Onko Venäjän sota kuin kopio toisenmaailmansodan Saksan sodankäynnistä?

Anonyymi

Saksa hävisi osittain siihen että aluekomentajat, sukellusveneen kapteenit varmistelivat Saksan keskusjohdolta liian usein. Pohjois-afrikassa saksalaiset hävisivät kun aluekomentaja varmisteli tiedustelemalla Saksan keskusjohdolta polttoainekuljetusten saapumisesta ajoissa. Sukellusveneitten sijainnitki löytyivät kun kapteenit tiedustelivat liian usein onko sukellysvenetukikohdassa valmiina huolto, korjaus torpeedoja.
Venäjällä hyvin todennäköisesti tuo käytäntö on hyvin yleistä? Mahdollisedet tiedustekut tekevä kännyköillä jolloin vastapuoli tietää jo toimia. Lisäksi sotilaat esimerkiksi kuljetus-autoissa soittelevat sukulaisille joten matkan aikana puheluiden liittymien maarällä voi arvioida paljonko kussakin ajoneuvossa on ihmisiä. Taistelut kun pitäisi olla täysin hiljaisia erityisesti langattomilla laitteilla, vanha lankaviestintää pitäisi suosia.
Melkoisen varmasti on myös se että mahdolliset kaukopartion ryhmät joutuvat keskeyttään tehtävän kun heidät havaitsee jonkun muun ryhmän komentaja, joka asemansa arvolla liittää kaukopartion omaan käyttöön jolloin tehtävä keskeytyy tai siirtyy?
Hyvinki mahdollista liian keskusjohtoinen toiminta kertoo pitkälle tapahtuvista suunitelmista, LANGATONTA PUHELIN KESKUSTELUA EI SAA OLLA YHTÄÄN! Ukrainalaisten joukossa ilmeisesti asia on ymmärretty jo aika hyvin?
Kaukopartioilla Venäjä voisi hyvinki löytää sotakalusto, voisi olettaa ilmatorjuntaan olevan käveleviä ryhmiä.
Vertailu kohta oli Afganistanissa jossa talebanit hyökläsivät niin nopeasti korkeintaa maasturin kokoisilla autoilla eri puolelta, että saivat runsaasti asekalustoa joita ei pakenijat ehtinert ottaa mukaan.

2

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saksalaisten salakoodihan murrettiin, mikä lyhensi sotaa kuukausilla, ellei vuosilla.

      Taktisestihan saksalaiset olivat joustavamman koulutuksensa vuoksi aloitekykyisempiä kuin liittoutuneet. Sotaleffojen pokkuroivat natsit, jotka tekivät vain mitä käskettiin ja hyökkäsivät fanaattisesti rinta kaarella välittämättä tappioista ovat niitä aikuisten satuja. ; )

      • Anonyymi

        Se salakoodin murtaminen oliki erikoinen, kun pitkään luiltiin sotien jälkeen tiedustelujen olleen se tekijä jolla tiesivät saksalaisten liikkeet. Tiedustelu jutuilla vain hämäsivät saksalaisia etteivät huomaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      9279
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      133
      7622
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      148
      5206
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4887
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4613
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      93
      4304
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      124
      4142
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      165
      1886
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1659
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      277
      1532
    Aihe