Mistähän mahtaa johtua kun verkkokortin linja valo
palaa vaikka kone on sammutettu. Kahdessa muussa koneessani ne taas sammuvat koneen sulkeuduttua.
Netti yhteydet kuitenkin toimivat hyvin kaikissa.
Verkkokortit ovat eri merkkisiä.Vai onko kaapeleilla tähän merkitystä.
palaa vaikka kone on sammutettu. Kahdessa muussa koneessani ne taas sammuvat koneen sulkeuduttua.
Netti yhteydet kuitenkin toimivat hyvin kaikissa.
Verkkokortit ovat eri merkkisiä.Vai onko kaapeleilla tähän merkitystä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
muuta konetta ovat vähän vanhempia. Itselläni on ollut kanssa kolme konetta verkossa ja tuo linja valo aina sammui kun kone sammutettiin mutta kun kaksi konetta päivitettiin tämän päivän emolevyillä niin tuo valo jäi molemmissa palamaan, siinä museokoneessa edelleenkin sammuu.
Kyllä toinen on vanha 233mhz toinen taas vähän uudempi 1000mhz.Mutta siihen on emolevy jouduttu vaihtamaan johonkin intelin vähän halvempaan versioon,kun ei ollut ukkossuojaukset kunnossa.
Liittyy PCI-väylän ja verkkokorttien versioihin. Vanhemmissa koneissa on PCI 2.1, joissa pitää olla erillinen WOL-piuha emolta verkkokorttiin, niin verkkokortti saa virtaa valmiustilassakin ja valo jää palamaan. Kun taas uudemmissa PCI 2.2 koneissa verkkokortti saa virtaa PCI-väylän kautta. Tai emon kautta, jos verkkokortti on integroitu.
Joo kyllä menee kortilta emolle piuha.
WOL ei ole välttämättä enabloituna. Mutta ei sillä ole mitään merkitystä. Tuskin kukaan tarvitsee WOL-ominaisuutta muutenkaan. Päinvastoin se vaan häiritsee.