Ctek laturin mode napin toimimattomuus = kuori auki, napin juureen crc, wd40

Anonyymi

ctek latureissa mode napin toimimattomuus eli saanut montaa kertaa painella että saa päälle.

Ostin oman vuonna 2007 xs 3600 ja 6kk sai painella useamman kerran kun oli ensimmäisen kerran käyttöä-

Juuri korjasin tutulle, käyttänyt laturia 5 kertaa ja nappi ei toimi.

4 ruuvia irti, kuori auki, käännetään sisällä piirilevyä ja napin juureen crc irroitusainetta, wd 40 ja painelee 5-10 kertaa. Alkaa toimimaan paremmin kuin uutena, nappi toimii jokaisella kerralla. Noin 5min


https://i.ibb.co/2S1f2Dj/ctek-1.jpg
https://i.ibb.co/XVkCsHX/ctek-2.jpg
https://i.ibb.co/wsZKgYK/ctek-3.jpg

6

2026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja jokainen ymmärtää että aina topseli pois rasiasta hyvissä ajoin kun sähkölaitteita auotaan.

    • Anonyymi

      Paljonpa hyödyttää korjaus jos vain 5 minuuttia toimii.

    • Anonyymi

      Hyvä jos toimii vielä puolen vuoden päästä. Vähän on ollut sellaisia kokemuksia että puhdistamalla ja voitelemalla saa ensiavun, mutta kohta on taas sama vika. Itse olisi varmaan vaihtanut koko napin silläkin hinnalla, ettei se sovi suoraan alkuperäiseen kotelointiin.

    • Anonyymi

      Itse korjasin tuon nappivian kolvaamalla johdot alkuperäisen napin kantaan ja laitoin ulkopuolisen palautuvan telemacanique kosketin elementin kotelon päälle. Harkitsen tässä uuden korjaustoiminnolla varustetun CTEK MXS laturin hommaamista, mutta tuo nappula näyttää olevan ihan samanlainen edelleen joten oletan sen olevan yhtä lyhytikäinen. Nykyisessä nappi hajosi muistaakseni vuoden käytön jälkeen.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        👍Toiset osaa toiset ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe