Huijasinkohan juuri itseäni. Minua lähestyi somen kautta nainen, joka sanoi kohteliaisuuden, jonka toisti kun tavattiin. Olin vähän otettu, vaikka minulla ei herännyt (ei alussa, eikä tapaamisella) mitään värähtelyjä ja toin sen esiin tuomatta mitään esiin. Eli sanaton viestini oli selvä. Minulle meidän tapaaminen oli ”vertaistuki” tyyppinen tai korkeintaan kaverillinen, mutta mietin jälkeen, että mahtoikohan hänelle ne olla treffit. Oli miten oli, minulle ne ei ollut sillä tavalla treffit, että voisin sanoa tavanneeni muuta kuin ennestään tuntemattoman kaverin. Hän ehdotti, että lähdetään yhdessä viihteelle, mutta kieltäydyin nätisti… minulla on ystäviä siihen.
Mistä tietää onko treffeillä?
11
1195
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikkapa kysymällä suoraan. "Sanaton viestini oli selvä" ->on vain sulle selvä asia. Kukaan ei toistaiseksi osaa lukea toisen ajatuksia ja epämääräiset vihjeet muuten saattavat mennä vähemmän sosiaalisesti hienovireiseltä ohi.
Ei voi siis odottaa että toinen tulkitsee tilanteen kuin sä.- Anonyymi
Oikeastaan sillä ei ole mitään väliä. Tuli vaan mieleen. Eiköhän hänelle viesti mennyt perille, että ei ollut minulle sellaiset treffit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeastaan sillä ei ole mitään väliä. Tuli vaan mieleen. Eiköhän hänelle viesti mennyt perille, että ei ollut minulle sellaiset treffit.
Lisään vielä… kohteliaisuus jota hän alleviivasi osui hyvin, mutta en vastannut siihen niin miten toisenlaisilla treffeillä voisin helposti vastata.
- Anonyymi
Treffeillä ollaan sovitusti. Jompi kumpi pyytää treffeille.
- Anonyymi
ok, on se vaikeeta. 🤔
kun ei värähdä ekalla tapaamisella niin sitten ei värähdä.
itse en todennäköisesti osaisi ekan tapaamisen perusteella tehdä mitään värähtely päätöksiä. joskus se tulee nopeammin, joskus hitaammin.
toisaalta joskus olen tehnyt liian hätäisiä päätöksiä, luullut että tuo ei todellakaan ole mun tyyppiä. mutta sitten pikkuhiljaa tutustuttuani olenkin ihastunut palavasti. - Anonyymi
Ns. maalaisjärjellä. Joku heittää harrastuksessa, työpaikalla, somessa, lähdetkö kahville -> EI treffit, tuttavana, kaverina kutsutaan. Älkää luulko kaverikutsuja treffeiksi. Treffeille kutsutaan sanomalla lähdetkö treffeille.
- Anonyymi
Ennestään tuntemattomat ihmiset ei pyydä kahville noin ylimalkaisesti. Siinä on jo enempi kynnystä, kun lähtee somen kautta tuntematonta pyytämään.
- Anonyymi
Mitä merkitystä sillä on millä teidän tapaamista kutsuu? Etenkin kun jatkoa tuskin on tulossa.
Ja sanattomat viestit ei tosiaan kerro kenellekään muulle mitään kuin sinulle itsellesi.- Anonyymi
Sanaton viestintä on tosiaan plus miinus nolla, sen voi käsittää miten haluaa. Sanat on ne, mitkä jotain merkitsee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanaton viestintä on tosiaan plus miinus nolla, sen voi käsittää miten haluaa. Sanat on ne, mitkä jotain merkitsee.
Ai on vai😀, sanaton viesti voi olla voimakkaampi kuin sanat.
Eipä ole tullut ennen mieleen, että olen käynyt useilla treffeillä… kavereiden kanssa, se on meillä puhekielessä, enkä ole koskaan kavereistani mitään ajatellut, että jotkin kaverit käyttää sanaa treffit kun sovitaan tapaamista.
Treffit viittaa tapaamiseen, jossa enemmän odotuksia. Ei puhuttu treffeistä kun tavattiin, mutta hän ehdotti aluksi paikkaa joka olisi sopinut treffeille. Latistin idean ehdottamalla paikkaa ostoskeskukseen😅…koska en halunnut tavata häntä siinä mielessä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai on vai😀, sanaton viesti voi olla voimakkaampi kuin sanat.
Eipä ole tullut ennen mieleen, että olen käynyt useilla treffeillä… kavereiden kanssa, se on meillä puhekielessä, enkä ole koskaan kavereistani mitään ajatellut, että jotkin kaverit käyttää sanaa treffit kun sovitaan tapaamista.
Treffit viittaa tapaamiseen, jossa enemmän odotuksia. Ei puhuttu treffeistä kun tavattiin, mutta hän ehdotti aluksi paikkaa joka olisi sopinut treffeille. Latistin idean ehdottamalla paikkaa ostoskeskukseen😅…koska en halunnut tavata häntä siinä mielessä.No voi voi, koeta jo päästä yli tapahtuneesta. Oli ne sitten jonkun mielestä treffit tai joku muu tapaaminen. Hihhih joku on ehkä luullut olleensa treffeillä... hohhhoijakkaa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533440Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842986Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva632460Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442359Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?542281Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152245Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172227Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512159Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville311604Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121596