Miten terveyskeskuksessa suhtaudutaan?

Anonyymi

Olen jo ihan aikuinen, alle 30. Mulla on melkeen 10v sitten todettu lievä masennus joka on mielestäni mennyt jo vuosia sitten ohi. En koe et mulla ois koskaan ollut mitään sen vakavampaa mielenterveysongelmaa.

Pelottaa tuo yhteydenotto terveyskeskukseen. En tiedä mitä sanoa, leimataanko mut mielenterveysongelmaiseksi, tai suhtaudutaanko muhun vähättelevästi.

Oon syntynyt naisen kehoon, ja kokenut olevani väärässä kehossa ihan lapsesta asti. Silloin puhuin tästä jonkin verran, mutta mulle sanottiin höpö höpö. Teini-iässä osasin jo hävetä asiaa, mut kerroin kuitenkin yhdelle kaverille joka vastas vaan että hyi.

Sen jälkeen en oo suoraan puhunut kellekkään, paitsi netissä vaikka asia on vaivannut hirveesti. Oon tarkoituksella hakeutunut työhön missä mun ei tarvi kohdata ihmisiä jatkuvasti ja tulla nähdyksi väärin.

Tuntuu et elämä ois vaan niin paljon parempaa kun saisin olla siinä kehossa missä mun kuuluis olla. En vaan saa aikaseksi edes sitä ensimmäistä askelta kun olen vuosia odottanut päivää et kehtaan nöyrtyä hakemaan apua tähän.

Kokemuksia? Tai vaikka vaan ideoita mitä mun kuuluis sanoa?

3

162

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei "kuulu" sanoa mitään erityisesti, kerrot vaan totuuden tuntemuksistasi. Voi olla ettei terveyskeskuksessa osata kirjoittaa asianmukaista lähetettä transtutkimusyksikköön, vaan yritetään tarjota mielenterveyspuolen arviointia. Tätä ei pidä hyväksyä, mutta jos ei muuten saa lähetettä, on "otettava vauhtia" yksityislääkäriltä. Transtutkimusyksikössä kyllä tutkitaan onko vielä masennuksesta vaikutusta (ohjataan silloin asianmukaiseen erilliseen tutkimukseen).

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta. Jonot on kyllä näköjään aika pitkät et pääsee lääkärille.
        Mietin et jos saisin sen lähetteen yksityiseltä, niin korvaakohan kela matkakuluja sitten..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Jonot on kyllä näköjään aika pitkät et pääsee lääkärille.
        Mietin et jos saisin sen lähetteen yksityiseltä, niin korvaakohan kela matkakuluja sitten..

        Kela korvaa matkakulut Tampereelle tai Helsinkiin, en tiedä minkä verran tänä päivänä, mutta aikoinani 9 euroa ylittävältä osalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      373
      1486
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      81
      1019
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      88
      920
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      738
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      39
      707
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      57
      691
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      608
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      35
      604
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    13. 45
      557
    14. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      50
      555
    15. 32
      531
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      528
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      479
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    Aihe