Olen ihan varma että sana alkaa Ga..., eli venäläisessä liikennekulttuurissa siviiliauton katolle asennettava hälytysvalo, joka antaa sille erityisoikeuksia liikenteessä?
Mikä "ga..." alkuinen sana?
8
381
Vastaukset
- Anonyymi
Tarkoitatko sinisten ämpäreiden klubia?
Vai Venäjän liikennemiliisin entistä nimeä GAIsnikkia? Se ei ole nykyisin enää GAI vaan muistaakseni GIBDD.
Mutta mielenosoitusten hajottamisjoukot ovat putinlandiassa yhä nimeltään OMON - HOMOja.- Anonyymi
ГАИ on nykyään ДПC
OMON eli Отряд мобильный особого назначения
Harva uskalta olla eri mieltä heitin kaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ГАИ on nykyään ДПC
OMON eli Отряд мобильный особого назначения
Harva uskalta olla eri mieltä heitin kaa.No mikäs tuo GIBDD sitten oikein on?
Jarlan Fingerporissa oli hauska sarjakuva kun OMON mies mielenosoittajan pamputtamisen jälkeen sattui vilkaisemaan itseään selkäpuolesta peilistä. OMOH = HOMO.
- Anonyymi
Noit sinivilkkuautoja on mm. kolmella eri puljulla, jotka hoitaa eri tasoisten hallintoukkojen kyyditystä. Ei liity GAIhin tms. Etuajo-oikeuksia on, mutta vilkku ja kaukovittuilukajarit on saatavilla laittomastikin. Depsien käskystä auto kun auto pysähtyy, ja jos ei, niin sakot.
- Anonyymi
Älä unohda sitä jäätävää äänimerkkiä ja sen käyttöoikeutta.
- Anonyymi
"Olen ihan varma että sana alkaa Ga..., eli venäläisessä liikennekulttuurissa siviiliauton katolle asennettava hälytysvalo, joka antaa sille erityisoikeuksia liikenteessä?"
Migalki? Eli vilkut? - Anonyymi
Liikennemilisiin nimen palauttamista GAYksi... anteeksi GAIksi suunnitellaan.
- Anonyymi
Se vanha neukkuaikainen nimi palautettiin käyttöön eli liikennepoliisi on taas kerran neuvosto... anteeksi venäjällä GAI. (Госавтоинспекция МВД России)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576503Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3465560Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1685196Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1414972Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204230Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite422901Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202726Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32498Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282467- 792156