amk)
- tietotekniikan ins. (amk)
- tradenomi (amk)
- lääketieteellinen (yliopisto)
- farmasia (yliopisto)

Tiedän, että kohdallani on hieman aikaista miettiä tällaista, mutta hieman häiritsee pään sisällä ajatus, ettei ole tarkkaa suunnitelmaa/tavoitetta.

Toivoisin vinkkejä, siitä, miten on saanut selville, mitä haluaa tehdä. Miten on päättänyt mitä haluaa opiskella ja mitä aloja mahdollisesti kannattaa välttää (jos on uhka kadota esim. seuraavan 20 vuoden kuluttua)

1

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulle oli aikoinaan koulumenestyksen perusteella selvää, mihin suuntaan. Olin erittäin hyvä kielissä ja syvästi kiinnostunut kielten maailmasta. Siis yliopistoon kielten pariin, se oli ja on edelleen juuri minun alani.

      Sinun kirjoituskuviosi perusteella lääketieteen ja farmasian voit unohtaa, samoin tekniset alat. Lähinnä tulevat kysymykseen oikeustiede, kauppatieteet ja tradenomi. Psykologiaa opiskelemaan on erittäin vaikea päästä, vaikka se kiinnostaisi miten paljon hyvänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      11
      4056
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3587
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2243
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1893
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1866
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1799
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1482
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1216
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1155
    Aihe